חופשת יום הכיפורים: בגלל כאב גב

בית המשפט העליון של ארה"ב לא מנהל ישיבות פומביות ביום הכיפורים. המנהג התחיל ב-1995, בשל סיבה כואבת ולא צפויה.

גיא כהן , י"א בתשרי תשע"ח

חופשת יום הכיפורים: בגלל כאב גב-ערוץ 7
שופטי העליון של ארה"ב (ארכיון)
ממשלת ארה"ב

מאז 1995, נמנע בית המשפט העליון של ארה"ב מלקיים דיונים פומביים ביום הכיפורים. לדברי עורך הדין האמריקני הוותיק נתן לווין, המנהג הזה החל מסיבות לא צפויות ומכאיבות.

במאמר שכתב עבור סוכנות הידיעות JTA, תיאר לווין את השתלשלות העניינים שהובילה לקביעת המנהג. כפרקליט יהודי בוושינגטון הבירה אשר ניהל 28 משפטים בעליון – הוא מדבר מתוך ידע אישי.

הנושא הועלה באחרונה ע"י שופטת העליון רות בדר גינזבורג, אשר נשאה דברים בבית כנסת בוושינגטון בראש השנה האחרון, וסיפרה שהיא ושופט יהודי אחר בעליון, סטיבן ברייר, ניגשו למי שהיה נשיא העליון, וויליאם רנקוויסט, וביקשו ממנו שלא לערוך ישיבה ביום כיפור, בכדי לא לאלץ עורכי דין יהודיים לבחור בין הדת שלהם לבין ייצוג לקוחותיהם בבית המשפט. רנקוויסט נעתר, לדבריה.

ברם, לווין הסביר שבדר עשה חסד עם רנקוויסט, שהלך בינתיים לעולמו – וכי האמת היא שהוא סירב בתחילה לבקשת השופטים היהודיים. יום כיפור אירע, ב-1995, ב-4 באוקטובר, יומיים אחרי פתיחת מושב החורף של בית המשפט.

אלא שאז התברר שגם רנקוויסט לא יוכל להשתתף בישיבה של 4 באוקטובר. זאת, בגלל כאבי גב שחייבו אותו ללכת לטיפול באותו יום. השופטים היהודיים ניצלו את ההזדמנות ופנו לשופט ג'ון פול סטיבנס, השופט הבכיר ביותר אחרי רנקוויסט ומי שאמור היה למלא את מקומו כיו"ר הדיון. הם ציינו בפניו שאם שניהם ייעדרו בנוסף לרנקוויסט, הרי שישבו בדין רק ששה מבין תשעת שופטי העליון באותו יום – והדבר לא ייראה טוב.

סטיבנס קיבל את הטענה והחליט שלא לערוך את הישיבה ביום כיפור. בהמשך ההחלטה הזו הפכה למנהגו של בית המשפט העליון של ארה"ב.