"אות קין" לסרבני וסרבניות הגט

עו"ד אודליה חן, המתמחה בדיני משפחה מסבירה את היוזמה להקמת "מאגר סרבני גט" ברשת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תשע"ח

"אות קין" לסרבני וסרבניות הגט-ערוץ 7
עו"ד אודליה חן
צילום: מאיה כרמי דרור

יו"ר פורום משפחה ובתי דין רבניים בלשכת עורכי הדין, עו"ד אודליה חן, היא שעומדת מאחורי יוזמת הצעת החוק החדשה של חברת הכנסת רויטל סויד (המחנה הציוני) בעניין סרבני הגט.

על פי ההצעה המדינה תקים מאגר עם שמותיהם ותמונותיהם של סרבני גט, במטרה ליצור להם "שיימינג".

עו"ד חן מסבירה בראיון לערוץ 7, "סרבנים וסרבניות גט אשר יטלו את חירותם של בני זוגם לחיות חיי כבוד, תמונתם שמם ופרטיהם יופיעו באתר מקוון בינלאומי כאחרוני הפושעים. מדובר בסנקציה נוספת הרתעתית למזעור התופעה הפסולה של סרבנות גט".

בתשובה לשאלה מהיכן מגיעה היוזמה משיבה חן, "היוזמה הגיעה ממני, כמי שעוסקת שנים רבות בתחום דיני המשפחה. בעידן בו לרשתות המדיה כוח אדיר להעברת מידע, יש לעשות שימוש בכוח זה גם למזעור, מיגור, והרתעה של תופעות פסולות כגון סרבנות הגט".

לדבריה, "הרב הראשי לישראל, הרב לאו תומך בהצעה במלואה ואני מניחה שרוב חברי הכנסת. סבורני כי תהיה רק תמיכה ולא התנגדות שכן אין ספק כי מדובר בתופעה שיש לעקור מן השורש. שנים רבות מחפשים לתופעה הזו מזור כך שכל נסיון הרתעתי הוא מבורך".

חן שמתמחה בדיני משפחה וירושה מספרת כי לאחר עבודה מאומצת ומחקר ארוך שעשתה כעורכת דין העוסקת שנים רבות בתחום דיני המשפחה, היא סבורה שליוזמה תהיה השפעה רחבה לצמצום התופעה הפסולה.

חן מדגישה כי הצעת החוק מכוונת כמובן לשני המינים, "אדם שיודע ששמו יכול להתפרסם בכל העולם כולל כל פרטיו כמו אחרון הגנבים זה משול לאות קין".