עופר עיני, יו"ר ההתאחדות. שובר שתיקה
עופר עיני, יו"ר ההתאחדות. שובר שתיקה צילום: פלאש 90

בצל ביקורות קשות, ולמרות שבתחילה ביקש לקיים תדרוך לעיתונאים ללא הוצאת דבריו החוצה, נכנע יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני ללחצים ולראשונה מזה חצי שנה שבר שתיקה בראיון שקיים היום (שני) לאמצעי התקשורת השונים.

ההתדרדרות של נבחרת הכדורגל הישראלית תחתיו בדירוג העולמי של פיפ"א אל המקום ה-82 אחרי מדינות כמו סוריה, איחוד האמירויות ולוב; הביקורות על אי הופעתו במגרשי הכדורגל; וסיום הקדנציה שלו בת הארבע שנים בסיומה צפוי להודיע כי לא ימשיך לקדנציה נוספת, כל אלה הביאו את יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני לשבור שתיקה ולענות על כל שאלה ושאלה באופן מפורט.

יש לציין כי לעיני היו הישגים בקדנציה, כשמלבד תהליך ההבראה הכלכלי של ההתאחדות לכדורגל, גם בזירה הפוליטית הצליח עיני מעל למצופה כשסיכל את נסיונות הרשות הפלשתינאית והעומד בראש ההתאחדות לכדורגל שלה, ג'יבריל רג'וב להרחיק את ישראל מכל פעילות בפיפ"א.

"כשנכנסתי לכדורגל מצאתי בור של כמעט 80 מיליון ש"ח", אמר עיני בפתח דבריו והוסיף, "זה העיב על קיומה של ההתאחדות וכשיש סכנה לקיומו של אותו גוף, הדבר הראשון שהייתי אמור לטפל בו זה איך להבריא אותו. תזרים המזומנים היה שלילי. היה ספק אם אפשר לשלם משכורות. מדברים על מאמן כזה או מאמן אחר, אבל צריך היה קודם כל לדאוג למשכורות. הצלחנו לייצב את המערכת. מצבנו השתפר בצורה ניכרת. אני לא האמנתי שבפרק זמן של שלוש שנים נצליח להגיע למצב של תזרים חיובי. אני שמח שהנושא הזה מאחורינו".

"בנוסף, איום הפלשתינאים להוציא אותנו מפיפ"א זה איום אמיתי וזה עדיין איום אמיתי. במהלכים לא פשוטים הצלחנו לסכל מזימה של הפלשתינאים לערב פוליטיקה וספורט. האיום עוד לא הוסר, אבל כרגע העברנו שתי החלטות מאוד חשובות. האחת - על פי תקנון פיפ"א, התאחדות לא תוכל לדרוש הדחה של התאחדות אחרת, מה שלא היה בעבר והשניה - גם אם הוועדה הפועל של פיפ"א תחליט, צריך רוב של 75 אחוזים".

על הכישלון של הנבחרת אמר עיני, "טבעי שאנשים רוצים תוצאות כאן ועכשיו ואני אומר לכם שגם אם היינו עולים למונדיאל, זה לא היה תולדה של הליך אמיתי, אלא נס. כשהיינו במשחק של וויילס וישבתי עם יו"ר ההתאחדות שם שאלתי כמה ילדים משחקים שם? הוא ענה לי ש-350 אלף. אצלנו משחקים עשרה אחוז. בסיס הפירמידה שצריך לעלות למעלה הוא פי עשר. האמינו לי אצלנו יכול להיות כפול ילדים, אבל לצערי הרב אין לנו מספיק תשתיות. כמות המגרשים שיש היום בארץ, גם לאותם 35 אלף ילדים, לא מספיקה. אם אנחנו לא נפתח פה עוד 200 מגרשים קשה יהיה מאוד להרחיב את בסיס הפירמידה. במגרש הזה פעלתי רבות יחד עם משרד הספורט והצלחנו בכמה דברים".

