פשע שנאה בכיפור נגד יהודים בהר חברון

צלבי קרס רוססו בכניסה לאתר המורשת סוסיא הקדומה בהר חברון. הכתובות התגלו ביום ראשון על ידי תושבי הישוב סוסיא.

ערוץ 7 , י"ג בתשרי תשע"ח

כתובות נאצה
כתובות נאצה
צילום: מועצת הר חברון

צלבי קרס רוססו במהלך יום הכיפורים על שלט הכניסה לאתר המורשת הלאומי סוסיא הקדומה. הכתובות התגלו ביום ראשון על ידי תושבי הישוב סוסיא.

זאת אינה הפעם הראשונה בה מרוססים צלבי קרס באתר גם ב- 2014 וב-2015 רוססו כתובות דומות בתוך האתר ובסמוך לו.

באתר ממצאים בני כאלף שבע מאות שנה שנמצאו בחפירות במקום הכוללים פסיפס עם כיתוב בעברית, בית כנסת עתיק ומקוואות המעידים על חיי קהילה יהודית שהתקיימה במקום לאחר חורבן בית ראשון.

בשנים האחרונות מתנהל מאבק משפטי סביב מאחז פלשתיני לא חוקי שהקימו משפחת נוואעג'ה מהעיר יטא בין היישוב סוסיא לאתר הארכיאולוגי הסמוך לו.

כך הפך האזור למוקד הפגנות של פעילי שמאל ואנרכיסטים מלווים בפלשתינים, צעדות עם דגלי אש"ף וריסוס כתובות ואף הצתה של חורשת יער הצמודה לאתר.

בפסיקת בג"צ הוכרע כי המבנים במאחז נבנו באופן לא חוקי ובעקבות כך הוציא המנהל האזרחי למבנים צווי הריסה. לאחרונה הצהיר שוב שר הביטחון, אביגדור ליברמן כי המאחז יפונה. יצוין כי למרות צו הפסקת הבניה אשר הטיל בג"צ העבודות במקום נמשכות כל העת וגם בראש השנה נוספו מבנים חדשים.

בתגובה אמר יוחאי דמרי ראש המועצה האזורית הר חברון, "ריסוס הכתובות מצטרף להסתה פרועה בשטח וברשתות החברתיות כנגד האתר העתיק בטענה שהוקם על חורבותיו של כפר פלשתיני נטוש. מדובר בטענות שפעם אחר פעם התגלו כשקר מוחלט בעזרת צילומי לוויין ברורים מהשנים האחרונות וראיות נוספות. על בסיס אלה הורו שופטי בג"צ על פינוי המבנים שהוקמו בסמוך לאתר בניגוד לחוק על ידי פעילי שמאל ופלשתינים.

ריסוס הכתובות השבוע הוא חלק ממערכה של פעילי שמאל האלימים כנגד תושבי הר חברון הכוללת הטרדות, תלונות שווא, השגת גבול, ובנייה בלתי חוקית בהיקפים נרחבים. קריאתנו לגורמי האכיפה היא למנוע מגורמי שמאל להגיע לאזורנו ולעצור את פעילותם המסיתה את האוכלוסייה הערבית המקומית כנגד ההתיישבות. כל זאת מבלי לבחול בכל פרובוקציה, דבר העלול חס וחלילה לגרום גם לפגיעה במתיישבים".