בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: רויטרס

בלשכת ראש הממשלה משוכנעים שכולנו אידיוטים. אין דרך אחרת להסביר את ההודעה שיצאה מלשכת ראש הממשלה בשם "גורם מדיני" בעקבות המחאה על אישורי הבניה הדלים כל כך הצפויים במועצת התכנון העליונה של יו"ש בשבוע הבא.

על פי ההודעה המסתתרת מאחורי גבו של "גורם מדיני", וכאן במחילה אני מצטט כי המילים חשובות, "על פי סדר היום שפרסמה המת"ע (מועצת התכנון העליונה - ש"פ) יאושרו 3,736 יח"ד בשלבים שונים של תכנון ובנייה".

מרפרוף על סדר היום המספרים שהוצגו בהודעה היו נשמעים לי מוזרים, אך על מנת שלא לטעות לא התעצלתי, לקחתי דף עט ומחשבון קטן, כמו בימים הטובים, ויצאתי לעשות עבודת מספרים קטנה.

ביהודה ושומרון, כמו אגב גם בתוך מדינת ישראל, כל תוכנית בניה עוברת כמה שלבים. שני המרכזיים שבהם הם אישור להפקדה, כלומר תקופה שבה מתפרסמות התכניות וכל מי שמעוניין להתנגד להן יכול לעשות זאת, ואישור למתן תוקף, כלומר אישור שאחריו, בתום תקופה של ימים ספורים שבהם צריכות התוכניות להתפרסם, התוכנית היא בעלת תוקף וניתן לבנות לפיה (בתנאי שהקרקע הועברה לידי מי שיכול לבנות עליה, ועוד נשוב לכך בהמשך).

בחינה מדוקדקת של סדר היום מעלה שבישיבה הקרובה אמורות להיות מאושרות 901 יחידות דיור לתוקף (כלומר אישור סופי) ו-1,081 יחידות דיור להפקדה (כלומר שלב בדרך החתחתים לאישור, אך עדיין לא אישור סופי.

יחידות הדיור שתאושרנה לתוקף הן 86 יחידות בשכונת הקבע למפוני מגרון (5 שנים אחרי הפינוי), 102 יחידות דיור בישוב החדש עמיחי המוקם בימים אלו למפוני עמונה, 459 יחידות דיור במעלה אדומים, 146 יחידות דיור בנוקדים שבגוש עציון, ועוד כמה יחידות דיור בודדות בשני מקומות. אתם חשים שחסר כאן משהו? אתם צודקים. בתוך 901 יחידות הדיון יש קרוב ל-100 יחידות שכלל אינן יחידות דיור חדשות. מדובר ב-96 יחידות דיור בישוב רחלים שבשומרון שהתוכנית בסך הכל מלבינה. הבתים כבר קיימים, בעוד שבועיים ומשהו הם יהיו חוקיים. התוכנית איננה מוסיפה יחידות דיור חדשות.

להפקדה תאושרנה כאמור 1,081 יחידות דיור. גם כאן, 171 יחידות מתוך המספר הזה, בישובים סנסנה ונגוהות שבדרום הר חברון, הן יחידות דיור קיימות שתעבורנה הליך "הכשרה". לא יחידות דיור חדשות. עוד 205 יחידות דיור הן חלק מבית אבות שמתוכנן בישוב אלקנה במערב השומרון, ממערב לגדר ההפרדה, לא ממש דירות "אמיתיות". מדובר בבית אבות שכבר תוכנן, אך אמור היה להיות קטן יחסית, 45 יחידות, וכעת תוגדל התוכנית ל-250 יחידות. יתר 700 ומשהו היחידות הן "אמתיות".

אז מה הסיפור? איך הגיעו בלשכת ראש הממשלה למספר 3,736 יחידות דיור? התשובה מתחלקת ל-2.

חלקה הראשון של התשובה הוא שיתכן שבלשכת ראש הממשלה סופרים גם את 300 יחידות הדיור שאמורות להיות משווקות בבית אל ו-31 היחידות שתקבלנה כנראה היתר בחברון. מדובר, יש לציין, ביחידות דיור שכבר קיבלו בעבר אישור סופי למתן תוקף. אז מה הבעיה? שהקרקע שלהן טרם שווקה לקבלנים שיבנו עליהן. באותו אופן יתכן שבעוד כמה חודשים או שנים תשמעו על 459 יחידות דיור שמאושרות במעלה אדומים, ובעצם יהיה מדובר באותן יחידות שיאושרו בשבוע הבא ובהמשך יהיה צורך לשווק אותן.

אלא שזה עדיין משאיר אותנו עם פער של למעלה מ-1,400 יחידות דיור.

חלקה השני של התשובה נעוץ כנראה בשיטת ספירה מיוחדת שאימצו בסביבתו של ראש הממשלה. אם נניח יש בישוב אבני חפץ שבשומרון, במקום מסוים, תוכנית מאושרת ל-6 יחידות ומאשרים שם עוד 6 יחידות, כך שכעת התכנית כוללת 12 יחידות דיור, אז כמה יחידות דיור אושרו, 6 או 12? אני סופר 6, בלשכת ראש הממשלה כנראה סופרים 12.

בלשכת ראש הממשלה טוענים היום שאלו התוקפים את התוכניות מטעים את הציבור. תשפטו אתם מי צודק ומי מטעה.