מוחמד בכרי
מוחמד בכריפלאש 90

שרת התרבות מירי רגב קוראת הבוקר (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד השחקן והבמאי הערבי מוחמד בכרי.

בכרי ביקר השבוע בלבנון לרגל אירועי "שבוע פלשתין" במדינה, ובמהלך הביקור התבטא באופן חריף במיוחד נגד מדינת ישראל..

במסיבת עיתונאים שנערכה בבירות אמר בכיר, "הניסיונות לנורמליזציה עם האויב הציוני שקולים לבגידה".

לדבריו, "מדובר במעשה מביש ובלתי מתקבל על הדעת. ממשלת היישות הציונית נוהגת בגזענות ומדכאת כל ניסיון של אמנים פלשתינים המתגוררים בתחומה (ערביי ישראל)".

"העובדה שאני נמצא כאן בלבנון היא לכשעצמה ניצחון על הישות הציונית הגזענית", הוסיף בכרי.

במכתבה ליועמ"ש ציינה רגב, "בכרי הידוע בעמדותיו הלעומתיות כלפי מדינת ישראל (מדינתו) הרהיב עוז וקרא למדינות ערביות המקיימות עם ישראל קשרים בוגדות - לטענתו ישראל היא לא יותר מאשר אויב ציוני שכל קשר עמה הוא בבחינת בגידה"

לדבריה, "מדובר בחציית גבול תרתי משמע, ביקור במדינת אויב והסתה נגד המדינה. אבקש לפתוח בחקירה ולזמנו מייד עם נחיתתו בישראל. ההעדר תגובה נחרצת מצד רשויות אכיפת החוק, הינה מתן לגיטימציה לפעילות מסוג זה שאסור לנו לאפשרה".

נזכיר כי שמו של בכרי עלה בעבר לכותרות לאחר שביים את הסרט 'ג'נין, ג'נין' בו נטען כי ישראל ביצעה טבח במחנה הפליטים בג'נין במהלך מבצע חומת מגן.

תביעת דיבה שהוגשה נגד בכרי על ידי חיילי מילואים ששירתו בג'נין בזמן המבצע נדחתה, לאחר שנקבע כי בסרט יש משום הוצאת לשון הרע כלפי חיילי צה"ל, אך החוק איננו מאפשר לתבוע בגין הוצאת לשון הרע על ציבור.

ערעור שהוגש לבית המשפט העליון נדחה אף הוא, זאת למרות ששופטי בית המשפט העליון קבעו שמדובר בסרט גדוש שקרים, ואף הוסיפו וקבעו, שאי האמת שבסרט אינה תוצאה של טעות או של רשלנות מצד בכרי, אלא כוונה מפורשת שלו לעוות את המציאות כדי להכפיש את לוחמי צה"ל.

עם זאת, לאור הוראת ס' 4 לחוק איסור לשון הרע, הקובעת שלא ניתן להגיש תביעה אזרחית בגין לשון הרע על "ציבור", ראו עצמם שופטי העליון מנועים מלקבל את הערעור.