לילות שאן
לילות שאן צילום: דורון ניסים

בית שאן - פתחו של גן עדן

עבר מסעיר לא חסר לבית שאן, רבים זוכרים לרעה את העובדה שחומותיה נשאו את גופותיהם של המלך שאול ובניו, לאחר הקרב עם הפלשתים בגלבוע.

הרבה יותר מאוחר, בתקופה ההלניסטית, נוסדה כאן עיר חדשה ומפוארת בשם סקיתופוליס, שרחובותיה עוטרו בעמודים ובמקדשים, בתיאטראות ובשווקים, בבתי מרחץ ובמזרקות מים.

בתקופות הרומאית והביזנטית הגיעה העיר לשיא פארה והותירה אחריה שרידים מרתקים, הנראים כיום לכל מי שמבקר באתר. רעידת האדמה שהתחוללה כאן בשנת 749 גרמה לחורבן העיר ולנטישתה. כל מה שנשאר לארכיאולוגים לעשותו הוא לחפור, לגלות את האוצרות ולקומם מחדש את העיר מהריסותיה.

לביקור ממצה באתר יש להקדיש כשעתיים. העיר הביזנטית השתרעה משני צדי נחל חרוד, אך הביקור בגן הלאומי מתמקד בחלק שמדרום לנחל. מסלול הסיור באתר עובר ברחוב עמודים מפואר ("רחוב פלאדיוס), ממשיך לבית מרחץ ענק שהשתרע על שבעה דונם ולתיאטרון נהדר, שהכיל 7,000 מושבים ומתקיימים בו מופעים גם כיום.

בקצה רחוב העמודים נחשפו מקדש ושרידי מבנה מזרקה מפואר (נימפיאון). רחוב העמודים הגיע עד לנחל חרוד, שם נמצאים שרידי של גשר רומי. מעל כל אלה מתנשא תל בית שאן, מקומה של העיר המקראית. מראש התל נראים היטב נופי בקעת בית שאן והעיר הגדולה שלמרגלותיו.

גם מחוץ לתחום הגן הלאומי יש בבית שאן אתרים מעניינים, ביניהם האמפיתיאטרון ומבנה הסראיה העות'מאני.

לילות שאן – חוויה רב חושית בבית שאן הקדומה

המבקרים ברחבי הגן יוכלו לחזות בתכנית אור קולית בתלת מימד שתכניס אותם בשערי העיר ותפגיש אותם עם דמויות הסוחרים שבאו מהסהר הפורה לסחור בשווקי בית שאן. המבקרים ייחשפו לטעמים ולריחות תבליני השוק ויפגשו עם דמויות אנשי העיר הקמות לתחייה לאחר 2000 שנה.

המופע "לילות שאן" מאפשר הצצה למראות בית המרחץ ובריכות הרחצה העתיקות וקערות השמנים מברונזה. לאחר מכן עוברים האורחים למרגלות מקדש דיוניסוס, לשהות בכעין קפסולת זמן רגע לפני רעידת האדמה. לסיום, מתאפשר גם ביקור באחד ממופעי העיר העתיקה כפי שהתנהלו בתיאטרון הרומי.

המופע המושקע והייחודי מושך קהל מבקרים רב הנהנה מחוויה ייחודית. כמו כן יאפשר המופע, המתקיים בשעות הלילה, ביקור באתר גם בשעות הקרירות יותר של היממה. המופע מרתק ומרגש ואין ספק כי המבקרים יזכו לחוויה ייחודית, חוויה אשר מעבר להנאה, מעניקה גם ידע והבנה מעמיקים יותר על קורות העיר בימי קדם, על האווירה ועל הלך הרוחות באותם ימים.

אורות, צלילים וטעמים בלילות שאן

רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לחוויה לילית וגסטרונומית בעיר העתיקה.

נפתח את הערב במופע אור-קולי מרהיב "לילות שאן" נמשיך בסיור ברחובות העיר העתיקה, לצלילי נגינת נבל וממופע להטוטני אש ונקנח במטעמים של תושבי המקום (בתשלום סמלי).

היכן: גן לאומי בית שאן
מתי: ראשון ושני 8-9.10
הרשמה ותשלום מראש בטלפון 3639* שלוחה 6 או בטלפון 04-6481122