זירת הטבח בנווה צוף
זירת הטבח בנווה צוףצילום: הדס פרוש, פלאש 90

צה''ל סיים את התחקיר המבצעי של פיגוע הדקירה הרצחני ביישוב חלמיש-נווה צוף, בו נטבחו שלושה מבני משפחת סולומון הי"ד על ידי מחבל ערבי שחדר ליישוב.

על פי התחקיר המבצעי, אירעו מספר כשלים שאפשרו את חדירת המחבל לנווה צוף: אי ביצוע הנחיות המחוייבות על ידי הפלוגה טרם האירוע, אי ביצוע ההנחיות של המערך הביטחוני האזרחי, ועיכוב בהקמת מרכיבי ביטחון טכנולוגיים ונוספים שתוכננו ותוקצבו.

בעקבות התחקיר, קצין ההגמ״ר של חטיבת בנימין קיבל הערה פיקודית ממח״ט בנימין על אי קיום נהלים. כמו כן, מפקד הפלוגה הגזרתית ננזף פיקודית על ידי מח"ט כפיר וזאת בשל כך שלא ביצע את ההוראות המחייבות בהגנה על היישוב.

כמו כן, מפקד הסיור הצבאי שהיה אמון על גזרת היישוב נשפט אצל מח״ט כפיר ל-21 ימי ריתוק וזאת בשל כך שלא עמד בנהלים המחייבים בעת משימת הסיור שהוטלה עליו. רבש״צ היישוב ננזף על ידי מח״ט בנימין על כך שיצא מהיישוב ולא דיווח על כך לפלוגה ועל אי קיום נהלים.

סגן הרבש״צ וש״ג הישוב סיימו את תפקידם בעקבות האירוע בשל התנהלות חסרת מקצועיות ואי עמידה בנהלים המחייבים. הסייר שפעל בישוב בעת האירוע קיבל הערה על תפקודו.

נפתלי בנט בזירת הטבח בנווה צוף

בעקבות לקחי התחקיר חודדו והוחמרו הנהלים להגנת הישובים, הוחלט על ביצוע השתלמות לכלל הרבש״צים וסגני הרבש״צים בגזרה, על חיזוק מנגנוני הבקרה על בעלי התפקידים האזרחיים וכן קידום התקנת מרכיבי ביטחון נוספים בישוב נווה צוף בהקדם, דבר המתקיים בתקופה הקרובה בשיתוף גורמי הביטחון השונים.

בתחקיר צוין כי פעולת לוחם עוקץ, סמ״ר ע׳ שנטרל את המחבל, ואביו שמעון, ראויה להערכה. על כך קיבל סמ״ר ע׳ צל״ש ממפקד האוגדה, ואביו קיבל תעודת הערכה. ''כוחות צה״ל ימשיכו לפעול כבכל ימות השנה לסיכול הטרור ולהגנה על תושבי הגזרה ותושבי ישראל'', הדגיש דובר צה''ל.

שבוע לאחר הטבח: משפחת סלומון חגגה ברית מילה

מהמועצה האזורית מטה בנימין והיישוב נוה צוף נמסר בתגובה: "הלקחים שהובאו בדו"ח נלמדו ויילמדו היטב וייושמו בכל הרמות בהקדם, בתקווה שארוע כזה לא יישנה".