"ישראל וקפריסין מייצרות ערך מוסף"ניצן קידר

בשנה האחרונה הלכו והתהדקו יחסי ישראל וקפריסין והם נמצאים בפריחה חסרת תקדים. שגרירת ישראל בקפריסין, יעל רביע צדוק, מספרת לערוץ 7 כי מדובר ביחסים שכבר חרגו משמעותית מתחום האסטרטגיה.

"יש לי את הזכות לייצג את ישראל בקפריסין בתקופה מאוד מיוחדת שבה היחסים זוכים לתנופה וביסוס מאוד משמעותי. ראש הממשלה שלנו והנשיא הקפריסאי נפגשו כשמונה פעמים בשנתיים האחרונות. אנחנו עדים למפגשי פסגה גם עם ראש ממשלת יוון. נבנה משולש אזורי חשוב לשיתוף פעולה בנושאים רבים במטרה לייצר ערך מוסף", אומרת רביע צדוק.

לדבריה, "ישראל מביאה ליחסים האלה נכסיות חשובה - אם זה בתחום החדשנות והטכנולוגיה, המדע, הכלכלה וכמובן הרבה יתרונות אסטרטגיים אחרים. קפריסין מביאה עימה ידידות גדולה, מיקום חשוב מאוד גם מול האיחוד האירופי וגם מול מדינות האזור ויש גם הרבה ערכים משותפים".

הישראלים משתלטים על האי? נדמה ששומעים פה יותר עברית מיוונית.

"התיירים הישראלים מגיעים לכאן בהמוניהם ואנחנו מברכים על כך. קפריסין פתוחה לקבל עוד ועוד תיירים מישראל וגם יזמים ומשקיעים. אנחנו בונים יחד שיתופי פעולה גם עם האוכלוסיה האזרחית".

השגרירה מביאה גם דוגמא שאירעה בשנה האחרונה ומצביעה על היחסים המיחדים שנבנו בין המדינות. "הצלחנו לבנות בשנתיים האחרונות שיתוף פעולה מאוד מיוחד בתחום הבריאות. יש אנקדוטות שיכולות להאיר על היחסים - כך לדוגמא שר הבריאות הקפריסאי התגייס והעמיד לרשותנו תרופה מצילת חיים עבור חולה ישראלי ואחרי 24 שעות התרופה היתה בארץ והצילה חיים".