אלוף אירופה החדש
אלוף אירופה החדשצילום: FIBA

18 ימים רצופים של כדורסל תמו הערב (ראשון) עם זכייתה של נבחרת סלובניה בתואר אלופת אירופה .בכדורסל נבחרות.

סלובניה שפגשה לראשונה בשלב הגמר את נבחרת סרביה, שתי מדינות שהיו שייכות לנבחרת יוגוסלביה בעברן סיפקו את אחד ממשחקי הגמר הטובים ביותר שהיו בתולדות אליפות אירופה בכדורסל, היורובאסקט.

הגמר, שהתקיים בהיכל "סינאן ארדם" שבאיסטנבול, הסתיים בצורה דרמטית בסופו סלובניה הצליחה לשמור על הפער הקטן בו הובילה למרבית הערב, כשניצחה בסיום בתוצאה 85:93 וזכתה לראשונה בהיסטוריה באליפות אירופה בכדורסל.

הסלובנים נחשבו לפייבוריטים במשחק הגמר, על אף העובדה כי זהו משחק הגמר הראשון שלה אי פעם בטורניר היוקרתי, כשהישג השיא שלה היה ב-2009 עת זכתה במקום הרביעי. עם כישרונות כמו לוקה דונצ'יץ' וגוראן דראגיץ', וכשבדרך נקמה בנבחרת ספרד המועמדת לזכייה באליפות כשהביסה אותה בשלב חצי הגמר - כל דבר מלבד זכיה באליפות היה נחשב להחמצה גדולה אחרי טורניר בו הפתיעו את אירופה כולה.

מנגד, הסרבים שנחשבו למועמדים להגיע לשלבים האחרונים בטורניר ועשו זאת בקושי רב על אף יריבות נוחות על הנייר, הגיעו עם ניסיון ברמות הללו כשכבר זכו בעברם באליפות היוקרתית ב-2001 ובפעם האחרונה בה הגיעו לגמר, ב-2009, הפסידו לנבחרת ספרד החזקה.

הסרבים ראו כבר כיצד תואר האליפות מתרחק עם הצגה אדירה של גוראן דראגיץ' במהלך המחצית הראשונה אותה סיים עם 26 נקודות שפתחה פער דו ספרתי. אך פציעה של חברו לנבחרת סלובניה, הילד הצעיר והכישרון הגדול באליפות, לוקה דונצ'יץ', שירד לספסל כשהוא ממרר בבכי, איפשר לסרבים לצמצם את ההפרש אט-אט ואל הרבע האחרון ירדו שתי הקבוצות כשההפרש עמד רק על 67:71 לסלובנים.

ברבע האחרון פתחו הסרבים מבערים וניצלו את נפילת המתח של היריבים מסלובניה כדי להפוך את התוצאה, 3 דקות לסיום המשחק עם 82:80. הסלובנים לא אמרו את המילה האחרונה שלהם. הנבחרת שהפסידה במשחקי ההכנה לקראת האליפות לנבחרת ישראל, נהנתה מערב קליעה יוצא דופן של קלמן פרפליץ' שדאג לפתוח פער מבטיח עד לסיום.