מיוחד
"נשאבנו לאופטימיות, האמנו שהם בחיים"

בת גלים שער, אמו של גיל-עד הי"ד שנחטף ונרצח, בראיון לערוץ 7 לרגל צאת ספרה החדש. "סיפור ששייך לכולם, נשפך לי מהעט".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ח' בתשרי תשע"ח | עודכן: 19:19

בת גלים שער, אמו של גיל-עד הי"ד שנחטף ונרצח עם איל יפרח ונפתלי פרנקל הי"ד, הוציאה ספר חדש תחת הכותרת "מה ילד יום, געגוע של אמא".

אנו פוגשים את בת גלים באתר "בשביל גיל-עד" שהוקם לזכר בנה ושומעים ממנה על הספר המיוחד.

"זה יומן שלי, שהרגשתי צורך לכתוב לעצמי ממש כמעט מההתחלה", מספרת בת גלים בראיון מיוחד לערוץ 7, "במהלך השמונה עשרה ימים (שבהם הנערים היו נעדרים - י.ק.) לא היה לי כל כך זמן וכוח ופניות. אבל אחרי זה התחלתי לשבת וזה נשפך לי מהעט, כתבתי המון.

''זה היה מאוד משחרר, אני כותבת הרבה. זה כלי שנותן כוח. באיזשהו שלב הבנתי שיש לי ספר ביד, יש כאן חוויה ומסרים וסיפור שאפשר לספר, זה סיפור ששייך לכולם".

בנוסף לקטעי היומן האישי שבספר ישנו קטע שלם שבו בת גלים מספרת על הימים בהם הנערים היו נעדרים. "לא סתם אני קוראת לזה ח"י ימים", היא מסבירה, "עם ישראל היה חי באותם הימים מאוד חזק... חשבנו שגם הבנים חיים. כשניזכר בימים האלה וניזכר למה אנחנו מסוגלים, זה אמור לתת לנו כוח".

החלק השלישי בספר הוא קטעים מיומן אישי של גיל-עד עצמו, יומן שנמצא בתוך הרכב שבו נחטפו הנערים. "במהלך השנה הראשונה הביאו לנו יומן של גיל-עד שנמצא באורך פלא", מספרת בת גלים, "זה נמצא ליד הרכב השרוף, כנראה עף משם במהלך השריפה והפינוי. חלק מהדברים נלקחו למחסני המשטרה הפלסטינית ולאחר כמה זמן זה עבר למשטרה בירושלים והמשטרה באה אלינו ואמרו לנו 'אנחנו חושבים שיש פה יומן של גלעד', זה היה מאוד מצמרר".

"גיל-עד ידע לכתוב מאוד יפה", מציינת בת גלים, "אבל לא ידעתי שהוא כותב יומן. מאוד התרגשנו".

בת גלים מספרת שהחשיפה לא קלה ולמרות כל הראיונות שהשתתפה בהם במהלך השנים, יש בספר חשיפה אישית שטרם חוותה. למרות הקושי היא מאמינה שהספר חשוב בגלל התובנות והמסרים שאפשר ללמוד מסיפורו של גיל-עד וסיפור ההתמודדות של העם עם המשבר.

כמה האמנתם שהם היו בחיים?

"היינו אופטימיים, האמנו שהם בחיים. כנראה שיש משהו באמא שמאמינה בחיים, אבל זה היה מבוסס על עובדות לגמרי - הנחת העבודה של המשטרה, של שר הביטחון ושל ראש הממשלה היתה שהם בחיים. הייתה לנו אופטימיות באוויר שכולנו נשאבנו אליה".

במהלך אותם הימים, גם אתם נחשפתם לשמועות הוואטסאפ

"הכוח של הרשת החברתית מדהים, בזכות זה ידעו על הנערים והתפללו לשלומם. דרך הרשתות אנחנו גם מנציחים את גיל-עד היום. אבל יש לכלי הזה גם כוח ממש להרוג כי כשמעבירים ידיעה בוואטסאפ שנמצאו הנערים ואין לזה קשר למציאות, זה קטלני ברמות מאוד קשות וזה קרה. הצבא היה איתנו ושמר עלינו, אבל הוא לא שמר על כל הסביבה. למרות שידענו שההודעה שקרית, אי אפשר להכיל את זה".

בת גלים שער מבקשת לסכם את הדברים במסר החשוב שהיא רואה בספר - "המסר המרכזי של הספר הוא שיש לנו הרבה טוב ואנחנו צריכים לדאוג שהוא ייצא מאיתנו לא רק ברגעי משבר. זה שזה יוצא ברגעי משבר זה עצום וייחודי לעם ישראל וזה דבר מדהים.

''לא לחכות לשעות קשות חס וחלילה כדי להוציא את הטוב הזה. בוא ננסה להגיע לשם מתוך טוב, זה לא קל וזה אתגר לאומי, אבל אנחנו מסוגלים לזה", מדגישה שער.