אורי מקלב
אורי מקלבצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת החוקה של הכנסת דנה בבקשת רשות התאגידים לגבות אגרה שנתית גם מעמותות קטנות אשר עד היום לא היו משלמות את האגרה.

על פי ההצעה אותה ביקשו נציגי רשם העמותות לאשר, יפחת סך האגרה המשולם על ידי עמותות בהן היקף הכספי גבוה ואלו בעלי עמותות בהן קיים מחזור כספי נמוך או שאין להן כלל מחזור כספי בשנת המס יאלצו לשלם מס גבוה של מאות שקלים.

לאחר דרישת חברי הכנסת נאלצו הגורמים הפקידותיים להפחית את סך האגרות המשולמות.

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) עמד על כך כי בעלי העמותות הקטנות לא יפגעו ודרש להפחית את סך האגרה שהתבקשו לשלם. "לא יתכן ולא יעלה על הדעת שרשות התאגידים תגבה כספים מאדם אשר בא להתנדב למען הקהילה", אמר.

לדבריו, מחישוב גס שנעשה עולה כי סך כלל הכנסות המדינה מהאגרות המשולמות על ידי העמותות הפרטיות בארץ מגיע לסך של כארבעים מיליון שקלים. "זהו סכום גדול מאוד ולא יתכן כי המדינה תגבה אגרה עבור החמצן לאותם עמותות", אמר.

מקלב פנה לנציגי הממשלה ואמר "כי אדם משקיע מזמנו ומרצו בא להתנדב והרשויות אומרים לו 'תשלם על החמצן שאתה צורך'".

בסיום הדיון סוכם יחד עם יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי כי בעלי העמותות ישלמו תשלום סמלי בלבד שיחשב כדמי רצינות ולא מאות שקלים כפי שדרשו בתחילה ברשם התאגידים.

בנוסף הקלו באוצר אף בכל הנוגע לבירוקרטיה ובעלי העמותות לא יצטרכו להגיש מידי שנה תצהירים מיוחדים שהטריחו ללא צורך את בעלי העמותות. בסיום הדיון גם סוכם כי יופחת תשלום האגרה לבעלי העמותות הגדולות בכ-15%.

"כאשר אנו מדברים על בעלי העמותות מה שצריך לעמוד לנגד עינינו הוא הצורך בעזרה והתגייסות הרשויות לעזור להם", אמר מקלב. "אנו רואים כמה קשה להם. מדובר פה בעמותות שכל מטרתם לעזור בדברים שהרשויות היו צריכים לעשות ולהעניק לאזרחים. אנחנו צריכים לעזור להם ולא להכביד. יש כאן גם אמירה לציבור שהממשלה לא רק לוקחת וגובה מיסים אלא עוזרת ונותן כשצריך".