גלי בת חורין
גלי בת חוריןצילום: דנית

גלי בת חורין, מייסדת "פורום קפה שפירא", המכנה עצמה "פילוסופייסבוקית" למרות שנחסמה מהפייסבוק פעמים מרובות בשל תלונות של יריבים, אמרה בראיון לערוץ 7 שלדעתה יש להפסיק לתת מימון ציבורי לחוגי המגדר באוניברסיטאות. לדבריה, החוגים האלה גורמים לנשים להתמכר לתחושת קיפוח ולאמץ מנטליות של "עדר כבשים פועה".

"חוגי מגדר הם מקום שאתה יוצא משם יותר בור מכפי שנכנסת אליו", קבעה בת חורין, בעלת תואר שני בפילוסופיה שהפכה לאישיות מוערכת בקרב חוג לא קטן בפייסבוק ומחוצה לו, בשל ניתוחיה הפוליטיים-היסטוריים המעמיקים. היא הסבירה שבמידה רבה מדובר בשטיפת מוח ניאו-מרקסיסטית: "המרקסיזם אומר שההיסטוריה מתקדמת בצורה של מאבקים בין מדכא למדוכא. והחוג הזה בכלל מתחיל מתוך שיח של קורבנוּת. 'אתן הקורבן'".

"לוקחים את הסטודנטים האלה שהם בדרך כלל סטודנטיות, והלכה למעשה אתה מעביר אותם אינדוקטרינציה אלימה, שמשכנעת אותן קודם כל שכל מה שהן הכירו בחיים שלהן, הן פירשו את זה לא נכון", הסבירה. "הן חשבו שהן אוהבות גברים, שהן רוצות להתחתן עם גברים, ובעצם הן לא שמו לב איך הגברים מנצלים אותן, מדכאים אותן, ומשאירים אותן תחת תקרת זכוכיות שהן לעולם לא תצלחנה לפרוץ".

"אי אפשר להשתקם מזה"

"עכשיו, ברגע שאתה מייצר רגש קיפוח במישהו, זה סוג של שטיפת מוח. אתה כבר קנית אותו", הזהירה. "מכיוון שכשאתה נותן לאדם זווית פרשנית על עצמו כאילו שהוא מקופח, הא יקנה את זה בדרך כלל. במיוחד שאז אפשר תמיד לשכנע את עצמי למה כל כישלון שלי הוא לא באשמתי. ועוד יותר מזה, 'אני הייתי יכולה להגיע הרבה יותר רחוק כי אני הרבה יותר שווה ממה שנראה, אבל מישהו דיכא אותי, מישהו גזל ממני את ההצלחה שמגיעה לי'. וזה מאוד מאוד מפתה".

לדברי בת חורין: "כשאומרים לך ששונאים אותך, שמזלזלים בך, שמדכאים אותך, אי אפשר להשתקם מזה. ברגע שאימצתי את התפיסה הזו אז אני מבינה שבתור בן אדם אני כבר לא אוכל לעמוד בעצמי לבד, לא אוכל להילחם את המלחמות שלי לבד. עדיף להצטופף בתוך עדר כבשים פועה, שיש עליו רועה, והיא כל החיים תגן עלי מפני העוולות הנוראיות של הזאבים שבסביבה אבל גם כל הזמן יטפטפו עוד ועוד את רעל תחושת הקיפוח. את זה, הן עושות אחת לשנייה".

"לא לממן בורות מתודית"

למעשה, בת חורין מתארת משהו שמזכיר יותר כת מאשר דיסציפלינה מדעית: "כשאנשים מגיעים ללימוד מגדר או פמיניזם שכולם ניאו-מרקסיסטיים, אומרים להם דבר ראשון שיש להם 'תודעה כוזבת'. כי עד עכשיו הם לא ראו את הקיפוח הנוראי שהגברים קיפחו אותם. ברגע שאתה מסכים לקבל את העובדה שיש לך תודעה כוזבת, השכל שלך לא רלבנטי בכלל. כי כל מה שאתה חושב נובע מתוך כזב. ועכשיו אתה צריך ללמוד לבד את התבונה לפי איך שהיא מנוסחת בחוגי המגדר".

היא הסכימה שצריך למנוע מימון ציבורי מחוגי המגדר: "לפחות שהממשלה לא תממן בורות מתודית", אמרה.

אין לה ספק שהחוגים הללו מעניקים כוח לשמאל הרדיקלי: "כל מה שיכול להתקלקל או להתרסק זה טוב בשביל הרעיון של המהפכה. כי מתי תבוא המהפכה? שלמדוכאים לא יהיה מה להפסיד למעט את כבליהם'. אז אחרי שלא תהיה כלכלה, משפחה ולא תהיה שום התארגנות חברתית, אחרי שכל סוג של בן אדם בפוליטיקת הזהויות ישנא את כל הסוגים האחרים וגם את עצמו אז באמת כבר לא יהיה מה לאבד".

הכותב הוא יו"ר תנועת המשפחה