לא סופרים את המערב. טיל צפון קוריאני
לא סופרים את המערב. טיל צפון קוריאני צילום: KCNA KCNA‏, רויטרס

ההתנצחויות המילוליות בין מנהיג צפון קוריאה לנשיא ארה"ב מצליחות לשבור שיאים, הנשיא האמריקאי מאיים בהשמדת צפון קוריאה והצפון קוריאני מאיים בביקורי טילים מטעמו בארה"ב, אך ההתבטאויות הללו מקבלות גם פן מעשי עם מפגן טיסת המפציצים האמריקאיים במרחב האווירי שממזרח לצפון קוריאה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על המתיחות הגואה בין המנהיגים ובין המדינות עם ד"ר אור רבינוביץ', מומחית לצפון קוריאה מהאוניברסיטה העברית, שמבהירה כבר בפתח דבריה כי קשה לשער ולנחש לאן פניה של המתיחות הנוכחית ומציינת כי לנוכח הקושי הזה החשש גדול מאוד.

"בשבוע שעבר קיןם ג'ונג און, מנהיג צפון קוריאה, איים שצפון קוריאה תערוך ניסוי בפצצה מימנית באוקינוס השקט. היה ודבר כזה יקרה זה יהיה מאוד מדאיג וסימן להסלמה קשה. קשה להעריך את תגובת טראמפ למהלך כזה. מה שברור הוא שהאישיות של דונלד טראמפ לצד האישיות של קים ג'ונג און היא מתכון לחוסר יציבות הולך וגדל בחצי האי הקוריאני".

לנוכח דבריה אלה התבקשה ד"ר רבינוביץ' להתייחס לדבריה של חברת הכנסת ציפי לבני שטענה בשבוע שעבר כי לעיתים כדי למנוע מלחמה יש להציב איומים חריפים ונחושים. רבינוביץ' משיבה ואומרת "יש כאן עניין של דעות. חשוב להרתיע ולגבש עמדות מוצקות. אפשר להתווכח על הדרך הנכונה לעשות את זה. לדעתי הטון התקיף שטראמפ משתמש בו לא תורם להרגעת המשבר. בשטח אנחנו לא רואים מצפון קוריאה שהא מורתעת מטראמפ ומתכוונת לצמצם את פיתוחי תכנית הטילים או הגרעין שלה. אני לא בטוחה שעד עכשיו ניתן לציין הצלחה מסחררת של דיפלומטיית הביטויים הקשים של דונלד טראמפ".

לטעמה מה שנכון לעשות כעת הוא "להנמיך את הטון ואת הלהבות ולא להצהיר על כוונות להשמיד כליל את צפון קוריאה". עם זאת היא מציינת כי אין משמעות הדברים היא להסיג את הכוחות האמריקאיים מהאזור. "ארה"ב צריכה להפגין מחויבות לבנות הברית שלה, יפן ודרום קוריאה, אבל זה הזמן לדיפלומטיה אחראית ומתונה שמגבשת בריתות, מחזקת יחסים וכמה שפחות להצהיר על כוונות להשמיד ולשרוף את צפון קוריאה".

ד"ר רבינוביץ' מציינת בדבריה כי חלון הזדמנויות לבלימת תכנית הגרעין הצפון קוריאנית הייתה בשנות התשעים או ראשית שנות האלפיים, כאשר תכנית זו הייתה בראשית דרכה. כעת, כך נדמה "מבחינה מציאותית יתכן ואין דרך להסיג לאחור את תכנית הגרעין של צפון קוריאה. היום, כאשר יש לה יכולות מאוד רציניות ומפותחות, אני לא חושבת שאפשר בכלים דיפלומטיים לסגת או לבטל את תכנית הגרעין שלה. השאלה היא איך אפשר להנמיך את הלהבות".

במציאות כזו שבה ביטוים מאיימים אינם נראים יעילים בעיניה וכאשר לא יועילו גם המהלכים הדיפלומטיים, מה נותר לעשות?

"זה כבר קיים. עכשיו הם הראו לנו את זה ואו שמתרגלים לזה שזה קיים או שנכנסים למלחמה קונבנציונאלית שעלולה להסלים למלחמה גרעינית. יש אנשים שחושבים שעדיף להסתכן עם הנחתת מכה על צפון קוריאה גם אם יש סיכון שהדבר יביא להסלמה גרעינית כי אי אפשר לחיות עם צפון קוריאה גרעינית. אני חושבת שזו סכנה גדולה מדי ולא צריך לעודד מדינות אחרות להיכנס למלחמה עם צפון קוריאה וצריך לחשוב איך מכילים את הגרעין הצפון קוריאני. מבחינת ישראל הרי חשוב הוא לבחון איך מצמצמים את ההשפעה האזורית של צפון קוריאה שמעבירה טכנולוגיה לאיראנים, שמכרה כור גרעיני לסורים. מבחינת ישראל זו דאגה שצריך להתמודד איתה".

ומה באשר למבט האיראני על המתרחש? מבט שרואה שהמערב לומד להכיל את הגרעין הצפון קוריאני, ואולי נכון להעתיק את דרכי התנהלותו של ג'ונג און ולהגיע לאותן תוצאות?

"המערב כבר הכיל את תכנית הגרעין של צפון קוריאה. היא כבר הגיע לרמה שיש לה טילים שהם ככל הנראה בין יבשתיים, גם אם הנושא נתון במחלוקת מדובר בטילים ארוכי טווח. יש לה ככל הנראה נשק מימני ויש לה ככל הנראה נשק גרעיני. השאלה היא מה עכשיו, והשאלה החשובה יותר היא איך מונעים מאיראן מלהיות צפון קוריאה. צפון קוריאה התנערה מהאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ויצאה מהאמנה ב-2003 והתעלמה מכל ההתחייבויות הבינלאומיות הקודמות שלה והמשיכה הלאה במרץ. איך מונעים מאיראן להתנער מהמחויבויות הבינלאומיות שלה ולסלול לעצמה דרך להיות צפון קוריאה. מבחינת ישראל האינטרס העליון הוא שאיראן תישאר באמנה להפצת נשק גרעיני ותדבק במגבלות שהטילו עליה, כדי שלא נגיע למצב שבו איראן להתהדר ביכולות שיש לצפון קוריאה".

האם מדינה קטנה כמו ישראל יכולה להוביל למהלך שכזה? רבינוביץ' סבורה כי ישראל יכולה לנסות, אם כי "אנחנו לא יודעים בוודאות אם זה יצליח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו