יגאל דילמוני
יגאל דילמוני צילום: יח"צ

"נו קינדערלך, אם אתם רוצים לעלות, תעלו", כך אמר ראש הממשלה לוי אשכול ז"ל לרב חנן פורת ז"ל כשביקש אישור לחזור לכפר עציון כמה חודשים לאחר מלחמת ששת הימים.

בכך הניח אשכול, ראש הממשלה מטעם מפא"י, את התשתית לחזרת עם ישראל לחבלי מולדתו, והשאר היסטוריה. יישובים רבים קמו בעשור הראשון תחת ממשלת העבודה, ותפיסות העולם של מפא"י הישנה על ציונות והתיישבות קרמו עור וגידים לא רק בדגניה ובנהלל, אלא גם בהרי יהודה ושומרון.

לפני כשנה החליטה מדינת ישראל על קיום סדרת אירועים ופעילויות לקראת שנת היובל לשחרור יהודה ושומרון, ביניהם אירוע ממלכתי בגוש עציון. על פי כללי הטקס, לאירוע ממלכתי כזה מוזמנים סגל א' של מדינת ישראל הכולל את נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרי הממשלה, חברי כנסת, נשיאת בית המשפט ועוד.

כפי שנאמר, אי אפשר להתכחש לזכויות הרבות שיש למפלגת העבודה בהתיישבות, ועל כך הם ראויים להוקרה בחגיגות היובל. לצערנו, עם הזמן תפיסות העולם שלהם התרחקו מבסיס האם, לכן אולי אפשר להבין את חברי הכנסת ממפלגת העבודה על התלבטותם בהגעה לחגיגות.

אולם על החרם שהטילו שופטי העליון על האירוע אי אפשר לעבור לסדר היום. מעשיה של השופטת מרים נאור מהווים פגיעה חמורה בדמוקרטיה ועליה לתת על כך את הדין. החרמת האירוע על ידי השופטת נאור היא הפרה בוטה של כללי הטקס שקבעה מדינת ישראל, והכנסת שיקולים זרים לבית המשפט. אם שופטי בג"ץ מפרים את הכללים, כיצד יוכלו לפסוק מול גופי ממשלה אחרים שאינם פועלים על פי הכללים והחוק?

כפי שפורסם בכלי התקשורת, הנשיאה היוצאת נאור והנשיאה הנכנסת חיות השתתפו כמה שעות לפני פינוי עמונה בכנס של ארגון השמאל 'יש דין', אשר היה בין מגישי העתירה לפינוי היישוב. נראה שלכנסים אזרחיים המזוהים עם השמאל אין לנשיאות בעיה להגיע, אך הגעה לטקס ממלכתי המציין את עמדת רוב העם בחמישים השנים האחרונות - זו כבר בעיה.

ח"כים ושופטים שלא יגיעו לאירוע לא יעמדו בכללים שהם עצמם קבעו. אי אפשר לקבל זלזול בכללים שהמדינה קבעה. כשהם בוחרים לא להגיע לאירוע כזה ומפרים את כללי הטקס, הם פוגעים בעצמם כמחוקקים, ובנו כאזרחים, הצופים בנבחרי הציבור שאינם עומדים במילה שלהם.

הכותב הוא סמנכ"ל מועצת יש"ע

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו