השר ליברמן ואלוף הפיקוד זמיר בסיור בגבול עזה
השר ליברמן ואלוף הפיקוד זמיר בסיור בגבול עזה Photo by Ariel Hermoni/Ministry of Defense

דובר צה"ל מאשר את הדיווח הבוקר (שלישי) בערוץ 7 ולפיו במהלך ביקורת שגרתית שביצע צה"ל בבסיס בדרום הארץ נגנב חומר מסווג על ידי צוות הביקורת.

"מדובר באירוע חמור וחריג", נמסר מדובר צה"ל, "בתום תחקיר שביצע מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר הוחלט על ביצוע צעדים משמעתיים כנגד הקצין המעורב אשר השאיר חומר מסווג במשרדו בניגוד לפקודות. הקצין בדרגת סגן נשפט ל-28 ימי מחבוש על ידי מפקד הפיקוד".

בדובר צה"ל הוסיפו, "צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה על נהלי ביטחון המידע וכל אירוע מסוג זה יטופל בחומרה".

נזכיר כי על פי הדיווח בערוץ 7 קצינים מחטיבת המבצעים של צה"ל שנשלחו לבצע ביקורת באחד מבסיסי פיקוד הדרום, הצליחו לשים את ידם על פקודה צבאית מסווגת ולהוציאה אל מחוץ לבסיס על אף שהוא אמור להיות מאובטח היטב.

תחת מגבלות הצנזורה ניתן לומר כי מדובר בפקודה אופרטיבית סודית העוסקת בפעילות אפשרית של צה''ל ברצועת עזה.

אם גורמים עוינים היו מצליחים לגנוב את הפקודה הסודית, ייתכן שהיא היתה מגיעה לידי האויב ומאפשרת לו להתכונן ליום שבו יוחלט בצה''ל ליישם את הפקודה. הדבר עלול להוות סכנה ממשית לחייהם של הלוחמים ואף להביא לפגיעה חמורה בביטחון המדינה.

מפקד פיקוד הדרום, האלוף אייל זמיר, הגדיר את גניבת המסמך כ''אירוע חמור ביותר שבו מצליחים לגנוב את ליבת הסוד של פיקוד הדרום ממחנה שאמור להיות שמור ומוגן מפני גורמים עוינים".

''זה אחד האירועים החמורים שאירעו בפיקוד הדרום", קבע האלוף זמיר והדגיש כי מדובר ב''התרשלות חמורה'' של קצין המבצעים בחטיבת המילואים ששכנה באותו הבסיס בדרום ממנו נגנבה הפקודה הסודית.