סוכות באונסק"ו: ירושלים שוב במוקד

הועד המנהל של הארגון יתכנס במהלך ימי חול המועד ושמחת תורה וידון בין היתר בהחלטה המתעלמת מזיקת עם ישראל לירושלים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בתשרי תשע"ח

סוכות באונסק"ו: ירושלים שוב במוקד-ערוץ 7
כרמל שאמה הכהן, בדיון באונסק"ו
צילום: דוברות המשלחת הישראלית לאונסק"ו

הפיאסקו של אונסק"ו, הצבעת הוועד המנהל על הצעות לניתוק הזיקה בין העם היהודי וירושלים, יתקיים בשבוע הבא.

הוועד המנהל של הארגון יתכנס ביום רביעי הבא, הושענא רבא, ויקיים את דיוניו במשך שלושה ימים במטה הרגון בפריז.

בינתיים אין טיוטת הצעה חדשה בנושא, ואם לא תהיה כזו, יבקשו בארגון להצביע שוב על ההצעה משנה שעברה.

במערכת המדינית כבר מנהלים מערכה דיפלומטית כדי שאם יועלה הנושא להצבעה, ישתנה יחס הכוחות. החשש הוא שברגע האחרון, במקום ההצעה מהשנה שעברה, שהיתה עוד מתונה יחסית להצעות קודמות - ינסו הפלסטינים שוב לכלול את ניתוק הזיקה מהכותל, מהר הבית, או מכל אתר מקודש אחר ליהדות.

המשלחת הישראלית גם פנתה מבעוד מועד בשל קדושת החג והשבת ליו"ר הוועד המנהל כדי להבטיח שההצבעה לא תערך בשעות בהן המשלחת מכבדת את קדושת המועדים.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אומר לערוץ 7 כי "הגיע הזמן לפסק זמן ברדיפת מדינת ישראל והעם היהודי באונסק"ו. נוסחים קשים או מרוככים אינם משנים לנו מאחר ואין מקום להחלטות פוליטיות אנטי ישראליות ואנטי יהודיות ובטח לא שקריות".

"הכדור נמצא אצל מדינות ערב ורק פסק זמן ודחיית הנושא או מעבר להחלטה בשפה טכנית מקצועית ויבשה יהוו שינוי ומסר חיובי כל דבר אחר הוא המשך המאבק המכוער והמיותר שפוגע קודם כל בארגון ומטרותיו הנעלות", הוסיף שאמה הכהן.

כזכור, לפני ארבעה חודשים התכנסה מליאת אונסק"ו ואישרה הצעה נוספת המנתקת בין הזיקה של ישראל לבירתה ירושלים.

10 מדינות הצביעו בעד ההצעה, שלוש התנגדו לה (הפיליפינים, ג'מאייקה ובורקינה פאסו) ושמונה נמנעו (אנגולה, קרואטיה, פינלנד, פרו, פולין, פורטוגל, דרום קוריאה וטנזניה).

הבשורה הטובה לצד ההחלטה ההצהרתית, היתה שלמרות ריכוך משמעותי של הטקסט האנטי-ישראלי כדי להביא תמיכה גדולה יותר לפלסטינים - יותר מדינות הצביעו לצד ישראל תוך שבירת הקונצנזוס בו החזיקו הערבים עד לפני שנתיים.