ליברמן מגן על המנהל האזרחי

''אני שומע ראשי מועצות עם כל מיני האשמות בלתי סבירות ובלתי קבילות. אין לכם זכות להאשים אותם, הם פקידים שלא יכולים להגיב''.

עדו בן פורת , כ"ו באלול תשע"ז

ליברמן במגילות
ליברמן במגילות
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר הערב (ראשון) במועצה האזורית מגילות, וסייר ביישובים ורד יריחו וקדם ערבה.

לאחר מכן השתתף ליברמן ב"הרמת כוסית" עם ראשי מועצת יש"ע וערך פגישת עבודה עם ראשי המועצות ביהודה ושומרון.

"מבחינתי ברור שההתיישבות ביהודה ושומרון, וגם פה באזור יריחו, ים המלח - זו חומת המגן האמיתית של מדינת ישראל וככה צריך להתייחס לזה, כחומת המגן של מדינת ישראל", אמר ליברמן.

לדבריו, ''גם בעידן הסייבר וגם בעידן הטילים, בסופו של דבר מה שקובע זה מי נמצא בשטח, וההתיישבות תמיד הייתה קודם כל החלוץ של הביטחון. דבר לא השתנה מאז 'חומה ומגדל', גם כיום הוויכוח הוא קודם כל על השטח''.

"אנחנו עוסקים בסיעה, וברוך השם כל יום יש שינויים. מה שמפריע לי בתקופה האחרונה זה שיש הרבה טקסים, רעש וצלצולים וזה מפריע לעבוד. אני מודה ומתוודה. יש אנשים, ארגונים ומדינות שכל התפקיד שלהם בארץ זה איפה ביקרת ביו"ש, מה עשית ומה לא'', סיפר.

השר ליברמן פירט את פעולותיו האחרונות למען ההתיישבות, "אני שמח שלמרות הכל אנחנו עושים. מהענקת סמכויות לוועדה המוניציפלית של היישוב היהודי בחברון ועד לבנייה שלא הייתה מאז שנת 2000. לא הייתה תנופת בנייה כזו. אנחנו אישרנו יחידות דיור לשיווק ומתן תוקף לכ-3,500 יחידות דיור שיצאו למכרזים לבנייה, ועוד 7,500-8,000 בשלבי תכנון שונים.

"אנחנו מנהלים קרב על כל עניין", סיפר שר הביטחון, ''מפינוי המוקשים אצלכם ועד לאותה חומה בבית אל כדי למנוע זריקת אבנים, וגם תאורה בהר חברון, ואנחנו גם נאשר בהבטחה שלטונית 300 יחידות דיור בבית אל ודברים רבים נוספים''.

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

תעזבו את המנהל האזרחי

ליברמן ביקש מראשי המועצות שלא לתקוף את אנשי המנהל האזרחי, "גם מפה אני שומע ראשי מועצות עם כל מיני האשמות בלתי סבירות ובלתי קבילות. עם כל הקיטורים ועם כל הטענות לעיתים נגד המנהל האזרחי ומתפ"ש, אין לכם זכות להאשים אותם. אתם יכולים להאשים את שר הביטחון וראש הממשלה, אנחנו האחראים ולא הם. הם מבצעים והם פקידים שלא יכולים להגיב.

"אחת הבעיות הקשות זה שהמנהל האזרחי, עם חתימת הסכם אוסלו, מנה 1,100 עובדים. היו אז 110 אלף תושבים יהודים וכ-50 אלף פלסטינים. היום יש לנו 460 אלף יהודים, ויש לנו 236 אלף פלסטינים, אבל כמות העובדים במנהל האזרחי ירדה מ-1,100 ל-307. צריך כרגע לחזק את המנהל, אי אפשר להתנפל עליו", הסביר.

הוא סיפר כי בבג''ץ ישנן 410 עתירות נגד ההתיישבות, שממומנות על ידי האיחוד האירופי או ארגונים זרים, ''על כל דבר מגישים בג"צ. ולכן, ההתמודדות פה היא קשה. אני חושב שדווקא פה, מהפורום הזה, אני כן מצפה לקצת יותר הבנה. צריך להתמקד בעשייה. האם אנחנו רוצים תוצאות או סיסמאות?

"אני בטוח שנוסיף עוד יחידות דיור גם בבנייה גם בתכנון, ויחד עם זאת אנחנו בעיצומו של גיבוש תפיסת ביטחון, תוכנית ביטחון, לכל יהודה ושומרון. זה כולל הרבה מאוד מרכיבים. מ'קשת יהונתן' של פיקוד המרכז וכבישים עוקפים ועוד תאורה ועוד אוטובוסים ממוגנים. אנחנו נסיים את הטיוטא באמצע נובמבר, אחרי שנראה את הטיוטא נשב גם עם האנשים פה, ואחר כך תצטרכו לעבוד.

''תצטרכו גם לעבוד כי כסף במשרד הביטחון לזה אין. אנחנו יכולים לגבש תכנית כוללת שנותנת פתרון אולטימטיבי להרבה מאוד שנים קדימה, אבל אנחנו לא נוכל להביא את הכסף. מדובר בכסף גדול, כי היינו רוצים פעם אחת לפתור באמת בצורה הרמטית, עם שב"מים בכל יישוב - אנחנו רוצים להסדיר ביטחונית כ-200 יישובים בסך הכל, עם שב"מ ותאורה ומכשור אלקטרוני בכבישים. אנחנו רוצים לסלול כבישים וכבישים עוקפים, כביש חווארה וכבישים נוספים. צריך לעשות מאמץ וצריך להתמקד".

שר הביטחון יצא נגד הבנייה הבלתי חוקית ביישובים היהודיים. "לא צריך בנייה בלתי חוקית אצלנו. לא צריך בשדה בועז להביא עוד ארבעה קרוונים כשיש שם כרגע 40 מבנים. אנחנו עובדים יפה, מנסים לפתור ולא צריך להאשים את עובדי המנהל האזרחי, הם לא אשמים בכלום. גם בנושאים אחרים כמו נתיב אבות. יש עמדת היועץ המשפטי לממשלה, ואני לא יודע לעבוד כשיש לי הוראה כתובה של היועץ המשפטי של הממשלה, ויש פסק דין של בית המשפט העליון.

''אז ללכת ולהאשים את פקידי המנהל זה הדבר הקל ביותר, זה לא עוזר, זה רק פוגע כי אחר כך זה רק מוריד מוטיבציה לכולם לעבוד. אני בהחלט מקווה שאנחנו נמשיך בשנה הבאה בעשייה. שתהיה לנו שנה טובה", הוסיף ליברמן.