ח"כ מוטי יוגב
ח"כ מוטי יוגבצילום: דוברות ח"כ מוטי יוגב

ח"כ מוטי יוגב, חבר ועדת החוץ ובטחון של הכנסת, מגיב לממצאים הקשים העולים מהתחקיר הצבאי של הפיגוע בנוה צוף, בו נרצחו שלושה מבני משפחת סלומון.

הוא מתייחס להמלצות האישיות נגד גורמים פיקודיים והדחתם של סגן רכז הביטחון של הש"ג ביישוב. "אני מכיר את הנפשות הפועלות וההרגשה קשה. אנחנו לא יודעים חשבונות שמיים, אבל כמי שמכיר את מפקד חטיבת בנימין אל"מ יובל גז אני סומך את שתי ידי עליו. נעשה כאן תחקיר מדויק כדי להפיק לקחים כדי שדבר כזה לא ישנה".

לדברי ח"כ יוגב, הכשל האנושי שהביא לקצר בתקשורת באותו ערב תרם ככל הנראה להתפתחות האירוע. "כשהגעתי למקום באותו מוצאי שבת, היה ברור לי ברגע הראשון היכן היתה החדירה. זה לא בהכרח שמישהו פחות מנוסה היה מזהה את זה, אבל אם מערכות הקשר שבין הפלוגה ליישוב ועד להקפצת הכוחות היו עובדים בצורה ישירה ולא בטלפון שבור - אולי זה היה אחרת. אבל גם אם לא היה כשל בממשקים והכוחות היו מוקפצים מיד, זה לא בהכרח היה מונע את התוצאה. כי לעיתים בדקות ראשונות של אירוע, אי הוודאות קודמת לוודאות. כמו שראינו היום בלאס וגאס, כמה זמן לקח לאנשים להתעשת מול רוצח המונים".

ח"כ יוגב משוכנע שהמסקנות העולות מהתחקיר יישומו עד תום. "חובתנו להפיק את הלקחים ולעיתים גם לשנות ולהחליף בעלי תפקידים. לא באתי לשפוט איש, משומר השער דרך הסייר, דרך הרבש"ץ שלא היה באותה שבת - ועד לסיור הכוננות של הגזרה או מפקד הפלוגה. אבל כן נכון להכתיב את הנורמות להבא, איך מנהלים את הדברים. כי לעיתים יש שחיקה של שנים אצל אנשים שממלאים את תפקידם".

הוא מעריך שדווקא אמצעי הביטחון עבדו כראוי באותו ערב. "היישוב נוה צוף חטף יותר מפיגוע אחד בגזרתו ועל כן הוחלט למגן אותו בעדיפות ראשונה. לקח זמן ארוך, אבל האישורים ניתנו וחלקו כבר מוגן גם על ידי מצלמות וגם גדר חכמה. אכן היתה כאן אינדיקציה לנגיעה בגדר - ולמרות שלא כל עבודות המיגון הסתיימו - לא כאן היה הכשל. היישוב נוה צוף הוא ישוב חזק וטוב שהלקחים ייושמו".