ניסן סלומיאנסקי
ניסן סלומיאנסקיצילום: הילה סובול

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ח"כ ניסן סלומיאנסקי אומר לערוץ 7 כי מושב החורף של הכנסת יאלץ לעסוק בחוק יסוד החקיקה.

"לצערי לא תכננתי שככה נצטרך להתחיל את מושב החורף חשבתי שנטפל בנושאים אחרים כמו חוק יסוד ירושלים, חוק הלאום וחוקים חברתיים וביטחוניים. אלא שפתאום קפץ עלינו רוגזו של הבג"ץ וזה נראה למישהו מהצד כמו מאבק סמוי בין שופטי בג"ץ לכנסת ישראל.

זה נראה שהג'ננה עלתה להם לראש, אולי לקראת הפרישה של הנשיאה והמשנה פתאום הם רוצים להגיע לעימות ובבת אחת מנסים לבטל שבעה חוקים".

שופטי בג"ץ כנראה קצת התבלבלו, אמר סלומיאנסקי, "הם שכחו שיש גוף מחוקק וגוף שופט ולא הפוך, פתאום הם נהפכו למין מחוקק עליון שאומר את המילה האחרונה זה אבסורד וזה אנטי דמוקרטי.

הדמוקרטיה בנויה על עקרון של הפרדת רשויות בין הרשות המבצעת המחוקקת והשופטת וכמו שאנחנו לא נהיה השופטים כך הם לא יהיו המחוקקים. מאז נשיאותו של הנשיא אהרון ברק התחיל האקטיביזם השיפוטי ומאז בית המשפט העליון נכנס לתחומים שמעולם הוא לא נכנס אליהם. מאחר ואין חוק לישראל אז בית המשפט החליט שחוקי יסוד הם מעין חוקה קטנה שכל חוק שלא הולך בתלם עם חוקי היסוד אפשר לבטל אותו"

ח"כ סלומיאנסקי מקווה שכל קצוות הקשת הפוליטית יצטרפו לחוק יסוד החקיקה, "אנחנו חושבים שעכשיו הגיע הזמן לעשות סדר ולהעביר את חוק יסוד החקיקה שאמור לעשות הבחנה בין הגוף המחוקק לגוף השופט כדי שלא יהיה מצב כזה שבית המשפט יכול לבטל חקיקה. הגיע הזמן שכל שחקן במגרש ידע מה הם זכויותיו וחובותיו ונוכל לעבוד בהרמוניה.

כולנו רוצים בית משפט חזק וטוב ולא שהכול יהיה הפקר אבל ברצף הזה של ביטול של שבעה חוקים על לידי הבג"ץ צריכים להגיד לבית המשפט העליון עד כאן. את התחושה הזאת שאני מבטא מבטאים רוב חברי הכנסת ולמרות שרוב ההצבעות הם לפי אינטרס פוליטי אני משוכנע שהפעם כולם מבינים שהגיע הזמן לעשות משהו, כולל מפלגת כולנו".