נתניהו בעצרת האו"ם
נתניהו בעצרת האו"ם צילום: רויטרס

נאומו של ראש הממשלה נתניהו באו"ם זכה ללא מעט שבחים מימין ואף משמאל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם גיסו של ראש הממשלה, ד"ר חגי בן ארצי, שביקר לא מעט ובחריפות את ראש הממשלה במרוצת השנים האחרונות על מהלכיו השונים, וגם הוא, באופן די מפתיע, מצטרף למשבחים.

את דבריו פותח ד"ר בן ארצי בדברי שבח המופנים דווקא לכלי התקשורת שהעבירו את דברי ראש הממשלה ללא פרשנות ותרגומים קוליים המשבשים לא פעם את משמעות הדברים והותירו אותם כפי שהם, או לכל היותר עם כתוביות נלוות.

על דברי ראש הממשלה עצמו שכאמור ספג לא פעם ביקורות חריפות ותקיפות מכיוונו, אומר בן ארצי: "הפעם ראש הממשלה עשה צעד אחד קדימה בכיוון הנכון, ואני לא מדבר על הנושא האסטרטגי והנושא האיראני שעליהם הוא מדבר כבר שנים, וכך גם על מעמדה של ישראל בעולם.

''הפעם הוא לא הסתפק באיזה פסוק מהתנ"ך כקישוט קטן בסוף, אלא ציטט בהרחבה מנבואת ישעיהו על עם ישראל החוזר לארצו ומביא אור לגויים. הוא ציטט ואמר את המשפט שבעיניי הוא החשוב ביותר שיכול ראש ממשלה ישראלי לומר 'ראו שדברי הנביאים מתגשמים בימינו, ומדינת ישראל היא התגשמות נבואת הנביאים ואנחנו באמת מביאים אור וקידמה וברכה לאנושות כמו שניבא הנביא ישעיהו'".

"שמחתי על הדבר הזה מאוד מאוד", אומר בן ארצי ומציין כי אמנם נתניהו דיבר בנאומו על מערת המכפלה אך זאת כעובדה היסטורית, וכך גם כאשר הטיח טענות באונסק"ו המתעלם מעובדות ההיסטוריה. "בזה אין חדש. החידוש הפעם הוא כשהוא מדבר על מדינת ישראל כהתגשמות הנבואה הקראית. זה כבר לא היסטוריה אלא העניין הדתי".

מוסיף בן ארצי ומזכיר כי נתניהו "הקדיש את רוב נאומו לאיראן. למה הם מתנפלים עלינו? לא עשינו להם שום דבר. אין להם שום עניין של פלשתינאים, אז למה השמדת ישראל היא היעד של איראן? כי מדובר בעניין דתי, "העם המקולל" שבגד בישו ומוחמד ונידון לגלות נצחית חוזר לארץ הקודש וירושלים. זו עובדה שמשגעת אותם ומערערת את יסודות האסלאם והנצרות ועמד על כך הרב סולובייצ'יק במסה המפורסמת שלו 'קול דודי דופק' וכך גם אחרים.

''לכן ההתמודדות עם כל ההתקפה האיראנית עלינו היא לא רק בהיבט הצבאי אלא בהיבט הדתי שהוא עוצמתי ויש לו סיכוי להשפיע. ראו שמה שכתוב בתנ"ך מתגשם דרך מדינת ישראל, כמוט קיבוץ גלויות"

בן ארצי מוסיף ו"מציע" לנתניהו את המתווה לנאומו הבא שימשיך את רוח נאומו האחרון: "בנאום הבא הוא צריך לדבר על קיבוץ גלויות ועל פריחת המדבר. עם ישראל חוזר ומקים מדינה. מה שכתוב בתנ"ך מתגשם לעינינו. הרי זו הוכחה לרצון האל. איך תוכלו להילחם נגד גילוי רצונו של האל. אמרתי לו את הדברים לפני יותר מעשרים שנה ואני שמח שהוא עושה את זה אחרי עשרים שנה".

"דבר עם האיראנים ועם העולם כולו בשפה דתית כי מה שמציק לאיראנים זה העניין הדתי, ואני אוסיף ואפנה לנפתלי בנט ואקרא לו ללכת בדרך שבה החל ראש הממשלה ולהעצים אותה. זה הטיעון החזק ביותר שלנו, מה שקורה כאן במאה השנים האחרונות זו שרשרשת אחת ארוכה של ניסים על-אנושית ועל-טבעית וכולה התגשמות מה שכתוב בתנ"ך".

לטעמו "אם נפתלי בנט ידבר בשפה הזו בצורה מפורשת, ללא חשש לדבר על האל שמתגלה בהיסטוריה והכול גלוי ופרוס ופתוח" הדברים יניבו גם רווח פוליטי שכן סקרים מלמדים ש"65 אחוזים מהציבור מצהירים על עצמם שהם חרדים דתיים או מסורתיים, כלומר הם מאמינים בתנ"ך ובתפקידו של עם ישראל, ומתוך שליש החילוניים 70 אחוז מאמינים באל.

''המשמעות היא שרואים במה שקורה במה שקורה במדינת ישראל גילוי אלוהי. לכן הפיסקה הקטנה הזו בדברי ראש הממשלה שימחה אותי, כי יש בה סוף סוף התחלה של אמירה היא המכרעת והמשמעותית ביותר שיכולה לצאת ממדינת ישראל".