לדברי עיני יש פיתרון לדבר. "יש היום תקציב מאושר במועצה העליונה של סדר גודל של 200 מגרשים. הדבר הנוסף שהיקשה על הקמת מגרשים היה הטוטו, שאמר שאם ראש העיר של אותו מקום ישים כסף, גם אני ישים. הצלחנו לבטל את זה כך שהמימון שיתקבל לטובת מגרש בעיריות ה"לא חזקות" יהיה מימון מלא. אז אם כל זה נעשה אז למה אין מגרשים? אגייס מישהו לטובת העניין שזה יהיה כל עיסוקו. חייבים לייצר מהלכים של קידום תשתיות. בנוסף, הקמנו חמישה מרכזי מצוינות שהחלו לעבוד".

עיני לא חסך ביקורת מהממשלה כשאמר, "הצלחתי גם לקבל מפיפ"א שלושה מיליון דולר לשפר את בית הנבחרות. יוקם שם מגרש נוסף ונרחיב עוד קומה. הסיכוי שלנו יגדל כשכל הילדים ישחקו באותה שיטה באותו מערך ויהיו הרבה יחד. חסר לי מעורבות יותר חזקה של הממשלה. בכל המדינות שהצליחו לייצר כדורגל יותר טוב היתה החלטת ממשלה. עד שבאתי, המדינה מעולם לא העבירה כסף תקציבי לכדורגל ואני הצלחתי. המדינה צריכה לקחת אחריות על התשתיות ולהיות שותפה מלאה לקידום הכדורגל כי זה ספורט הכי פופולרי וספורט להמונים ואני אפילו קורא לזה ספורט לעניים. יש לנו דברים במדינה יותר חשובים מהכדורגל אבל חייבים לייצר פתרון".

לדברי עיני, כישלון הנבחרת אינו מצוי דווקא בעמדת המאמן. "זה הקמפיין הראשון שאני מיניתי מאמן והסתכלתי מקרוב לגבי כל התהליכים שקורים ואני לא חושב שהבעיה של הנבחרת היא רק בעיה של מאמן. אם היינו מביאים את המאמן הכי טוב בעולם, אני לא בטוח שהיינו מצליחים לעלות למונדיאל. יותר מזה, כמעט בטוח שלא. יש בעיית מנטאליות. בעיה כזו יש דרך לפתור אותה, לטפל בה. הנבחרת היא לא של ההתאחדות, אלא של מדינת ישראל. השחקנים משחקים בשביל בשביל המדינה, שרים את ההמנון של המדינה, לא את ההמנון של ההתאחדות. זה הכבוד הכי גדול לשחק בשביל המדינה שלו. אני לא אומר ששחקנים לא מרגישים את זה, אבל צריך להרגיש את זה יותר. אם עד היום לא התערבתי בנושא הנבחרת וחשבתי שזה תפקידו הבלעדי של המאמן, אני יהיה מעורב בעניין הזה", הבטיח עיני.

עם זאת אמר עיני, הכישלון של הנבחרת הוא לא רק מקצועי ולא מתחיל מהנבחרת עצמה אלא מהתשתיות וכל הקשור לכך. לשם כך הביא לדוגמה את בעיית האירוח באצטדיון טדי שבבירה. "צריך להסב את פנינו לפריפריה. הכל צריך להיבחן. יש בעיות בדרכי גישה כמו איצטדיון טדי. בעיה חמורה. בפעם האחרונה לקח לי ארבע שעות להגיע. יש בעיית חנייה. אנחנו רוצים לשחק שם כי זו בירת ישראל והעירייה שם תהיה חייבת לייצר פתרונות אמיתיים. תגבור רכבות וכ"ו, אחרת תהיה לנו בעיה מאוד קשה. אנחנו ערים לטענות הקהל. במשחק הקרוב מול ספרד הולכת להיות בעיית כפולה כי יש שם אירוע נוסף. אנחנו במגעים עם ראש העיר ניר ברקת. אי אפשר להעביר מקום פתאום, יש כללים באופ"א. נקווה שיימצא פיתרון, לא הכל בידיים שלנו. הפתרון בידיים של עיריית ירושלים".

