שחקני בית"ר. גם לציבור הדתי
שחקני בית"ר. גם לציבור הדתי צילום: ליאת אבשלומי, דף הפייסבוק הרשמי של בית"ר

בית"ר ירושלים פותחת את שעריה לציבור הדתי ושומר השבת. לאחר עונות בהן זנחה הקבוצה מהבירה את קבוצת הנוער שלה, עם היכנסו של מחזיק זכויות הניהול אלי אוחנה לניהול המועדון החליט זה על מספר צעדים, המרכזי שבהם: פתיחת בית ספר לכדורגל במטרה למצוא את הכוכב הבא של הכדורגל הישראלי ושל בית"ר ירושלים בפרט.

אחרי שפתחו מספר קבוצות, בהן גם קבוצת בנות, הודיעו היום (ראשון) בבית"ר על שיתוף פעולה ייחודי עם עמותת 'צו פיוס' שמטרתו - לפתוח את בית הספר לכדורגל גם לציבור הדתי ושומר השבת בירושלים והסביבה.

כשברקע סוגיית משחקי הכדורגל בשבת, החליטו בבית"ר שלא להדיר את שחקני הכדורגל הצעירים הרוצים לשמור שבת ולפתוח את שערי בית הספר לכדורגל גם עבורם.

בהודעה מטעם הקבוצה נכתב, כי "המועדון גאה לפתוח השנה את שעריו לציבור הדתי, שמעוניין לשחק כדורגל, אבל לא בשבת".

"צו פיוס", עמותה שהוקמה ב-1996 על ידי קרן אבי-חי לאחר רצח רבין, שמה לה למטרה לאחות את הקרע בחברה הישראלית ולקרב בין דתיים לחילונים, כדי שתהיה נגישות אחד לשני.

מנהל הפרוייקט ומאמן קבוצת "צו פיוס" סימי כהן אמר בראיון לאתר הרשמי של בית"ר ירושלים כי "בקבוצה עצמה יהיו ילדים דתיים וגם מבתים חילונים. הרוב הם דתיים, וזה היה חשוב להיפתח לאוכלוסיה הזאת. אנו בבית"ר מאמינים שיש הרבה שחקנים טובים מהציבור הזה, והכדורגל עד היום לא אפשר להם להגיע לקבוצות הליגה".

כיצד הדברים יפעלו? "הקבוצה הזאת, בגלל שהיא 'צו פיוס' אנחנו מארחים באמצע השבוע ולא בשבת. בית"ר נפתחת לאוכלוסיה הזאת, כי הציבור שאוהד את בית"ר הוא מסורתי בסך הכל".

כהן סיפר כי כבר כעת יש קבוצות בהן משחקים דתיים רבים. "כרגע נפתחה קבוצה לנערים ב' ונערים ג', שנתונים 2002/03, והם משחקים בליגה מטעם ההתאחדות, מתאמנים במגרש החדש בהר חומה, מתקן מצוין ברמה מאוד גבוהה, כיף להתאמן שם. מגיעים הרבה ילדים, גם מגוש עציון, הרבה ישובים מחוץ לירושלים, חבר'ה דתיים צעירים שמגיעים מישיבות הסדר. רוצים לנסות את דרכם בכדורגל".

"השנה, בזכות אנשים כמו אלי אוחנה ועומר עצמוני שדחפו את העניין, אני לקחתי עליי את נושא ארגון הילדים משנתונים 2002/03, ואנחנו מעוניינים למצוא ילדים נוספים לשנתון 2005".

עוד הוסיף מנהל הפרויקט: "אנחנו מעוניינים לקדם גם את בית הספר לכדורגל במגרשים שנפתחו ברמות, הבעיה שאין ציבור חילוני באזורים האלה. אני מעוניין לפתוח אקדמיה לילדים דתיים, בית ספר לכדורגל לציבור הדתי ולפתח את זה באזור של צפון העיר - רמות, פסגת זאב, הגבעה הצרפתית".

שחקן שנמצא ברמות הגבוהות ועשה את המסלול דרך קבוצות "צו פיוס" הוא אבישי כהן ששייך לבית"ר ולאחרונה הושאל לבית"ר ת"א/רמלה מהליגה הלאומית. "אבישי התחיל בקבוצת צו פיוס. הוא עדיין משלב את הדת עם הכדורגל. גם אור וקנין (קשרה של בית"ר כיום, נ"ו) מנסה. כרגע הציבור הדתי הוא סוג של מוענש. כרגע הכדורגל לא ממריא, אז בואו נפתח את זה לעוד ציבור ואולי נגלה כישרונות, אולי נמצא שם יוסי בניון או אלי אוחנה אחד. מדובר בילדים טובים עם ערכים מאוד גבוהים. היום בית"ר נפתחת לזה, רוב הציבור הדתי אוהד את בית"ר. אם נפתח אקדמיה לדתיים, בעוד שנתיים-שלוש תהיה עתודה לפתוח קבוצה לצו פיוס שתשחק באמצע שבוע, כי יש מגרשים. מגיעים אליי ילדים מבית שמש, הורים ממודיעין, שמוכנים להביא את הילדים לשחק, הם אוהבים את בית"ר, רק שלא יהיה בשבת".

אבישי כהן, שחקנה של בית"ר שמשחק כיום בליגה הלאומית ומשלב את הכדורגל עם שמירת השבת סיפר לאתר הרשמי של בית"ר על חוויותיו בקבוצת "צו פיוס": "היינו מתאמנים בערך שלושה אימונים בשבוע, זה היה בגילאים 14-15-16. היינו מתאמנים בימי ראשון, שני ושלישי והמשחקים היו בימי חמישי או שישי בבוקר. זה לא התנגש לנו עם השבת, זה היה במיוחד בשביל זה. אני היחיד שהגעתי לבוגרים מכל זה אבל באמת שכולם יכולים. המועדון עזר לי מאוד לשלב בין הכל. היה משחק שהייתי בצו פיוס וכבר עליתי לנוער, זה היה מול בני יהודה ת"א. אמרתי שאין לי איך להגיע כי אני לא מחלל שבת, אז הבינו אותי ועזרו לי עם אכסניות ומשפחות שהייתי מתארח אצלן".


כהן הצעיר טוען כי אין מניעה לשחקן דתי להגיע לרמות הגבוהות ביותר ולדבריו בסופו של דבר מדובר בכוח רצון גדול. "המסר שלי לשחקנים הדתיים הוא שלא יפסיקו לחלום. הכל אפשרי. גם אני חשבתי שיש מצב שאני אכנס לזה ולא יהיה לי סיכוי, אבל עבדתי קשה. לא אמרתי לעצמי שבגלל הדת אני לא אצליח, הכל רק בראש. הלכתי עם האמונה בקב"ה ובעצמי וזה הצליח".

ההרשמה לקבוצת "צו פיוס" באתר הרשמי של בית"ר ירושלים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו