"פגע בקדושת החיים, כל אדם הוא עולם"

השופט שגזר מאסר עולם על רוצח מלאכי רוזנפלד הי"ד, תיאר את מעשיו הקשים של המחבל וקבע כי יישאר "מאחורי סורג ובריח עד סוף ימיו".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ה' בתשרי תשע"ח

"פגע בקדושת החיים, כל אדם הוא עולם"-ערוץ 7
הנשיא מנחם את משפחת רוזנפלד בימי השבעה
צילום: מארק ניימן/לע"מ

שופט בית המשפט הצבאי ביהודה שגזר מאסר עולם על המחבל שרצח את מלאכי רוזנפלד הי"ד, תיאר בגזר הדין את מעשיו הקשים של המחבל והסביר מדוע עליו להישאר בכלא ולא להשתחרר עד סוף ימיו.

בנוסף למאסר עולם שנגזר עליו, המחבל ישלם פיצויים למשפחת רוזנפלד בגובה 325 אלף שקלים.

השופט, סא''ל צבי היילברון, כתב כי המחבל הורשע בעבירה החמורה ביותר עלי ספר, כלשונו. "סיפק עבור החוליה את כלי הנשק... הציע מקום לביצוע הפיגוע ופעל באופן אקטיבי כדי שמבצע הפיגוע בפועל יכיר את האזור''.

לדברי השופט, המחבל הערבי אמג'ד חאמד גם פעל להסוות את הרצח שביצעו חברי החוליה על ידי ניקוי ופירוק הרכב ששימש לביצוע הפיגוע. ''במעשיו פגע הנאשם בערך קדושת החיים באופן הקשה ביותר. פגיעה שאין רבה ממנה ואין חזרה ממנה.

''הנאשם ושותפיו לעבירות פגעו גם בערכים הנוגעים לשלמות גופו של אדם, ביטחונו האישי, ביטחון הציבור והאזור כולו", קבע השופט. ''כל אדם הוא עולם. חשיבות נפש האדם עצומה ללא חשיבות לדתו, מוצאו או מינו. בשל כך, כבר נכתב במשנה במסכת סנהדרין כי 'כל המאבד נפש אחת מן העולם - מעלין עליו כאילו איבד עולם מלא"''.

השופט ציין כי את מעשיו הקשים של המחבל לא נותר אלא להלום בעונש של מאסר עולם ו''השמתו מאחורי סורג ובריח עד סוף ימיו. עונש זה הוא העונש הנהוג והראוי בעבירת הרצח בישראל ובאזור. עונש זה הוא גם העונש לו ראוי הנאשם דנן ואשר נותן ביטוי למעורבותו ותרומתו האקטיבית למימוש הפיגוע ומטרות החוליה''.

מלאכי רוזנפלד הי"ד
צילום: מתוך דף הפייסבוק

רוזנפלד הי"ד נרצח בפיגוע ירי סמוך לשבות רחל ביוני 2015, כאשר נסע ברכב עם שלושה מחבריו. רוזנפלד נפצע קשה ונפטר יממה לאחר הפיגוע. אמו של מלאכי הי"ד, שרה רוזנפלד, התייצבה בחודש שעבר בבית הדין הצבאי במחנה עופר, לדיון בעניינו של המחבל.

"חששתי שקול דמיו של מלאכי שלנו לא יצליח לזעוק חזק מדי מן האדמה, אז באתי לעזור לו לזעוק", אמרה האם השכולה. "רציתי להזכיר שיש דם על הידיים של האיש הרע הזה. דם יקר, דם נדיר, דם של איש גדול ומיוחד''.

היא הסבירה מדוע התייצבה לדיון על אף הקושי שבכך, ''רציתי להבליט ביתר שאת את ההבדל בינו לביני. את ההבדל שבין כוח השנאה לכוחה של אהבה. את ההבדל שבין אדם שתוכו ולבו שחורים, רעים ורוצחים, לבין אמא שקרה לה הנורא מכל, ובכל זאת באה עם כוחות של חיים ואהבה. מלאכי שלנו ניצח בגדול וגם אנחנו".