השגריר שאמה הכהן עם יו"ר הועד המנהל של אונסק"ו
השגריר שאמה הכהן עם יו"ר הועד המנהל של אונסק"ו צילום: ארז ליכטפלד

הניצחון הישראלי באונסק"ו: ההצבעה הקבועה המנתקת את הזיקה בין עם ישראל לירושלים לא תועלה לסדר היום של הוועד המנהל בארגון המתכנס השבוע.

קבוצת מדינות ערב יחד עם ירדן והפלסטינים דאגה בשנים האחרונות באופן עקבי - שלוש פעמים בשנה - כשהועד המנהל של אונסק"ו או ועדת המורשת העולמית מתכנסים להעלות להצבעה הצעות החלטה אנטי ישראליות ואנטי יהודיות.

בשיאן שללו הצעות אלה את הקשר של העם היהודי להר הבית והכותל, שללו את ריבונות ישראל על בירתה ירושלים ולאחרונה רשמו את מערת המכפלה בחברון כאתר מורשת עולמי פלסטיני.

כל אלה לא יועמדו בכלל להצבעה בכינוס הוועד המנהל בפריז, זאת למרות שהמהלך התבשל והתקדם בשבוע האחרון.

מאחורי הקלעים פעלה הדיפלומטיה הישראלית מול המדינות החברות בארגון כדי להבטיח את המשך הגדלת מחנה המדינות התומכות בישראל שב-2014 כלל רק את ארה"ב ובכינוס האחרון עלה לכדי עשר מדינות תומכות.

ההישג הישראלי הוא שבמקום הצבעה על שתי הצעות בעניין ירושלים ו"פלסטין הכבושה" המוגשות על ידי מדינות ערב וזהות כמעט לגמרי להחלטות האחרונות שאושרו לפני חצי שנה, יוגשו על ידי יו"ר הועד המנהל מייקל וורבס, שתי הצעות לדחיית ההצבעה שיתקבלו בקונצנזוס פה אחד.

נציין כי ישראל לא התחייבה לתת דבר בתמורה ועמדתה נותרה שאין מקום להחלטות פוליטיות נגדה או נגד העם היהודי באונסק"ו.

על רקע זה, ראוי לציין כי בשבוע שעבר הורמו גבות של נציגים רבים בארגון, בעת ששגריר ישראל, כרמל שאמה הכהן, הגיע לאירוע של ירדן באונסק"ו בה הציג השגריר הירדני את השגריר הישראלי לאחיינית של מלך ירדן שהערב נערך לכבודה.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר לערוץ 7 במוצאי השבת: "עד שלא אשמע את דפיקת פטיש היו"ר מכריז על כך לא אאמין שזה קורה. מבחינתי אכתוב שני נאומי תגובה. זה נחמד שלא מחליטים נגדך אבל מבחינתנו גם החלטות הדחיה מיותרות אך בשלב זה החלטנו לראות בכך צעד משמעותי לקראת הפסקה ומחיקה מוחלטת של ההצעות".

"משיכת ההצעות מהצבעה והחלטה ודחייתן בחצי שנה לפחות מעודדות בטח באופן יחסי לרדיפה האובססיבית את מדינת ישראל והעם היהודי אך לא מספקות. ימים יגידו אם מדובר בשינוי טקטי או בשינוי גישה והתקדמות משמעותית לעבר ניקוי השולחן והארגון מהסתה ופוליטיזציה נגדנו", הוסיף שאמה הכהן.

"אשמח שאחרי השנים האחרונות הלא נעימות להגיע למצב שישראל ושכנותיה פועלות באונסק"ו באופן חיובי ומשתפות פעולה בתחומי החינוך התרבות והמדע כאילו אין סכסוכים פוליטיים ולהשאיר את אלו לטיפול המנהיגים בחדרים והאולמות הרלוונטיים. השלום לא יושג באונסק"ו אבל צעדים בוני אמון כן אפשריים במקום הסתה מסוכנת סביב הנושא הכי רגיש, הר הבית", סיכם השגריר הישראלי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו