'גם ובעיקר בחגים – אין חופש מבטיחות'

הנתונים מלמדים על עלייה דרמטית בהיקף תאונות בהן מעורבים ילדים ופעוטות בתקופת החגים. למה זה קורה? ומה נכון לעשות נגד התופעה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט באלול תשע"ז

'גם ובעיקר בחגים – אין חופש מבטיחות'-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

בארגון 'בטרם' מתריעים וקוראים לציבור הרחב, ובעיקר לציבור ההורים, להישמר במיוחד בתקופת החגים. זאת לנוכח נתונים המלמדים על אחוזים גבוהים של פגיעה ותאונות בתקופה זו.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנכ"לית הארגון, אורלי סילבינגר, שהציגה את עיקרי הנתונים ואת מאפייני הסיכונים בתקופה זו. על פי נתוני הארגון אירעו 837 מקרים של היפגעות משמעותיות של ילדים ובני נוער בתקופת חגי תשרי, בשנים 2010-2016. מתוכם, אותרו 20 מקרים של תמותה. אחוז הנפגעים בתאונות דרכים בתקופת חגי תשרי 56%, הוא גבוה משמעותית מאחוז הנפגעים בזירה זו במהלך כל השנה, 32%.

שליש מהנפגעים הם תינוקות ופעוטות עד גיל ארבע, 70 אחוז מהנפגעים הם בנים שלדבריה גם לוקחים יותר סיכון וגם מקבלים חופש פעולה רב יותר מול סכנות מצידם של המבוגרים.

תאונות הדרכים ופגיעותיהן עולה בתקופה זו, מסבירה סילבינגר, בעיקר לנוכח היציאות המשפחתיות לטיולים ונסיעות, אך לא רק. סילבינגר מזכירה את האופניים החשמליות ואביזרי התנועה הדומים שהפכו לפופולאריים על אף שרכיבה עליהם בגיל צעיר אסורה על פי החוק.

בדבריה מדגישה סילבינגר כי הטרגדיות שסביב תאונות שכאלה אינן גזירה וניתן למנוע אותן תוך זהירות מבעוד מועד. "אנחנו יכולים לעשות ככל שניתן להורדת ההיפגעות ולמנוע אותה. להכיר את הסכנות, לדעת שלא לוקחים חופשה מבטיחות גם בחופש. ילד עד גיל תשע לא חוצה כביש לבד, אין לו את היכולות הפיזיות לעשות זאת לבד. חשוב לתרגל את הדברים לבד. לא חוצים כביש עם טלפון סלולארי, חשוב לחבוש קסדות, לא להיכנע ללחצים ולא לרכוש אופניים חשמליות ודומיהם, לייצר השגחה וקשר עין עד גיל 5-6, מגיל זה והלאה ניתן מדי פעם לשחרר ולאפשר להם גם לשחק ולהיות לבד. לוודא שהפעוטות לא במטבח כשאנחנו באמצע בישולים, שיש איתם אח בוגר מגיל 13 ומעלה. לוודא שלא מכניסים לפה דג שיש בו עצמות, דברים קשים, לוודא שהם יושבים כשהם אוכלים ולהרחיק מחומרי הניקיונות. תאונות קורות דווקא ברגע הבודד שאנחנו לא עם הילד וכשזה קורה זה לוקח את כל עולמנו".