על סערת זהבי השיב עיני "כששחקן לוקח סרט קפטן, יש לו אחריות כלפי הנבחרת, כלפי המדינה, כלפי הציבור. הוא לא עוד שחקן בנבחרת. הוא ראש הקבוצה. אני חושב שלמרות שהקהל צעק בוז והקהל לא נהג בסדר, גם הקהל צריך להבין שהנבחרת היא של עם ישראל וזה כדורגל וספורט, אבל יחד עם זאת הוא היה חייב לגלות איפוק ומנהיגות ולצערי המהלך של זריקת סרט הקפטן בעיני זה פגיעה בכבודה של הנבחרת ופגיעה בכבוד מדינת ישראל, ככה אני רואה את זה".

האם זהבי עוד ישוב ללבוש את מדי הנבחרת? "כדרכי, לא קיבלתי החלטה בשלוף. נאמר לי על יד אנשיי שזהבי הבין שהוא טעה והוא רוצה להתנצל. חיכיתי לשמוע את ההתנצלות שלו. הוא התנצל בפני סקטורים מסוימים. הוא אמר שהוא לא מתחרט ואז היה לי ברור. דיברתי עם אלישע ובהחלטה משותפת החלטנו להשעות אותו. הוא טעה כשפרש לגמרי מהנבחרת. יכול היה לקבל את העונש בכבוד ואולי בעתיד היה חוזר אחרי ההשעיה. דבר אחד כן ברור לי, זהבי, בעיני, לא יכול להיות קפטן נבחרת ישראל לעולם. בעיניי סרט הקפטן הוא כמו דגל. נבחרת ישראל זו נבחרת לאומית. לזרוק סרט של קפטן זה לא סמרטוט. הוא טעה ובגדול".

על מעורבות בעלים שהורשעו בפלילים אך ממשיכים לנהל את קבוצות ליגת העל על אף האיסור על כך מהתקנון אמר עיני, "מי שהורשע בעבירה פלילית, לא יכול להיות חבר הנהלה ולא היססנו לפעול נגד טביב בעניין הזה ונגד אבו סובחי. לגבי טביב ובית"ר ירושלים, אנחנו ערים לכל מיני התנהלויות שלטעמנו חורגות, אולי, מהחלטה של בית הדין העליון של מה מותר לו ומה אסור לו. תתקיים איתו ישיבה בנושא ואחרי הישיבה תתקבל החלטה. בעניין עכו, גם שומעים שמועות והנושא בבדיקה. אם היו לנו סמכויות של הרשות לניירות ערך אז היינו פועלים אחרת. ג'קי בן זקן, על הנייר לפחות, הוא אינו הבעלים של אשדוד. כל הנושאים האלה הועלו מול המשפטנים שלנו. אחד הדברים שאני מנסה לייצר פתרונות זה הנושא של הבקרה התקציבית, לעשות בה לא מעט שינויים".

ומה לגבי מאבק הכדורגל בשבת? "לי לא היה אכפת שלא ישחקו בשבת, אבל בוא נאמר ומחר אסור לשחק בשבת, איפה נשחק? אין לנו מספיק אצטדיונים לנהל ליגות מקצועניות. אם תהיה החלטה שאין כדורגל בשבת, לא יהיה כדורגל בכלל. לא כי אנחנו לא רוצים, אלא כי אין לנו מספיק מגרשים. מצד שני אנחנו מדינת חוק. זו סוגיה לא פשוטה וטוב שהיא נמצאת על הפרק. צריך לפחות שלושה אצטדיונים אם אין כדורגל בשבת. ברור שיש לזה ערך כספי, מול זכייני שידור. המדינה תצטרך לשפות. כסף נניח בצד. הקטע הטכני הוא הבעיה. לבנות אצטדיון לא לוקח יום. ילדים זה שבת אלא אם כן יחליטו שיום ראשון הוא יום השבתון".