מותקפת. ניקי היילי
מותקפת. ניקי היילי צילום: רויטרס

בכירים במשטר האיראני ובגורמי הביטחון שם מבהירים כי אין בכוונתם לאפשר בדיקות של פקחי סאב"א במתקנים צבאיים באיראן.

הדברים נאמרים על רקע בקשה שהעבירה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, לראש סאב"א, יוקיה אמאנו, לקיים בדיקות שכאלה גם במתקנים הצבאיים ולא להסתפק בבדיקות באתרי גרעין מוכרזים.

האיראנים מצידם קובעים כי בדיקות שכאלה אינן תואמות את הסיכומים שהתקבלו בין איראן לשש המעצמות, ה-JCPOA, ולכן לא יאפשרו בשום פנים בדיקות שכאלה.

חוקרי מכון ממר"י מציגים שורת התבטאויות של בכירים איראנים ומהם עולה ההתנגדות הנחרצת לבדיקות במתקנים הצבאיים, ואף זלזול בהיילי עצמה שלטעמם כלל אינה מבינה את משמעויות ההסכם עם המעצמות ומשום כך היא תובעת תביעה שכזו.

יועצו הבכיר של המנהיג האייטולה ח'אמנאי, עלי אכבר ולאיתי, קבע כי "אסור לזרים לבקר במרכזי הצבא של איראן. אמאנו אמר אתמול כי במקרה הצורך סבא"א יכולה לקבל נגישות לאתרי צבא של איראן וכי אין שום הבדל בין אתרים צבאיים ללא צבאיים. אני אומר שבהסכמים עם סבא"א אין שום אזכור לנגישות פקחי סבא"א לאתרי צבא באיראן, ולו היה כך, לא היינו מסכימים לזה. טענה לזכות שכזו היא המצאה של אמאנו עצמו...". עוד הוסיף ולאיתי והכריז כי "אף גורם זר, כולל אמאנו ופקחיו, אינם רשאים לבקר במרכזינו הצבאיים, כי הם נחשבים לאזורים אסורים. התחום הביטחוני נחשב לסודי לגמרי עבור כל זר".

התבטאויותיו של ולאיתי כוללות גם רמזי איום כלפי האמריקאים: "האמריקאים ייקחו לקבר את החלום הזה, שנאפשר להם לבקר באזורים רגישים וצבאיים שלנו. הם ייקחו את החלום הזה לקבר שבתירוץ ה-JCPOA או כל תירוץ אחר, הם יבקרו במתקנים צבאיים שלנו. לא נאפשר להם זאת בשום פנים ואופן. הצהרות טראמפ נועדו לצורכי פנים והוא יודע שאין לו לא כבוד ולא השפעה באזור. איראן במיוחד שהיא ציר ההתנגדות לא מאפשרת בשום פנים ואופן ביקור באזורים רגישים".

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, מצוטט גם הוא על ידי חוקרי המכון: "ל-JCPOA יש מסגרת מלאה ובכל תחום הוגדרו הפתרונות שעליהם דנו ואותם כתבנו בדיוק רב. ייתכן שהסכם זה אינו כולל את כל הרצונות של אחד מהצדדים וזה דבר טבעי ... שום הסכם אינו כולל את כל הרצונות של אחד הצדדים, שכן אחרת לא היו קוראים לזה הסכם אלא הוראות הפעלה... דברי היילי מראים את חוסר הידע שלה לגבי תוכן הסכם ה-JCPOA. בכל התחומים שהיילי הביעה את דעתה עליהם ה-JCPOA עצמו דיבר עליהם בצורה מפורשת וברורה".

לזאת הוסיף זריף ואמר: "יתכן שהיילי רוצה משהו אחר ממה שכתוב ב-JCPOA, אך היא לא יכולה להציג את דרישותיה, משאלותיה ואת רצונותיה כבעיות ב-JCPOA. לו בדומה לקולגות שלה, היילי הייתה נוכחת בשיחות, היא הייתה מבינה שמה שסוכם ב-JCPOA הוא דבר מאוזן שכל המשתתפים הסכימו עליו, ולא דבר שכולל רק את הדרישות והרצונות של אחד או כמה מהצדדים ב-JCPOA. האמת הזו נאמרה גם בהצהרות גורמים אירופים ובעלי הברית של אמריקה".

בכיר נוסף שהתבטא בסוגיה הוא היועץ הבכיר של המנהיג לענייני צבא, הרמטכ"ל לשעבר, חסן פירוזאבאדי, שתקף את היילי וקבע כי היא משקרת. "ה-JCPOA לא מאפשר ביקור במרכזים צבאיים. באיראן, שום גורם, בין פנימי ובין חיצוני ואפילו גורמים מהכוחות המזוינים לא רשאים לבקר במרכזים צבאיים, אלא באישור המנהיג".

סגן רמטכ"ל צבא איראן, אחמד רזא פורדסתאן, אמר: "לא נאפשר לאף אחד לבקר במרכזים הצבאיים של איראן. למטכ"ל כוחות המזויינים קו ברור בעניין ביקור במרכזי הצבא. לפי המובא ב-JCPOA, המרכזים הצבאיים לא נכללים בביקורים וכוחות המזויינים העוצמתיים יגנו על הזכות הזו ולא יאפשרו שום ביקור".

את עמדת הממשלה באיראן מסכם דובר הממשלה, מוחמד באקר נובח'ת, שאמר כי "בעניין פגישת ניקי היילי עם אמאנו והבקשה לבקר באתרי הצבא של איראן – עמיתיי במשרד החוץ אמרו מפורשות את דעתם. לא נסכים לשום דבר הנמצא מחוץ למסגרת ה-JCPOA, במיוחד לא לביקורים באתרי צבא שהמידע לגביהם הוא סודי ומסווג לחלוטין. הם מביעים את חלומותיהם. אנו נחושים להגן על כל דבר שמבטיח את האינטרסים הלאומיים שלנו.

דובר ועדת המג'לס לביטחון לאומי ומדיניות חוץ, חוסין נקוי חוסיני, הכריז: "בשום פנים ואופן לא נאפשר ביקור במרכזינו הצבאיים. אם יש להם שאלה בנושא ה-JCPOA, באפשרותם לדבר על כך עם הדיפלומטים שלנו, אך הם צריכים לדעת שגם גורמי הממשלה אמרו שהמרכזים הצבאיים הם סודיים ודלתותיהם תמיד יישארו סגורות בפני הזרים. אחד הדברים שמעניקים לנו יכולת להילחם באיומים הוא ההישגים הצבאיים והציוד הצבאי של הכוחות המזויינים, זה טבעי שגם הדבר הזה יישאר סודי. אני מציע לאמריקאים שבמקום לעסוק בחלומות בלתי אפשריים, יעמדו בהתחייבויותיהם ב-JCPOA ולא יביעו דעה בתחומים האסורים ולגבי הקווים האדומים של איראן".