הכירו את עמותת "מקימי"

"עמותת מקימי עוזרת למשפחות לעמוד על הרגליים", מסביר מייסד ומנכ"ל העמותה ישראל ליבמן בשיחה עם ערוץ 7.

ליבמן מספר כיצד מתחילות המשפחות את התהליך עם העמותה, "מגיעות אלינו הרבה משפחות עם קשיים כלכליים. הדבר הראשון שאנחנו עושים הוא לקלוט את המשפחה ולעשות לה שיקוף של המציאות. קודם כל מה ההכנסות ומה ההוצאות וכמובן גם מה החובות בדרך כלל, ואז אנחנו רואים מה קורה למשפחה".

מירי אידל רינת, יועצת כלכלית בעמותה, שליוותה משפחות רבות בהליכי הבראה כלכלית אומרת כי לעמותה אין תנאי סף וכי כל פניה מתקבלת ומטופלת.

אחד האתגרים שנתקלים בהם היועצים הכלכליים של "מקימי" הוא חוסר אמונה של המשפחות באפשרות של שיפור מצבם כפי שמספר אבי ויני, יועץ כלכלי בעמותה, "בדרך כלל המפגשים הראשונים עם המשפחות הם מורכבים יותר כי המשפחה מגיעה עם הרבה חששות וספקות לגבי היכולת שלה לצאת מהמצב, והיא בדרך כלל רואה את זה בצורה הרבה יותר קשה וגדולה ממה שזה באמת".

רינת מסבירה מה הדרך להסרת מכשול הפסימיות, "אנחנו מאוד אופטימיים לגבי היכולת של המשפחה להצליח, אנחנו מאוד מאמינים במשפחה, והם הולכים איתנו ממש מהפגישה הראשונה. משפחות עושות שינויים מדהימים בין עם בהגדלת ההכנסות ובין בצמצום ההוצאות ושינויים בנושא תכנון התהליכים".

"אני מנסה לתת כוח ולתת להם את הצד האופטימי ולתת להם את האור ולספר להם שאפשר ושיש דרך לצאת מזה ושאנחנו יודעים איך לעשות את זה" מוסיף ויני.

היכן מתחילה הבעיה שמובילה אנשים למשברים כלכליים? ליבמן עונה, "כשבעל עסק, כמה שהוא יודע לייצר את הדברים הכי טובים, לא עושה את הנהלת החשבונות ולא יודע אם הוא מרוויח או מפסיד, כך עסקים קורסים. משפחה זה כמו עסק. ואנחנו מלמדים את המשפחה איך לקחת את הניהול הכלכלי כמו עסק".

רבות מהשפחות חוששות שבהליך הבראה יהיו קשיים מרובים מירי אידל רינת מספרת על הצעד שגורם להפחתת לחץ, "משפחות שואלות: זה לא יהיה לנו קשה? ואני עונה: חברים, עצם העובדה שאתם לוקחים את השליטה לידיים שלכם ומתקשרים למנהל הבנק ואומרים לו, תשמע אנחנו התחלנו תהליך ואנחנו רוצים שתהיה קצת יותר סבלני איתנו. והם רואים את שיתוף הפעולה מול הבנק זה נותן להם הרבה כוח".

ליבמן מספר דבר שמשפחות רבות הנתונות בחובות ישמחו לשמוע, "אחד מהדברים הגדולים שאנחנו עושים זה לא להחזיר את החובות כפי שהם. זאת אומרת שאנחנו מנהלים משא ומתן עם הנושים ומורדים ל-50% או 30% ולפעמים אפילו לפחות מהסכום וכך לוקחים משפחות עם חובות של 300 אלף ש"ח ויכולים לסגור להם את החוב ב-50 או 70 אלף ש"ח".

מירי אידל רינת מוסיפה כי החשיבות בהליך ההבראה הכלכלי היא גם בדוגמה שרואים הילדים בהתנהלות הכלכלית של ההורים, "תראו להם איך אתם מתנהלים מול העניין הזה, עם כל הכוח. יש בעיה ואתם מתמודדים ואתם עושים את זה יפה. שתפו אותם, תראו להם איך אתם נותנים להם כלי לחיים כדי שלהם זה לא יקרה".