עם נשק ביד אחת, ומצלמה בשנייה

הכירו את החיילים שמתעדים את הפעילויות הסודיות ביותר. "כבר ניתן להבחין בתוצאות העבודה בשטח".

אלון תשובה, אתר צה"ל , ט"ז בתשרי תשע"ח

עם נשק ביד אחת, ומצלמה בשנייה-ערוץ 7
הלוחמים בפעילות
צילום: דובר צה"ל

את הביטוי "תמונה אחת שווה אלף מילים" כולנו מכירים, אבל ביחידת יהל"ם לקחו את זה צעד אחד קדימה: ביחידת ההנדסה למשימות מיוחדות הקימו את מדור מוליטימדיה - האחראי על תיעוד כל המשימות שמבצעים הלוחמים.

"תמיד היה תיעוד ביחידה, אבל אף פעם לא היה מישהו שמוסמך להתעסק רק בזה. מישהו שיביא את המצלמות, ירכז את החומרים ויכין תוצרים ערוכים וברורים", מספר מפקד המדור, רס"ל א'. "עד שהקמנו את המדור היינו מתבססים על לוחמים שיודעים איך לצלם".

ומה בכלל מטרת הצילומים? רס"ל א' מסביר שבאמצעותם הם יוצרים מידע מודיעיני יעיל: "את תיקי התיעוד, שמכילים את כל התמונות והתוצרים שמצאנו, אנחנו מעבירים לגורמים הרלוונטיים ולפיקוד שאחראי על הגזרה שבה אנחנו פועלים".

"מעבר לכך", ממשיך רס"ל א', "מדובר גם בבניית מאגרי מידע ליחידה, שיעזרו ללוחמים להכיר טוב יותר את השטח. כשנגיע לאזור שכבר פעלנו בו, המפקדים יוכלו לראות כל מה שקרה שם בעבר, ולדעת אילו פעילויות היחידה ביצעה בגזרה לאורך השנים. ככה הם יכירו את האזור טוב יותר וילמדו איך להתנהל בו".

תוצאות בשטח

השינוי הגיע בשנת 2015. קצין התורה והפיתוח של סיירת "יעל" הגה את הרעיון במטרה להפוך את הארכיון למסודר יותר. "ברגע ששמעתי על הרעיון התלהבתי והייתי מוכן לקחת את המשימה על עצמי", נזכר רס"ל א'.

"עד אותה תקופה הייתי עורך תוצרים שצילמו חיילים בסיירת 'יעל', ואחרי ההחלטה עזבתי רשמית את הצוות שלי - והתחלתי להקים את המדור. המשימה הראשונה שלי הייתה לעשות סדר בכל תיקי התיעוד של הסיירת".

המדור הורכב מחיילים שלא סיימו את הכשרת היחידה, או לוחמים, שכמו רס"ל א', היו כבר אחראים על תיעוד הפעילויות. "גם היום ישנם כמה לוחמים שמקבלים מצלמה ועוברים הכשרה לשמש כצלמים במהלך פעילויות", מסביר רס"ל א', "רק שעכשיו הם עוברים הכשרה טובה יותר - שמאוגדת תחת מקום אחד".

מעבר ללוחמים שהוכשרו לצלם בשטח, ניתן להגיע ליחידה גם אחרי מיונים קפדניים שעוברים כלל המלש"בים שרוצים להתגייס לתפקידי צילום ועריכה בצה"ל, וזאת אם הם בעלי פז"ם של שנה לפחות.

"כבר ניתן להבחין בתוצאות העבודה בשטח", מתגאה רס"ל א'. "אין ספק שמאז שנכנסנו לפעולה הסקת המסקנות של המפקדים טובה יותר, כל מ"פ יודע שהוא לא ייצא לפעילות מורכבת בלי תיעוד. גם מפקדים ממקומות שונים בצבא", הוא מגלה, "מגיעים אלינו, לומדים את המדור ורוצים להקים אחד כזה גם ביחידה שלהם".