"אמנים ששורקים בוז לא יחנכו אותי"

בריאיון שהוקלט לפני כניסת השבת תקפה שרת התרבות מירי רגב את ראשי האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה ואף איימה בסנקציות

ערוץ 7 , כ"ה באלול תשע"ז

מירי רגב
מירי רגב
צילום: עופר עמרם

שרת התרבות מירי רגב מתייחסת תקפה באולפן "פגוש את העיתונות" את ראשי האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה שפעלו נגדה ואף איימה בסנקציות.

"זה גוף שמייצג פלורליזם, חופש ביטוי וקבלת דעה אחרת, אז מה הבעיה שלכם שתגיע שרה שתשמיע דעה שונה מהדעה שלכם? ממה אתם פוחדים?".

על המגעים עם האקדמיה לקולנוע אמרה רגב: "הם הזמינו אותי אבל הם אמרו לי 'אם אנחנו מזמינים אותך אנחנו רוצים לעשות משא ומתן, אנחנו רוצים שזה יהיה יום חג ונעשה הפסקת אש. הפסקת אש זה אומר שאני אשב ואמחה כפיים לסרט פוקסטרוט? אני מצפה מהאקדמיה, כפי שאני מצפה מכל גורם אחר, שלא ינסו לסתום לי את הפה. הסכם הקולנוע אמור להיפתח בשנה הבאה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה".

רגב הגיבה לביקורת על המתקפה שלה נגד הסרט בו לא צפתה: "את לא מצפה שאני אצפה בכל הסרטים ואקרא את כל התסריטים, בשביל זה יש את אנשי המקצוע. גם כצנזורית ראשית לא ישבתי ופסלתי בעצמי כל דבר ודבר, יש אנשי מקצוע שעושים את זה. יש לנו אגף שעוסק בנושא הקולנוע, אתי כהן צפתה בסרט. כשהיא באה ואמרה לי שהסצינה האחרונה מדברת על חיילים שהורגים, קוברים ומטייחים את המוות. בכל משפחה יש חייל - את מכירה באמת חיילים שיכולים לטייח הרג של פלסטינים?".

"יש לנו טעויות בצבא שצריך לתקן אותם אבל לבוא ולהוציא את דיבתם של חיילי צה"ל רעה ולהפוך את חילי צה"ל לחיילים לא מוסריים - לא בבית ספרנו", הדגישה רגב. "הסרט זכה בפרס באירופה באותם מקומות שכנראה רוצים להראות את ישראל כמדינה כובשת. הסרט בסופו של דבר מסתיים בסצינה שבה חיילי צה"ל הורגים קוברים ומטייחים - זו המציאות שאת יוצאת ממנה במהלך הסרט. אני בטוחה שאת לא מאמינה שהורגים ומטייחים".

רגב התייחסה גם לתקרית בשנה שעברה, בה יצאה מהאולם לאחר שהוקראו טקסטים של המשורר הפלסטיני דרוויש, וטענה כי קיים קשר בין המקרים: "למה הם עשו את זה? יש כאן עניין של אג'נדה. יש חוק במדינת ישראל ומוסדות תרבות הם לא מעל החוק. על פי חוק הנכבה, כל מוסד נתמך על ידי מדינת ישראל שפועל בניגוד לאותם 5 חוקי נכבה, לא יכולים לקבל תקציבים מהממשלה. אנחנו משרד התרבות לא כספומט. אני לא אעביר כספים למוסדות ולסרטים שמוציאים את דיבת צה"ל".

"ביקורת נוקבת ככל שתהיה זה דבר נהדר אבל חתירה נגד מדינת ישראל את רוצה שאני אעודד? כן, זו חתירה נגד ישראל!", תקפה רגב. "זה סרט שמייצג את מדינת ישראל ומוציא את דיבתה רעה. אני לא אתלוש שום דפים מתסריטים, יש לי כוונה אחת בלבד - לא לממן את אותם סרטים והצגות כמו 'אסירי הכיבוש'. עולם התרבות הוא שגריר ומראה של חברה. אין שום בעיה שהבמאי יציג את מה שיציג אבל לא במימון המדינה. המדינה לא צריכה לממן סרטים והצגות שחותרים תחת מדינת ישראל ופוגעים בצה"ל".

רגב הוסיפה ותקפה את התנהלות התקשורת בפרשות נתניהו: "צר לי לומר שחלק מהכתבים הפכו להיות שחקנים פוליטיים. אני מאמינה בחפותו של רה"מ ושל שרה. ההחלטה של היועמ"ש בנושא אחד להעמיד כתב אישום תלוי שימוע אני בטוחה שהיא תצא נקייה בשימוע, ושרה נתניהו זכאית לחזקת החפות. שיחליט היועמ"ש במה, אם בכלל, הוא מאשים אותה ואז נדבר.יש 22 שנה כותרות כנגד משפחת נתניהו, נתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה. התקשורת עושה את הכל כדי להשפיע על היועץ המשפטי לממשלה".