הרב יעקב שפירא מספר על אביו הרב אברהם שפירא זצ''ל אביתר פיזוב, ישיבת מרכז הרב

בישיבת מרכז הרב בירושלים נערכה אמש (רביעי) אזכרה במלאת עשר שנים לפטירת ראש הישיבה הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ''ל.

הרב שפירא כיהן כרב הראשי לישראל, דיין בבית הדין הגדול וראש ישיבת מרכז הרב מאז פטירת הרב צבי יהודה קוק זצ''ל.

בנו, הרב יעקב שפירא העומד כיום בראשות הישיבה, סיפר באזכרה ''אני זוכר שהוא אמר לי 'ישיבה זה לא בית חרושת לרבנים, ישיבה זה מקום לגדל תלמידי חכמים', כמה שיותר תלמידי חכמים ודאי יותר טוב, אבל זה משפיע על הלך החיים''.

הרב יעקב המשיך ותיאר מנהגים שונים של אביו, ''גם בזמן שהוא היה ברבנות היה מעורה בגולת הכותרת, מעבר לעיסוק בענייני הכשרות והעליה לארץ והשתלות לב ועוד ועוד עוד, הוא לא הסיח דעת מהישיבה ומהעיסוק בענייני החינוך בכלל.

''הוא דאג שיהיה נציג הרבנות יושב קבוע בצמתים שמחליטים בכל מיני דברים בענייני החינוך, אם זה במועצת חמ''ד ואם זה בדברים אחרים כדי שידאגו שיהיה חינוך יהודי כמה שיותר לכל המגזרים''.

''היה לו מנהג, בכל ערב שבת לפני שאימי מורתי שתחיה היתה מדליקה נרות, היה לוקח קופות של צדקה ושם כסף בכל קופה והיה עובר על כל הפתקים שביקשו ממנו להתפלל. שאלתי אותו מה המקור לזה, אז הוא אמר שזמן הדלקת הנר זו שעת רצון, כך הוא נהג בכל ערב שבת''.

הרב יעקב תיאר עוד כי אביו היה נוהג ללכת עם הרב מרדכי אליהו זצ''ל לבתי חולים, לפני החגים, ''על פניו זה היה בגלל שצריך לעודד אותם, לומר חג שמח ושנה טובה. אבל היה לו עוד נימוק, הוא אמר שלפני שמתפללים לקב''ה בראש השנה ויום הכיפורים צריך להכיר את החיים, צריך לקבל פרופורציה על מה צריך להתפלל שאדם לא יתפלל רק על מה שנוגע לד' האמות שלו אלא יש הרבה צרכים לעם ישראל ולא לשכוח את אלה שקשה להם להתפלל על עצמם.

''הוא אמר לי פעם שבית הכנסת הגדול ביותר בעולם זה בית החולים, אין פינה שלא מתפללים שם. צריך לדעת כשמתפללים על מה מתפללים", הדגיש הרב יעקב שפירא.

דברי הרב זלמן מלמד באזכרת הרב אברהם שפירא זצ"ל

ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן ברוך מלמד, סיפר גם הוא על הרב שפירא זצ''ל, "רב אברום''. לדברי הרב מלמד "ההתכנסות הזאת היא קיום מצוות כבוד תלמידי חכמים. כבוד תלמידי חכמים זה כבוד תורה, וכבוד תורה זה כבוד שמיים. רב אברום זצ''ל היה תורה, ולא כבוד תלמידי חכמים שזה גם תורה. הוא היה כולו תורה.

''הוא סיפר לי שבצעירותו היתה תקופה שבה שקע בלימוד התורה, לא פלאפונים ולא מכתבים ולא עיתונים... היו שנתיים שהוא אמר שהם הפכו אותו לאדם אחר וכל ההתקדמות הרוחנית אחר כך היתה על היסוד הזה.

"כל מה שאני אומר לכם על רב אברום זה בשביל שתקשיבו ואולי תוכלו לקחת מזה, זו המטרה של האזכרה הזו, ללכת לשמוע וללמוד את המידות שלו ואת ההנהגות שלו ולראות מה אפשר לקחת מזה כל אחד לפי יכולתו", ציין הרב מלמד.

דברי הרב חיים שטיינר באזכרת הרב אברהם שפירא

צילום: אביתר פייזוב
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו