מלחמת יום כיפור - הקונספירציה

הוא משלם מחיר ציבורי לא מבוטל, ועם זאת שב ומציג את הנתונים שרומזים על הקונספירציה שקדמה למלחמת יום כיפור. ד"ר מילשטיין בראיון

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשע"ח

מלחמת יום כיפור - הקונספירציה-ערוץ 7
מה מאחורי ולפני התכניות. מלחמת יום כיפור
צילום: יוסי גרינברג. לע"מ

אתמול (ראשון) התקיים במעמד נשיא המדינה הטקס לציון 44 שנים למלחמת יום כיפור. בימים האחרונים עסקנו ביומן ערוץ 7 בסוגיית הכשל המודיעיני שקדם למלחמה, ובראיון ליומן היום מציג ההיסטוריון ד"ר אורי מילשטיין את תיאוריית הקונספירציה אודות המהלכים שקדמו למלחמה.

"היו לנו כל הידיעות וכל המידע על כך שתפרוץ מלחמה", פותח ד"ר מילשטיין ומגולל את הפרטים שהובילו אותו להשערת הקונספירציה. "אם כל הסימנים הם שתפרוץ מלחמה והושקעו בכך הרבה מחשבה, וועדות ותכניות, והגיעו הסימנים המבשרים ולא מגייסים מילואים, למה?", הוא שואל.

"התשובה היא שהייתה קונספציה. ועדת האגרנט שמה את המונח הזה על השולחן. אולי לא כל הנתונים היו מולה, אבל ישבו שם כמה אנשים ודיברו על הקונספציה שמצרים לא תפתח במלחמה כי היא תוכה על ידינו בגלל העליונות האווירית. בסדר, אבל הנה כל הנתונים מראים – שבעה סוכנים שונים ולא רק מרואן אשראף דיווחו שהולכת להיות מלחמה, חוץ מהמלך חוסיין – ואתה לא עושה שום דבר?

''הרי צה"ל באותו זמן היה מבוסס בתשעים אחוז על חיל היבשה וביבשה תשעים אחוז זה חיל השריון, אז אתה לא מגייס בכלל? כדי להגן על התעלה כשלאויב יש סוללות אנטי אוויריות אתה זקוק לטנקים שאז חשבו שזה סוג של ארטילריה וארטילריה רגילה, ואתה לא מגייס...".

"הייתה לצה"ל תכנית עם תותחי נברון שאם תהיה מלחמה וחיל האוויר יצטרך לנטרל את בסיסי הטילים יהיו תותחים ארוכי טווח שיפגעו בבסיסים, הם ינטרלו את הטילים נגד מטוסים ואז יבואו המטוסים וישמידו את הבסיסים. הייתה תכנית כזו לשעת מלחמה. מפעילי התכנית היו אנשי מילואים. ביום חמישי ביקש אלוף פיקוד דרום גורדיש לגייס אותם ואסרו עליו. למה? לא ניתן לגייס 30-40 איש?

''מסבירים את
זעירא עד שנה לפני המלחמה כשמונה לראש אמ"ן לא עסק במחקר, הוא היה רל"ש של דיין, מח"ט הצנחנים וראש מחלקת איסוף ולא עסק במחקר, אבל כך או כך הוא אדם אינטלגנטי ואין ויכוח על כך, אז איך קרה כל מה שקרה? במציאת שכזו בהחלט לגיטימי להעלות את ההשערה
הדילמה הזו אנשים שחוששים מהמילה קונספירציה, ואומרים שבראש הצבא עמדו מטומטמים. הם לא אומרים זאת אבל זו המשמעות. בראש אמ"ן עמד אלי זעירא ולפי אנשים כמו אל"מ לנגוצקי הוא היה חולה נפש ודוגמטי, אבל כל מה שזעירא ראה ראו גם דדו ודיין. הם ראו את החומר הסודי. אם זעירא הגיע למסקנה שלמרות הכול לא תהיה מלחמה איך דיין ודדו הגיעו למסקנה הזו?".

מוסיף מילשטיין ומעיר: "אלי זעירא עד שנה לפני המלחמה כשמונה לראש אמ"ן לא עסק במחקר, הוא היה רל"ש של דיין, מח"ט הצנחנים וראש מחלקת איסוף ולא עסק במחקר, אבל כך או כך הוא אדם אינטלגנטי ואין ויכוח על כך, אז איך קרה כל מה שקרה? במציאת שכזו בהחלט לגיטימי להעלות את ההשערה – לא תיאוריה, השערה - ההשערה תפקידה להסביר תופעות ללא הסבר אחר.

''נותנים השערה שעוזרת לחפש ביסוסים. מתברר שכאשר מעלים את השערת הקונספירציה היא מסבירה הרבה מאוד דברים. אם היא כזו לא צריך להגיד אני לא מאמין. אין כאן עניין של אמונה. צריך להפריך את הדברים" מפנה מילשטיין ביקורת למבקריו.

"לא רק שלא גייסו מילואים. ההיערכות הייתה כשפרצה המלחמה מול הארמיה השנייה, הצפונית, עמדו כמה עשרות חבר'ה מילואמיניקים מחטיבת ירושלים, שלחלק מהם אין הכשרה צבאית בכלל. למה זה קרה? הרי גם אם ניקח את הקביעה שידועה לכולם שמשלוש בבוקר ידעו שהולכת להיות מלחמה, למה
מתברר שכל הסיפור של מלחמה שתתחיל בשש אינו נכון וזו כנראה טעות שלא התפרסמה עד כה כי מדובר בשישי באוקטובר ולא בשעה שש. ראיתי את המסמכים המקוריים ושמעתי מבכיר מאוד שאומר שזו הייתה טעות. המונח שש יכול להיות שישה באוקטובר ויכול להיות שעה שש. אשראף אמר בערבית מונח שיש בו את הספרה שש
עד שעה שתיים לא קודמו הכוחות והמצרים חיסלו אותם תוך כדי התקדמות? אומרים שהמידע היה שתתחיל מלחמה בשש. אז מה? אז רק בחמש וחצי מתחילים?

''אם מתחילה מלחמה מכינים את כול הכוחות, אבל מתברר שכל הסיפור של מלחמה שתתחיל בשש אינו נכון וזו כנראה טעות שלא התפרסמה עד כה כי מדובר בשישי באוקטובר ולא בשעה שש. ראיתי את המסמכים המקוריים ושמעתי מבכיר מאוד שאומר שזו הייתה טעות. המונח שש יכול להיות שישה באוקטובר ויכול להיות שעה שש. אשראף אמר בערבית מונח שיש בו את הספרה שש ולפי מה שהתרשמתי, הפרשנות של חלק מאנשי מחקר אמ"ן הוא שבשישה באוקטובר תתחיל המלחמה, כלומר מחר.

''כנראה שכול הנושא של השעה שש היה טעות גדולה. אומרים ש'שעה שש' הטעה אותנו, אבל גם אם כן, אז רק בארבע מתחילים לנוע? זה שלא נעו זה איפשר למצרים לצלוח ולהשיג את מה שנקרא ניצחון קטן".

מזכיר מילשטיין כי בעקבות המענה שהוא נותן לשאלות הללו, מענה הקונספירציה, הוא זוכה לא רק למתקפות מצידם של אנשים לא מעטים אלא שגם "לפני חודש יצא ספר של אבירם ברקאי על הקונספירציה, ספר שהוא רק על מה שאומר אורי מילשטיין. ספר שמתבסס רק על מה שאני אומר ולא על מה שכתבתי כי את דבריי אפרסם רק בספר שעדיין לא יצא. לדעתי זה סימן שיש כמה אנשים שהכובע בוער על ראשם והם חוששים".

וכשהוא עובר לתיאור הקונספירציה עצמה והעדויות המאששות אותה מתאר ומספר מילשטיין:

"אפשר להסביר למה לא גייסנו מילואים, אבל אם הולכים על קונספירציה בוחנים את כל מה שהיה לפני אחרי ובתוך המלחמה כמקשה אחת. היו הרבה עניינים נוספים חוץ מהגיוס שלא היה: קיסינג'ר נפגש עם ראש המועצה לביטחון לאומי של מצרים בתחילת 73', המצרים אמרו אז שהם רוצים את כל סיני תמורת הסדר של אי מלחמה. קיסינג'ר אומר למצרים ש'על המכה שקיבלתם בששת הימים לא תקבלו את הכול, אתם צריכים לשנות את המצב'. למה מתכוון קיסנג'ר? או איך מבין את זה הנציג של סאדאת? המצרים מספרים על כך בעצמם ומתארים שאמריקה אמרה להם שבלי מלחמה הם לא יקבלו את סיני".

"נקודה שניה – הייתה פגישה של גולדה ודיין בוושינגטון עם קיסנג'ר ושם הם אומרים לו שהם לא מוכנים לדרישה המצרית, אבל מסתבר שהם דווקא כן היו מוכנים לדרישה הזו, אבל רק אחרי הבחירות. למה? כי הבחירות באוקטובר 73' ואם נודיע כעת שאנחנו מחזירים את כל סיני בגין ישתמש בזה כדי לתקוף את המערך ויראה למצביעים כמה אנחנו מוותרים על ארץ ישראל. מסתבר שגולדה ודיין היו מוכנים לתת את הכול אבל אחרי הבחירות".

ממשיך מילשטיין ומתאר את רצף האירועים: "במלחמה ממש פתאום יש דו"ח וינוגרדוב, שהיה שגריר בריה"מ בקהיר. שנה אחרי המלחמה הוא נותן דו"ח סודי לקרמלין, בדו"ח הזה הוא כותב שהייתה קונספירציה והוא גם נותן דוגמא – הצליחה שלנו הייתה בתפר בין הארמיות המצריות, ששם היה כוח
מתברר שבמקום שבו צלחנו את התעלה בפיקוד שרון היה מעוז 'מצמד'. ב'מצמד' המצרים לא תקפו ולא כבשו בשעה שכל המעוזים האחרים נכבשו. המצרים לא היו אפילו מאחורי 'מצמד'. אמנם היו קרבות, אבל שרון לא הגיע דרך החווה הסינית אלא דרך ציר עכביש שמדרום ולא נתקל בבעיות, הוא הגיע בלי בעיות מיוחדות, במעוז 'מצמד' לא היה אף מצרי וגם בצד המערבי לא היה אף מצרי
קטן, והעובדה היא שניסינו לתקוף את הארמיה השנייה כמה פעמים ונכשלנו. וינוגרדוב אומר שהוא פנה למנהיגים המצריים ושאל אותם למה יש תפר בין הארמיות, הרי הישראלים ילכו בתפר הזה, אבל המצרים דחו אותו שלא יתערב".

על תפר הארמיות מוסיף מילשטיין ומספר: "מתברר שבמקום שבו צלחנו את התעלה בפיקוד שרון היה מעוז 'מצמד'. ב'מצמד' המצרים לא תקפו ולא כבשו בשעה שכל המעוזים האחרים נכבשו. המצרים לא היו אפילו מאחורי 'מצמד'. אמנם היו קרבות, אבל שרון לא הגיע דרך החווה הסינית אלא דרך ציר עכביש שמדרום ולא נתקל בבעיות, הוא הגיע בלי בעיות מיוחדות, במעוז 'מצמד' לא היה אף מצרי וגם בצד המערבי לא היה אף מצרי, ועל כך כותב השגריר המצרי שזו הייתה קונספירציה. הוא חושב שהייה קונספירציה בין ישראל למצרים ואמריקה כדי להפיל את סוריה, למשוך אותה למלחמה ולהפיל את המשטר הסורי ולהעביר אותה מחסות סובייטית למערבית".

מילשטיין מתקדם באירועי הימים ההם גם לסיומה של המלחמה, וגם ממנה עולים פרטים תמוהים: "הפסקת האש הייתה ב-22 לחודש, ופתאום אנחנו מקבלים פקודה (אני עצמי הייתי בארמיה של שרון) שהולכים לכבוש את איסמעליה והארמיה של ברן הולכת לכבוש את סואץ.

''אבל יש הפסקת אש! קיסינג'ר מספר בספרו שהוא מזמין את שגריר ישראל בארה"ב, דיניץ, ושאל אותו איך אנחנו מתחילים במלחמה אחרי הפסקת האש. דיניץ מגמגם ואומר שהוא ישאל את גולדה. קיסנגר אומר לו שלא יתקשר, שצריך ללחוץ על המצרים עוד ורק אחר כך תיסגו. למעשה קיסנג'ר הוא שלחץ עלינו להפר את הפסקת האש. מדוע? כי זה חלק מהקונספירציה?".

מכל אלה מגיע ד"ר מילשטיין לשאלת המפתח מהי הקונספירציה:

"שמעון מנדס מראה בספרו ששום הסכם ושום נכונות שבה מנופף השמאל הישראלי לא הייתה מונעת את המלחמה, כי מבחינת נקודת המבט של המצרים המלחמה הייתה חיונית בכל מקרה להחזרת הכבוד לצבא המצרי. אם המלחמה חיונית בכל מקרה אז הרעיון הוא לתת למצרים לצלוח את תעלת סואץ ולא לאפשר להם להתקדם, ואז נהפוך את הקערה על פיה ונאיים על השלטון המצרי ואולי נכתר את קהיר והאמריקאים יגיעו ויצילו את המצרים.

''כך ירוויחו שהמצרים יחזירו את הכבוד שלהם בעקבות שלושת הימים הראשונים של המלחמה, ימי הצליחה המצרית וכיבוש המעוזים, כך הימין הישראלי יפנים שאנחנו לא מספיק חזקים ולא נוכל להחזיק את הישובים בסיני ויתמכו במסירת השטח עד הגרגר האחרון, וארה"ב היא שתחליף את בריה"מ במצרים. זה בדיוק מה שקרה".

לימים, מספר מילשטיין "קיסינגר אמר לפורד שמה שקרה בפועל טוב יותר מכפי שהיה אם היינו מביימים את זה. ד"ר עמי רום הגיע למסמכים של קיסינג'ר שמראים שקיסנג'ר ניהל את המדיניות האמריקאית מאחורי הגב של הנשיא שהתעסק עם ווטרגייט, מאחורי הגב של משרד החוץ ומאחורי הגב של הCIA. את כל אלה צריך לקחת בחשבון. גם אם נניח שלא הייתה קונספירציה צריך לתת הסבר ואני בא ונותן להם הסבר, והמבקרים אותי עדיין לא חשפו את הדברים".