"אחד החודשים השקטים בשנים האחרונות"

קצין האג"ם של אוגדת איו"ש מספר לערוץ 7 על היערכות צה"ל לחגים, ומעיד כי החודש האחרון היה השקט ביותר בגזרה בשלוש השנים האחרונות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט באלול תשע"ז

סא"ל שגיב דהן, קצין אג''ם באוגדת איו"ש, מספר ערב ראש השנה לערוץ 7 כיצד נערכים באוגדה לקראת חגי תשרי.

"אנחנו בתקופת החגים, לאור השינוי שחל בשטח - הרבה יותר אנשים שבאים לטייל ונמצאים בדרכים - ואנחנו מגבירים את הכוננות. זאת כדי לאפשר לאנשים ליהנות מהחג ולאפשר להם ביטחון בצורה המיטבית. לכן מתגברים את השטח בצורה משמעותית".

מהי המשימה העיקרית העומדת בפניכם?

"בגלל הטיולים והתנועה הרבה נוצר חיכוך מאוד גדול בשטח. מבחינתנו זה מייצר עומס - ולכן אנחנו מגדילים את כמות הכוחות, את מספר המשימות ומצמידים כוחות לכל טיול מאורגן וגם כשיש טיולים לא מתואמים, אנחנו משתדלים להיות באזורים המתויירים, כדי לאבטח שם את המטיילים.

בעצם, המשימה הראשונה והכי חשובה בחגים היא לאפשר לציבור לחגוג את החגים בצורה בטוחה ומתוך תחושה של ביטחון. לכן, תראו יותר חיילים בצמתים, בנקודות החיכוך ובכלל בדרכים. קידמנו גם המון מהלכים מול ההתיישבות כדי לתאם טיולים - כמו כניסות לקבר יוסף, עליות למערת המכפלה וגם טיולים רגילים - וכך אנחנו ערוכים יותר לאבטח את האירועים האלה".

סא"ל שגיב דהן
צילום: דובר צה"ל

ומה לגבי טיולים שלא תואמו מראש?

"אנחנו מודעים שיש אנשים שמטיילים לבד והולכים לכל מיני פינות חמד. איתרנו את הנקודות האלה והצבנו בהן שלטים בהם הבהרנו למטיילים שמגיעים למקום שאנחנו מבקשים משהו קטן: שיצלצלו ויודיעו שהם נמצאים באזור המסויים הזה, ונשלח כוח שידאג לבטחונם. עדיף לכולנו כמובן שהתיאום ייעשה מראש".

אתם מזהים עלייה במוטיביציה של ארגוני הטרור לנסות ולבצע פיגועים דווקא בנקודת הזמן הזאת?

"ברמה הכללית אל מול הטרור שמתרחש מידי פעם - בתקופה הזו יש עניין לצד השני. זה קורה בגלל החגים והרצון לפגוע ברוח החג, בגלל המחשבה שלהם שמישהו עושה משהו כדי להתריס. הדברים הללו מייצרים מכלול שמחייב אותנו להגן טוב יותר מהרגיל, כדי לא לספוג טעויות".

התקופה האחרונה נחשבת שקטה או סוערת מבחינת אוגדת איו"ש?

"התקופה האחרונה כולה מאופיינת בחוסר יציבות. אתה יכול למצוא את עצמך חודש אחד בגל הסלמה עם מדדים של טרור בעלייה ולאחר מכן יכול להיות חודש שקט. החודש האחרון היה אחד החודשים הכי שקטים בשלוש השנים האחרונות - אם לא השקט שבהם - בכל מדד. אנחנו תמיד מנסים להאריך תקופות כאלה ואת זה עושים בפעילות חכמה בשטח, פריסת כוחות ומוכנות ומניעה של התפתחות אירועים".

לדברי סא"ל דהן, "במקומות שאנשים נשמעים לכוחות הביטחון הדברים קורים בצורה טובה. החשש הגדול שלנו הוא שאנשים ייכנסו לשטחי A ללא תיאום וייצרו לנו סיטואציות מורכבות אל מול הפלסטינים. זה בדיוק מה שאנחנו מבקשים למנוע".

יש לו גם מסר לציבור לקראת החג. "אני פונה לציבור ומבקש - תשתמשו בתוכנת ניווט, תדאגו מראש לסמן מסלול שלא נכנס לשטחים בעייתיים. מי שנוסע באזור לא מוכר עדיף שישתמש בהכוונה או שייקח איתו מישהו שמכיר את האזור. אירועים מהסוג הזה יכולים להוציא מאיזון את המרחב. אירוע כזה שישראלי נכנס לשטח A ויפגעו בו או יזרקו עליו אבנים יכול לפגוע בכל השלווה שאנחנו מנסים לייצר ולשנות את כל ההתרחשות".