נתניהו במקסיקו: "המחוג זז"

ראש הממשלה מסכם את ביקורו באמריקה הלטינית. "לכל מקום אני מביא איתי את האינטרסים של מדינת ישראל".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד באלול תשע"ז

נתניהו בכנס עם הקהילה היהודית במקסיקו סיטי
נתניהו בכנס עם הקהילה היהודית במקסיקו סיטי
צילום: אבי אוחיון, לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו מאמין שביקורו במקסיקו יסייע לשינוי דפוס ההצבעה של המדינה באו"ם, כך שהמדינה תצביע בעד ישראל.

"אי אפשר לשנות את מחוג ההצבעה בפורומים בינלאומיים בבת אחת. מה שחשוב, שהמחוג זז", אמר נתניהו.

על הפגישה עם המנהיגים בדרום אמריקה, ראש הממשלה סיפר "הסברתי את מקומו של הסכסוך עם הפלסטינים ומה מונע את פתרונו''.

''אני העליתי את הנושא הפלסטיני כדי להסבירו. ואם לא הייתי מעלה הם לא היו מעלים אותו", אמר נתניהו שביקש לומר למעשה כי בדרום אמריקה פחות מתעניינים בסכסוך הערבי-ישראלי.

נתניהו ציין כי "לכל מקום אני מביא איתי את האינטרסים של מדינת ישראל. מה שקורה בין ישראל למדינות העולם הוא שיתוף של אינטרסים. אני יוצר אינטרס עודף לטובת מדינת ישראל".

הוא הסביר את מדיניותו. "אני מאמין בפיתוח עוצמתה של מדינת ישראל. זה יביא שלום. אנחנו מייצרים עוצמה צבאית וכלכלית שמביאה עוצמה מדינית ובריתות מדיניות. זו מדיניות ברורה, משנה ברורה עם קבלות. אנחנו מייצרים ומתחברים לבריתות אזוריות ולא רק מול מדינות".

את הביקור במקסיקו סיכם ראש הממשלה כמוצלח ביותר, "סיכמתי עם נשיא מקסיקו פנייה נייטו על שדרוג מהיר של הסכם אזור סחר חופשי בין המדינות. עוד סוכם על שיתוף פעילות עם מקסיקו בסיוע למדינות במרכז אמריקה".

ראש הממשלה גם הזמין את מקסיקו להשתתף בתכנית הכשרת סייבר בישראל, והיא תשלח מהנדסי מחשבים להתמחות בארץ.

נתניהו התייחס לכלל הביקורים באמריקה הלטינית, לפני שהוא יצא לארה"ב, ואמר "מדיניות ישראל היא לפתח שווקים חדשים כל הזמן. היינו ופגשנו מדינות שמכילות כמעט רבע מיליארד בני אדם - כלכלות ענקיות, כולן צמאות לקבל טכנולוגיה ישראלית ולשתף פעולה איתנו. אנחנו ממנפים את הטכנולוגיה והכלכלה שלנו יחד עם ביטחון ומודיעין והופכים את ישראל לכוח עולה בזירה העולמית".

בתום כך, גורם מדיני בכיר הכחיש את הפרסומים שארה"ב לא ורוסיה לא קיבלו את עמדת ישראל ואת דרישתה לפעול שאיראן לא תתבסס בגבול הצפוני של ישראל.

"מטרות הביקור אצל פוטין בסוצ'י הושגו. אני מסכים להגדרה שהקווים האדומים של 2011 לא קיימים. מתייחסים אלינו בכבוד", אמר הגורם.