שבדיה: מצעד הניאו-נאצים יועתק

צעדת הניאו־נאצים בשבדיה שתוכננה להתקיים ביום כיפור מול בית הכנסת בגטבורג במדינה תועתק למקום חלופי

חיים לב - ערוץ 7 , ז' בתשרי תשע"ח

שבדיה: מצעד הניאו-נאצים יועתק-ערוץ 7
שבדיה
צילום: ISTOCK

בית המשפט בשבדיה הורה להעתיק את צעדת הניאו־נאצים שתוכננה להתקיים ביום הכיפורים הקרוב מול בית הכנסת בגטבורג במדינה - לתוואי חלופי, כך שהמתפללים לא ייתקלו בצועדים.

בכך, התקבלה עתירתם של הקהילה היהודית בשבדיה וארגונים יהודיים באירופה שדרשו לבטל את קיום המצעד ביום כיפור הקרוב או להעבירו למקום אחר.

בנוסף הורה בית המשפט לקצר את מסלול הצעדה באופן משמעותי מחשש לפגיעה בשלום הציבור.

"הקהילה היהודית מברכת על החלטת בית המשפט המינהלי של גטבורג שלא לאפשר לקבוצה הניאו־נאצית לצעוד קרוב לבית הכנסת של גטבורג ביום הקדוש ביותר של היהודים, יום הכיפורים", אמר לכלי התקשורת אהרן ורסטטיג, יו"ר המועצה הרשמית של הקהילות היהודיות בשבדיה.

כזכור, הליגה נגד השמצה הביעה דאגה עמוקה ממצעד ניאו־נאצי המתוכנן ליד בית הכנסת בגטבורג שבשבדיה ביום כיפור הקרוב.

במכתב לראש הממשלה השבדי, ששלח המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה ג'ונתן גרינבלט, הוא הזכיר את הדברים שהובטחו לו במכתב מראש הממשלה במאי 2017 , לפיהם ממשלתו "תעבוד ללא לאות להבטיח שכל קהילה יהודית בשבדיה תחוש בטחון וחופש לשגשג".

גרינבלט ביקש שהמצעד יורחק מאזור בית הכנסת כך שהקהילה היהודית בגטבורג לא תהיה מאוימת כשתגיע לתפילות יום הכיפורים.

"אנו עומדים לצידה של הקהילה היהודית בשבדיה בגינויה את המצעד הניאו־נאצי המתוכנן ביום כיפור כנסיון לאיים על הקהילה היהודית בגטבורג", אמר גרינבלט. "כתומכים נחרצים של חופש הביטוי, גם כאשר מדובר בשיח שנאה, איננו מבקשים לאסור את המצעד. עם זאת, על ממשלת שבדיה להגן על בטחונה של הקהילה היהודית ועל זכותה לחופש דת בעודה שומרת על חופש הביטוי והזכות להתאגד".