מפקד סיירת צנחנים:
"האויב במנוסה, אנחנו מצליחים להפתיע"

ראיון מיוחד בערוץ 7 עם מפקד יחידת העילית של הצנחנים שפועלת בשומרון בחודשים אחרונים. "כל עוד שומעים עלינו פחות, זה טוב לנו".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ד בתשרי תשע"ח

מפקד סיירת צנחנים, רב-סרן נועם, מספר בראיון לערוץ 7 על פעילות יחידת העילית בגזרת השומרון והיערכותה לחג הסוכות, במהלכו יגיעו המוני יהודים לטייל באתרים ההיסטוריים ובגנים הלאומיים ברחבי יהודה ושומרון.

הרף הנדרש על מנת להיות לוחם ביחידה הוא גבוה במיוחד. לוחם בסיירת נדרש לעבור גיבוש לחטיבת הצנחנים ולאחר מכן גיבוש נוסף על מנת להגיע לסיירת. ההכשרה של לוחמי הסיירת נמשכת כ-14 חודשים.

בשלושת החודשים האחרונים פועלים לוחמי הסיירת בגזרת השומרון, ''תפקידנו הוא להגן על התושבים ועל הצירים, להקנות שקט ושלווה למי שגר פה ולמי שבא לבקר פה, ולסקל פח''ע'', אומר רס''ן נועם.

בצעירותנו כולנו רוצים להגיע לסיירות. מה זו סיירת הצנחנים?

''סיירת הצנחנים זו יחידה מפוארת עם עבר רווי מבצעים, 61 שנים. היחידה הוקמה ב-1956 ופיקדו עליה מפקדים שחקוקים בלב של כולנו ממאיר הר ציון, שאול מופז, בוגי יעלון ועד חגי בן ארי - שהיה מיועד להיכנס לתפקיד מפקד הסיירת אך נפצע ונהרג במבצע צוק איתן.

''היחידה עוסקת המון בסיכול פח''ע, בעברה פעלה במרחב לבנון בתקופת רצועת הביטחון, ומתחילת שנות ה-2000 מבצעת המון פעילויות נגד התארגנויות במרחב יהודה ושומרון.


אבן זהה לירי שזהה למטען, אבן שפוגעת ברכב לא ממוגן עושה נזק ויכולה לגרום לאסון גדול כפי שחווינו בעבר. אנחנו פועלים בכל המישורים כדי למנוע את האירועים ולסכל אותם
הציבור נחשף לפעילות שלכם מידי בוקר, עם הודעות דובר צה''ל על מעצר של מבוקשים באיו"ש. מה זה אומר בפועל מבחינתכם?

''מבחינתנו ההודעה הבנאלית לכם ולאזרחים בבית אומרת שאנחנו עושים את המשימה שלנו כמו שצריך עם עבודה מאומצת של הצבא, השב''כ והמשטרה.

"לילה לילה באופן שקט, אנחנו מבצעים מעצרים, סריקות ותפיסות אמל''ח, כניסות לכפרים ולערים''. המטרה, אומר מפקד הסיירת, היא ''להקנות את השקט. כל עוד שומעים עלינו פחות, זה טוב לנו, אנחנו עושים את העבודה''.

רוב הפעילות מבוססת על מידע מודיעיני מקדים או שהיא פעילות שוטפת והיתקלויות בשטח?

''קשה לחלק את זה, אנחנו עובדים בשני צירים. ציר אחד - פחות מודיעין, כשאנחנו באים לשבש ולסכל פח"ע, בהגנה על היישובים וגם בתוך עומק האויב, בתוך הכפרים והערים הפלסטיניות.

''הציר השני זה על בסיס מודיעין, אנחנו מקבלים מידע על התארגנויות ספציפיות או על אנשים שצריכים לעצור אותם לפני שיבצעו מה שהם מתכננים וכך אנחנו פועלים''.

מפקד הסיירת גאה בהרתעה שיוצרים הוא ולוחמיו באיו"ש. ''מצליחים גם להפתיע את האויב, מצליחים לדקור באופן מדויק את גורמי הטרור הבעייתיים, הם מרגישים נרדפות בצד השני והאויב נמצא כל הזמן במנוסה, הוא מתחבא ומסתתר.

רב-סרן נועם לא עושה כל חלוקה בין סוגי הפיגועים שנגדם פועלים לוחמי הסיירת. ''אנחנו מתמודדים עם כל המישורים, אבן זהה לירי שזהה למטען, אבן שפוגעת ברכב לא ממוגן עושה נזק ויכולה לגרום לאסון גדול כפי שחווינו בעבר. אנחנו פועלים בכל המישורים כדי למנוע את האירועים ולסכל אותם.

צילום: דובר צה"ל

"יש תחושה של הצלחה, מהמעצרים שנעשים, תפיסות אמל"ח הרבות שנעשות בגזרתנו, לפני שבוע ביצענו תפיסת אמל''ח גדולה במחנה הפליטים בלטה, אירוע שזיעזע את מחנה הפליטים בעוצמה שלו ובגדלים שלו, ואנחנו מרגישים את הביטחון. אנחנו מבינים שאנחנו לא יודעים את הכל אבל מוכנים לכל מה שאפשר.

על הקשר עם של הסיירת ושל שאר כוחות צה''ל עם ההתיישבות באיו"ש אומר רב סרן נועם כי ישנו ''קשר מאוד קרוב, אנחנו נמצאים פה בשביל התושבים, בשביל שיוכלו לצאת החוצה ולטייל מחוץ ליישוב, שהצירים יהיו פתוחים.

"הקשר הוא אישי גם עם מרכיבי ההגנה בתוך היישובים וגם עם האזרחים עצמם, לראות אותם נוסעים על הצירים, הולכים לטייל, מחייכים, מרגישים את הביטחון. זו מטרתנו והקשר הזה נשמר.

פולמוסים על הדתה מחלחלים לחיי היום-יום ביחידה?

''לא ליחידה ולא לצבא. אנחנו מאוחדים והמטרה משותפת. החיילים והדתיים ושאינם דתיים עובדים כגוף אחד בהמון רעות גם בתוך הסיירת ומחוץ לסיירת. השיח בחוץ הוא פוגע לפעמים אבל בתוך הצבא זה לא קיים, אנחנו פועלים כגוף אחד".