''אני מתביישת, זה לא מגיע לחיילים''

הסרט "פוקסטרוט" זכה בפרס הסרט הטוב ביותר. שרת התרבות מירי רגב הגיבה בחריפות.

ערוץ 7 , כ"ח באלול תשע"ז | עודכן: 07:54

שרת התרבות מירי רגב הגיבה לבחירה ב"פוקסטרוט" כסרט הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר שנערך הערב (שלישי) באשדוד.

"פוקסטרוט", סרטו של שמוליק מעוז, ייצג את ישראל בטקס האוסקר שיתקיים במרץ 2018. בסרט יש סצנה אחת שבה נראים חיילי צה''ל כשהם מטייחים לכאורה פגיעה בפלסטינים.

''הבחירה הצפויה בשמוליק מעוז, ליאור אשכנזי ובסרט פוקסטרוט לא מפתיעה אותי", אמרה רגב, ''אני כשרה בממשלת ישראל וכאמא לילדים ששרתו בצה"ל מתביישת שהאקדמיה לקולנוע בישראל מעמידה כפאר היצירה, וכמועמד שלנו לפרס האוסקר - סרט שבחר להעליל שקר על צבא הגנה לישראל''.

''לא נותר לי אלא להתנצל בפני חיילי צה''ל ובני משפחותיהם. זה לא מגיע להם. וכפי שאמרתי היום חלוקת תקציב הממשלתי בתחום הקולנוע תשתנה", הוסיפה רגב.

מוקדם יותר הערב נאמה שרת התרבות רגב בשידור חי בדף הפייסבוק שלה, במקביל לטקס פרסי אופיר המתקיים הערב.

כזכור, מארגני הטקס סירבו לאפשר לרגב לנאום בו, ורגב החליטה שלא להגיע לטקס אלא לשאת את נאומה בדף הפייסבוק שלה.

''התחלתם בהדרה שלי מהטקס, במילים יפות החלטתם שקולי - שמייצג את רוב הציבור הישראלי - לא יישמע. זה לא עבר חלק כמו שציפיתם, אז עברתם לשיח של הסתה ושל דם. עוד ניסיון זול ושקרי, להסיט את הדיון מהאחריות שלכם, על הדרך הפוגענית והמסיתה שאתם מציגים את חיילי צה"ל בעולם", אמרה רגב בנאומה.

''תלמדו להקשיב לדעה שונה משלכם, כזו שמבקרת אתכם. אין יותר לגיטימי מכך, שהציבור הישראלי, לא יממן סרטים שמכפישים את מדינתו. אם מישהו משרת אג'נדה או 'עושה פוליטיקה' כבר עשרות שנים, זה דווקא אתם: קומץ יוצרים שמשתמש בכספי הציבור, על מנת להביא למסכים אג'נדה פוליטית, עם השקפה מאוד מסוימת''.

רגב סיפרה כי ''יוצרים רבים אומרים לי בשנה האחרונה שהם מפחדים בכלל להציע תסריט שונה, ברור להם שהם לא יזכו לתמיכה. המצב הזה לא יימשך וההתבטאויות המסיתות שלכם, לא יעזרו לכם", הבהירה.

רגב השיבה לאמני השמאל שתקפו אותה, ''כשאתה מוש דנון מסביר הבוקר את החלטתכם המבישה בנימוק: 'אם אני מזמין אותך לחתונה שלי אל תגיעי ותגידי לי שהבגדים שלי לא יפים והכלה מכוערת', באמירה הזו חשפת את תמצית תפיסת העולם שלכם: החתונה הזו היא לא שלך. היא של כולנו.

''בחרת לא להזמין את הכלה היא מדינת ישראל שאני מייצגת אותה ותומכת בטקס החתונה שלך ב-400 אלף שקלים. נח לכם להשתמש בכספי התמיכה הציבורית להפקת החתונה, לחלק בה פרסים מהכסף של הכלה מבלי להזמין אותה! אני יודעת שהכלה תמיד היתה מבחינתכם רק קישוט דקורטיבי בחתונה הזאת. העידן הזה נגמר. אתם לא בעלי הבית של התקציב הציבורי. אין חתונה במעמד צד אחד''.

שרת התרבות ציינה כי זו סיבה נוספת מדוע הקימה ועדה שתבחן האם התקצוב הממשלתי דרך קרנות הקולנוע הוא שיוויוני והוגן. ''הסכם הקולנוע הנוכחי מסתיים בשנה הקרובה, ואני מבטיחה כאן שהסכם הקולנוע שהיה הוא לא מה שיהיה''.