מהגרים בתחנת הרכבת בבודפשט, הונגריה
מהגרים בתחנת הרכבת בבודפשט, הונגריה צילום: רויטרס

גיורגי בקונדי, יועצו הבטחוני של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, סיפר במהלך כנס לציון יום השנה השני להקמת החומה עם סרביה, כי החומה שהקימה הונגריה הצליחה לבלום כמעט לחלוטין את זרם המהגרים לתוך המדינה.

על פי הנתונים שהציג בקונדי, בשנת 2015 נכנסו לתחומי הונגריה 391 אלף מהגרים, אולם מיד לאחר הקמת החומה צנח מספרם בשנת 2016 עד 18,236 מהגרים. בשנה הנוכחית חצו את הגבול אל תוך הונגריה 1,184 מהגרים בלבד.

"מערכת המחסומים הטכניים היא המפתח להצלחת אבטחת הגבולות. בלי זה יהיה בלתי אפשרי לעצור את הגעתם ההמונית של מהגרים לתחומי הונגריה"' אמר בקונדי.

הונגריה נאלצה לעצור את זרם המהגרים אליה שהתגבר בצורה משמעותית לפני הקמת החומה, לאחר שקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הכריזה כי "אין הגבלה על מספר המהגרים שגרמניה תכניס לשטחה".

מהחשש להמוני מהגרים שיגיעו ליבשת בעקבות ההכרזה, ולאחר שרבים מהמהגרים המוסלמים חצו את הגבול להונגריה דרך סרביה, הקימה המדינה חומה לאורך הגבולות והציבה מגדלי שמירה במטרה למנוע את כניסתם של מהגרים לא חוקיים לשטחה.

הקמת המכשול התקבלה בכעס רב באיחוד האירופי והמוסדות הבינלאומיים. ראש סוכנות הפליטים של האו"ם, פיליפו גראנדי, ערך סיור בגבולות הונגריה ולאחר כן אמר, "כאשר עמדתי ליד גדר הגבול היום, חשתי כי המערכת כולה נועדה למנוע מבני אדם, שרבים מהם נמלטים ממלחמה ורדיפות, מלהיכנס למדינה". הוא גם קרא להונגריה לפרק את אזורי המעבר שהקימה, המאפשרים לרשויות ההונגריות לעצור את כל מבקשי המקלט שמבקשים להיכנס לשטחה עד לבירור בקשתם.

בקונדי הודיע כי ממשלת הונגריה תמשיך באמצעי החסימה של המהגרים. "יש לחץ הגירה מתמשך על הגבולות שלנו. הצעדים שננקטו על מנת להגן על הגבולות שלנו ממשיכים להיות נחוצים. תודות להם צנח מספר המהגרים הלא חוקיים בצורה דרמטית. אנשים התוקפים את הקמת החומה נוקטים עמדה לטובת האפשרות לתת לכמות גדולה של אנשים את היכולת להיכנס למדינה ללא שום שליטה".