לא נשכח את ההולכים

טקס ההתייחדות השנתי לזכר 1,575 חללי הצנחנים התקיים הערב במעמד סגן הרמטכ"ל. "חלקים גדולים של העולם הערבי המקיף אותנו מתפוררים".

עדו בן פורת , ח' בתשרי תשע"ח

נמשיך להגשים את החלום שנגדע לאחינו
נמשיך להגשים את החלום שנגדע לאחינו
צילום: דובר צה"ל

טקס ההתייחדות השנתי לזכר חללי יחידות הצנחנים התקיים הערב (חמישי) באנדרטת הצנחנים הסמוכה לבסיס "תל נוף".

הטקס נערך במעמד סגן הרמטכ''ל האלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד המרכז אלוף רוני נומה, מפקד עוצבת "האש" תת-אלוף אורי גורדין, מפקד חטיבת הצנחנים אלוף-משנה יקי דולף, המשפחות השכולות, מפקדי וחיילי היחידות בעבר ובהווה.

מקום המדינה ועד היום ידעו יחידות הצנחנים 1,575 חללים.

"המציאות משתנה בקצב מסחרר, אך אתגר הביטחון נמצא מרכזי", אמר האלוף כוכבי. ''חלקים גדולים של העולם הערבי המקיף אותנו מתפוררים הן מן הבחינה המדינתית וחמור מכך, מתפוררים מן ההיבט הערכי מוסרי.

''כשדיאלוג ומשא ומתן הם האמצעים המרכזיים לפתרון סכסוכים בעולם, הסכין, הטיל והרקטה מדברים במזרח התיכון. כשערך החיים הולך ומתחזק כאן באזור הוא הופך לזול וחסר משמעות. הכאוס וחוסר היציבות נמצאים על סיפה של מדינת ישראל ועלינו להיערך מולם בנחישות ובמענה רלוונטי ויצירתי''.

סגן הרמטכ''ל הוסיף בנאומו, ''על כך אנו שוקדים - על פיתוח יכולות ופיתוח התקפה לצד תכניות הגנה, שיסכלו את מזימות האויב ויביאו להכרעתו הברורה ביום פקודה".

מפקד עוצבת "האש", תת-אלוף אורי גורדין, אמר כי "הצנחנים, גיבורי התהילה -בדמם , בזיעת אפם, באבק על בגדיהם ובדמעותיהם, הפכו חלום נכזב, ערגת דורות - למציאות. בכל שנה אנחנו נפגשים כאן בין כסה לעשור להוקיר את זכרם של יקירכם. בכל שנה רוצים לבוא ולחזק ויוצאים מחוזקים מהעוצמה הבלתי נתפסת שלכם, של בני המשפחה שדוחפים אותנו להמשיך קדימה למרות האובדן המאיים להקדיר את השמיים כל בוקר מחדש.

''גם השנה לצערנו הגדול, נוספו שלוש משפחות למעגל השכול. אנחנו שנלחמנו ויודעים על מה, אנחנו נמשיך להגשים את החלום שנגדע לאחינו. מבקש לאחל לכולנו שנה טובה וחתימה טובה. לא נניח שנשכח את ההולכים", אמר גורדין.