אג'נדה פמיניסטית בצבא? "טענה מגוחכת"

הרמטכ"ל איזנקוט: "שילוב הנשים זו אגדה. הקמתי בסך הכל שני גדודי ביטחון-שוטף כדי לאפשר מוכנות טובה יותר לכוח המחץ של צה"ל".

ערוץ 7 , כ"ט באלול תשע"ז

אג'נדה פמיניסטית בצבא? "טענה מגוחכת"-ערוץ 7
גדי איזנקוט
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט דוחה את הטענות על אג'נדה פמיניסטית שחדרה לתוך צה''ל, מותח ביקורת על פעילות ארגוני 'אחים לנשק' ו'חותם', ומסביר מדוע משולבות נשים בתפקידי לחימה.

"אני לא מתייג עצמי לא כימין ולא כשמאל, אלא כרמטכ"ל שמה שעומד לנגד עיניו הוא לבנות צבא חזק, ערכי ומוכן יותר. העברת ענף תודעה יהודית לאכ"א נועדה ליצור אחידות במקום מאבק בין חיל החינוך לרבנות הצבאית", אמר איזנקוט בראיון לאתר YNET.

לדבריו, גם בפרשת אלאור אזריה היו מפקדים דתיים שלא הבחינו בין דתי לחילוני. ''הקמת ארגונים כמו 'אחים לנשק' ו'חותם', שבאים לחזק ולתקן את צה"ל – זו תופעה פסולה בעיניי. הם רוצים להשפיע פוליטית וערכית לשיטתם על הצבא, וזו השפעה פסולה''.


נבדוק אם אפשר לשלב לוחמות גם בטנק אבל הן לא יהיו כאלה שישרתו בחטיבה 7 ולא ישרתו בכל מחיר. אם בבדיקה יעלה שישנן מגבלות פיזיולוגיות אז לא נתעקש.
על שירות הנשים במערך הלוחם אמר הרמטכ''ל כי "שילוב הנשים זו אגדה. הקמתי בסך הכל עוד שני גדודי בט"ש שמכונים בטעות גדודים מעורבים כדי לאפשר מוכנות טובה יותר לכוח המחץ של צה"ל. כשמוקמים שני גדודים כאלה אז נחסך גיוס לתעסוקה מבצעית ל-34 גדודי מילואים בשנה וכך גם הסדיר מתאמן טוב יותר לתמרון בעומק שטח האויב.

''מי שמנסה להפוך את הדברים האלה לעניינים דתיים או חילוניים, או חושב שזה נובע מאג'נדה פמיניסטית, טוען טענות מגוחכות. יש לוחמות עזות נפש במערכים הכי רגישים בצה"ל, יש טייסות קרב וחובלות מצטיינות. נבדוק אם אפשר לשלב לוחמות גם בטנק אבל הן לא יהיו כאלה שישרתו בחטיבה 7 ולא ישרתו בכל מחיר. אם בבדיקה יעלה שישנן מגבלות פיזיולוגיות אז לא נתעקש.

"כל הצעדים שציינת נועדו לחזק את צה"ל", מדגיש איזנקוט. "מאז 2008 צה"ל פעל בלי פקודת שירות משותף וזה היה הרסני לצבא. יש צורך למפקדים בפקודה הזו בבחינת עשה ואל תעשה ולתת כלים לממש את יעוד הצבא כצבא עם ממלכתי, שמביא את בן העיר ואת בן הכפר, את הדרוזי, הבדואי והיהודי, את הספרדי והאשכנזי, הדתי והחילוני, לבצע משימה משותפת בהבנה שבגיל 18 אתה שם את הדעות שלך בצד, וכולם נכנסים יחד תחת אלונקת הביטחון".