עורך הפלס, נתי גרוסמן, בבית המשפט. ארכיון
עורך הפלס, נתי גרוסמן, בבית המשפט. ארכיון צילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרקליטות מחוז ת"א הודיעה לשמונה חשודים בפרשת "עיתון 'הפלס'" כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין עבירות רבות של קשירת קשר לביצוע פשע, הטרדה וסחיטה באיומים.

מכתבי השימוע נשלחו לנתן גרוסמן, הבעלים והעורך של עיתון 'הפלס', מנכ"ל העיתון שמואל אלישיב, וכן לאברהם טריגר, חיים יברוב, נתנאל שטפפר, שבתאי פיין, ישראל טרופר ומשה ברלימן.

על פי כתב החשדות, החשודים שייכים לזרם הליטאי המכונה "הפלג הירושלמי", אשר ביטאונו "הפלס" מחולק חינם לציבור קוראיו וממומן מפרסומות וממודעות של חברות עסקיות במשק הישראלי.

בפברואר 2014 פורסם בעיתון "יתד נאמן" ובאמצעי תקשורת אחרים, מכתב בחתימת רבנים ובו קריאתם לציבור חסידיהם "שלא להכניס את עיתון הפלס לביתם; שלא לסייע בידי עיתון הפלס בשום צורה שהיא, ובכלל זה שלא להתראיין או לפרסם בעיתון הפלס, וכי ראוי ליידע את המפרסמים בעיתון זה כי הם עלולים לתן יד לחילול שם שמיים".

בהמשך לקריאה זו, החליטו גרוסמן, אלישיב וטריגר לסחוט באיומים בכירים בחברות גדולות במשק בכוונה לגרום לחברות לפרסם בעיתון הפלס ולא בעיתון יתד נאמן. לצורך כך, סיכם טריגר עם חמשת החשודים הנוספים לאיים על הבכירים ולהטריד אותם באמצעי תקשורת שונים באופן שתשובש ותיפגם שגרת חייהם ועבודתם, וההטרדות הללו יחדלו רק אם האחרונים יפרסמו מודעות בעיתון "הפלס" ויחדלו לפרסמן בעיתון "יתד נאמן".

במסגרת זו, הפעילו טריגר ויברוב קווי טלפון ששימשו מוקד למאבק בקריאת הרבנים ובהם העלו החשודים בין השאר את שמות החברות אותם יש להטריד ומספרי הטלפון של הבכירים באותן החברות. במהלך החודשים אוקטובר 2015 – אפריל 2017, במספר רב של הזדמנויות, צייתו רבבות חסידים לקו המאבק ולתכנים שהועלו בו ובעקבות כך התקשרו בשעות לא שגרתיות ובתדירות גבוהה לבכירים והטרידו אותם טלפונית.

כתוצאה מההטרדות, נגרם לבכירים נזק ישיר ועקיף לחייהם הפרטיים והעסקיים. הם הפסיקו לענות לטלפונים באופן גורף, אחדים מהם הפסיקו לפרסם את מוצריהם בעיתונות החרדית וכך נפגעו רווחיהם.

לחשודים ניתנה אפשרות בהתאם לחוק, לקיים הליך שימוע, ככל שיחפצו בכך, בפני פרקליטת מחוז ת"א בטרם תתקבל החלטה אם להגיש כתב אישום נגדם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו