כשלים באבטחת קבר שמואל הנביא

מאבטח אחד בלבד אחראי על ביטחונם של מאות היהודים שפוקדים מדי יום את המתחם הקדוש, במקביל לערבים שמגיעים להתפלל במסגד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בתשרי תשע"ח

קו אווירי באורך שלושה קילומטרים בלבד מפריד בין קבר שמואל הנביא לכפר בית סוריכ ממנו יצא אתמול (שלישי) המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני בהר אדר.

מתחם הקבר - "גן לאומי נבי סמואל", נמצא באחריות המנהל האזרחי, שוכן צמוד לכפר הערבי נבי סמואל, ולמרות כל זאת האבטחה במתחם הקדוש אינה מספקת.

רק מאבטח אחד אמור לדאוג לביטחונם של מאות היהודים שמגיעים להתפלל בקבר שמואל מדי יום, כאשר במקביל ליהודים מגיעים עשרות ערבים בכל יום כדי להתפלל במסגד שבמתחם.

חרף החיכוך התמידי בין היהודים לערבים, המבקרים הרבים לא עוברים בידוק ביטחוני ומאבטח בודד לא מצליח להעניק את תחושת הביטחון שכל כך הכרחית בתקופה זו.

Photo by Yaakov Lederman/Flash9

נציין כי רק בשבועות האחרונים נרשמו במקום כמה תקריות בין יהודים וערבים, ובשלושה מהמקרים אף פונו פצועים לבתי חולים. אגב, כאשר הערבים זורקים אבנים לעבר המתפללים היהודיים, הכניסה לגן הלאומי נסגרת ליהודים ורק ערבים יכולים להיכנס באין מפריע.

קבר שמואל הנביא שנמצא מחוץ ל"קו הירוק", מנוהל באחריות משותפת של המנהל האזרחי, המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, רשות הטבע והגנים והוואקף.

ערוץ 7 פנה בשאלה אל ארבעת הגורמים הללו, מדוע ישנם כשלים באבטחת הגן הלאומי. מהמנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים נמסר כי ''משימתו של מאבטח האתר הינה לשמור על הסדר הציבורי במקום ולתת מענה אבטחתי.

''המאבטח שנכח בשטח האתר פעל בהתאם למצופה ממנו ועל פי הנחיות מנהל האתר. ככל שישנו צורך בטחוני בהתאם להערכת המצב, גורמי הביטחון מתגברים את נוכחותם באתר", נמסר.

מהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים נמסר בתגובה ''אנחנו לא קשורים לאבטחה, הנושא באחריות רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי''.