"הממשלה והנכים - לא משני צידי המתרס"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, הודה בפתח ישיבת הממשלה לגורמים שהיו שותפים בפתרון משבר קצבאות הנכים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ח

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, אשר היה שותף להשגת ההסכמות מול הנכים על העלאת הקצבאות, התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה.

"בחודשים האחרונים נוהל משא ומתן קשה ואינטנסיבי עם הנכים, שבמהלכו ניתן היה לחשוב בטעות שהממשלה והנכים נמצאים משני צדי המתרס", ציין שמחון.

לדבריו, "ראש הממשלה ושר האוצר קבעו מראש מסגרת תקציבים ועקרונות, שנועדו לתת את הסיוע הרב ביותר האפשרי לבעלי מוגבלויות בישראל, באופן שלא יפגע בכלכלה".

"הצמיחה שחווינו בשנים האחרונות והביטחון והאיתנות הכלכלית הישראלית אפשרה להגיע להסכם הזה, שישפר את תנאי חייהם של הנכים במידה שלא הייתה כמותה מעולם במדינת ישראל. אני מודה לרה"מ ולשר האוצר על האמון שנתנו בי במהלך המו"מ", הוסיף.

ארגוני הנכים ונציגי המדינה חתמו שלשום (שישי) על הסכם להעלאת קצבאות הנכות ולהצמדתן לשכר הממוצע במשק, לאחר שנתיים וחצי של מאבק ו–16 שנים שבהן לא עודכן גובה קצבת הבסיס.

לפי ההסכם, קצבאותיהם של כ–30 אלף הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, תועלה ב–1,750 שקלים ותגיע ל–4,500 שקלים בחודש, וקצבאותיהם של כ–160 אלף נכים שאין להם כושר השתכרות כלל תוגדל ב–1,250 שקלים ל–3,800–4,050 שקלים.

הקצבאות יועלו בארבע פעימות במשך שלוש שנים, הראשונה שבהן בינואר 2018 והאחרונה בינואר 2021. סך העלות של התוספת לתקציב היא 4.2 מיליארד שקלים.