הידברות. ליצמן
הידברות. ליצמן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות המתיחות הגבוהה בין האוכלוסיה המקומית בערד לאנשי חסידות גור המקומיים, נועדו היום (שלישי) שר הבריאות יעקב ליצמן וראש העיר עו"ד ניסן בן חמו בניסיון להרגיע את הרוחות.

במהלך הפגישה בין הצדדים סוכם על הקפאת פעולות המחאה וניסיון להיכנס להליך של הידברות, במטרה להנמיך את גובה הלהבות בין שתי האוכלוסיות בעיר.

בין היתר סוכם כי כבר בימים הקרובים יוסרו כל שלטי המחאה נגד חסידות גור והאדמו"ר מגור - שלטים שהובילו למחאות הנזעמות האחרונות שלך אנשי חסידות גור - ומנגד תיפסק הפעלת 'כריזות שבת' מבתים פרטיים. השניים סיכמו להמשיך ולהידבר לאחר החגים.

לפני ימים אחדים הודיע ראש עיריית ערד ניסן בן חמו כי פתח בהליך הידברות מול חסידי גור בערד, באמצעות ועדת גישור שתורכב מנציגי התושבים ונציגי החסידות.

"רבים מאתנו היו עדים לאירוע שהתחולל במוצאי השבת האחרונה, בו נחצו קווים אדומים של בריונות ואלימות. אמש התקיים כנס תושבים מרשים שאירגנה קבוצת המאבק בו נכחו למעלה מ-1,000 תושבים שמוטרדים מפגיעה בצביון החילוני של העיר", כתב ראש העיר בפייסבוק.

בן חמו סיפר כי קיבל פניות רבות להקים ערוץ הידברות מול חסידות גור. "משטרת ישראל הבינה לאור האירועים את הצורך בהתערבות משמעותית יותר מבחינתם. במהלך כנס התושבים קיבלתי פנייה מבכירים מאוד במשטרת ישראל לשקול הקפאת צעדי מחאת תושבים כדי למנוע הסלמה במצב, ולקבל את פניית נציגי גור לפתוח ערוץ תקשורת ישיר מולם".

"בסיומו של כנס התושבים זימנתי את מובילי התנועה לשמירה על צביון העיר לשיחה משותפת בלשכתי. הצגתי בפניהם את הפנייה המשטרתית והבהרתי שרגע לפני שפעולות המחאה יוצאות לדרך אנו נדרשים כולנו למחשבה מעמיקה. לשמחתי, נציגי התנועה גילו אחריות ונענו לפניית המשטרה. כעת, כשברורה העוצמה של הציבור החילוני במאבק על צביון העיר יתנהל ערוץ התקשורת מול חסידות גור בכבוד הדדי".

בדבריו ביקש בן חמו מתושבי העיר החילונים להקפיא את פעולות המחאה. "לכן, אני מבקש מכל אחד ואחת להימנע מפעולות מחאה עצמאיות שעלולות להחריף את המצב. אני קורא לכם לתת תמיכה לצוות המאבק בכדי שיוכלו לנהל את המאבק בנחישות ובתבונה".