השרה באירועה ההשקה
השרה באירועה ההשקהצילום: אלי סבתי

במגדל העמק חנכה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, את הפרויקט הלאומי 'המוזיאונים לתולדות עיירות הפיתוח.

"הגיעה העת לצדק חברתי-תרבותי בדמות הוקרתם של האבות והנשים המייסדים והמייסדות שהקימו, סללו, חלמו וניגנו את ישראל. המטרה היא להנחיל לדורות הבאים את החלוציות והתרומה של דור מייסדים זה למפעל הציוני ולמדינת ישראל", דברי השרה.

האירוע אותו הובילה רגב התקיים במעמד מנהלי המועצה לשימור אתרים וראשי ערי הפיתוח אשר בשטחן עתידים לקום בתי המייסדים הנוספים.

הפרויקט הינו יוזמה משותפת של משרד התרבות והספורט והקרן הקיימת לישראל "על רקע תרומתם של המתיישבים הראשונים בשנות ה-50 וה-60, אשר בנו את הארץ, מצפונה ועד דרומה ושסיפורם לא סופר. חלוצי עיירות הפיתוח, רובם פליטים מארצות צפון אפריקה, הפריחו את השממה והפכו את עשרים ואחת ערי הפיתוח לערים גדולות, מבוססות ומפותחות", אומרים בלשכתה של רגב.

בהחלטתה על הקמת בתי המתיישבים ציינה רגב כי: "פרקים אלו בהיסטוריה הציונית לא מסופרים ומודגשים במידה מספקת בזיכרון הקולקטיבי ובאתוס הציוני של הקמת המדינה ופיתוחה. המדינה השקיעה עד כה במוזיאונים ובמוסדות רבים המציינים את תרומת המפעלים הציוניים של סוף המאה ה־19, ושל תחילת המאה ה־20, דוגמת מושבות הברון והמפעל הקיבוצי, מוזיאוני המחתרות והמוסדות הלאומיים המספרים על תרומתם ליישוב העברי. הגיעה העת לצדק חברתי-תרבותי בדמות הוקרתם של האבות והנשים המייסדים והמייסדות שהקימו, סללו, חלמו וניגנו את ישראל. המטרה היא להנחיל לדורות הבאים את החלוציות והתרומה של דור מייסדים זה למפעל הציוני ולמדינת ישראל".

יו"ר קק"ל, דניאל עטר, ציין שהקרן הקיימת לישראל שמה לעצמה למטרה את חיזוק הפריפריה ועיירות הפיתוח, "מחויבות זו היא אמתית, היא לא רק ססמה והיא מתבטאת בפעולות שלנו בשטח כל יום. אנו מאמינים שחלק חשוב בחיזוק ועידוד הפריפריה הוא גם הכרת ההיסטוריה של ערי הפריפריה והכרה בתרומתם של אלו שהגיעו לשם ראשונים, בנו את הבסיס של המקומות והתמודדו עם הקשיים".

"המהלך הזה שאנחנו עושים פה היום הוא תיקון של עוול היסטורי כלפי אוכלוסיות שלמות. יש פה גם צדק פואטי בכך שקק"ל, שהייתה אחד המעסיקים הגדולים של אותם עולים בעיירות הפיתוח, ולא תמיד בתנאים נוחים או פשוטים, נותנת להם היום את הכבוד ועושה מהלך משמעותי כדי להנציח אותם. זוהי סגירת מעגל בכבוד וההערכה שלנו כלפיהם״.

אלי ברדה, ראש עיריית מגדל העמק, אמר באירוע, ״מיזם 'בתי המייסדים' של השרה רגב הוא מרגש ומיוחד. לאחר שנים ארוכות בהן הודר קולם של ראשוני המתיישבים בעיירות הפיתוח בגליל ובנגב, מאפשרים להם לספר את סיפור התיישבותם ותרומתם להקמת היישובים ומדינת ישראל מתוך אידאולוגיה ציונית ואמונה דתית. הניצחון הגדול של ראשוני המתיישבים הוא שבניהם ונכדיהם נמצאים בתפקידי מפתח בממשלה, בכנסת ישראל, ברשויות ובארגונים החשובים במשק".

מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עמרי שלמון, הוסיף, ״סיפורן של עיירות הפיתוח הוא שכבה חשובה ביותר בתולדות הציונות והקמת המדינה. המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שמחה להיות חלק מהחזון להנחלת סיפורן ומורשתן של עיירות הפיתוח משנות ה- 50״.

במשרד התרבות מציינים כי בתי המייסדים ישמשו כמוזיאונים פתוחים והם יוקמו במבנים היסטוריים קיימים שהשתמרו, כדוגמת: מגדל מים ישן, בית הדואר הראשון, בתי כנסת, בתי ספר וכדומה. בבתים יוצגו עדויות של חלוצי ההתיישבות לצד תמונות, קטעי ארכיון, דרכונים מארצות המוצא, ספרי זיכרונות, פנקסי עולים, מיצגים ומסמכים היסטוריים נוספים כגון: ביגוד אופייני לתקופה, כלי עבודה שונים, תשמישי קדושה תקופתיים ופריטים נוספים המציגים פסיפס תרבותי מרתק של עולים.

בתי מייסדים ראשונים צפויים לקום כבר במחצית הראשונה של 2018 כחלק מפיילוט שיתקיים בארבע עיירות פיתוח ברחבי הארץ. על ביצוע והקמת הבתים אמונה המועצה לשימור אתרים.