"לא להיכנס לשאננות למרות הפסטורליה"

סגן מפקד גדוד 55 של התותחנים מסכם תקופת חגים בגזרת הצפון סמוך לגבול לבנון, ומספר גם על הביקור המשפחתי לו זכה בחוג הסוכות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ' בתשרי תשע"ח

"לא להיכנס לשאננות למרות הפסטורליה"-ערוץ 7
לוחמי גדוד 55. ארכיון
צילום: דו"צ

מול מוצב אביבים הצמוד ליישוב אביבים, נמצא הכפר מארון א-ראס, המזכיר כל פעם את המלחמה ההיא.

מיד לאחר תרגיל הגיס הצפוני, התרגיל הגדול ביותר שנראה מזה 19 שנה בצה"ל, בו לקחו חלק כלל יחידות צה"ל אשר תרגלו מצב חירום במתווה צפוני, הגיעה תקופת החגים.

לוחמי גדוד 55 של אגד 215 שמרו עלינו לאורך כל התקופה בגבול המתעתע ביותר בארץ- גבול לבנון.

סגן מפקד גדוד דרקון, רס"ן טל ממן, סגר בבסיס חגים רבים במהלך שירותו, וגם כיום הוא סוגר בצבא חלק מחגי תשרי תשע"ח.

רס"ן ממן, נשוי ואב ל-2 מאורנית תפס פיקוד מלא על הגזרה הגדודית והתמודד מול כל האתגרים וההתרחשויות השונות, הצפויות והפחות צפויות בגזרתו.

"לסגור חג עם החיילים זה משמעותי, גם כסמג"ד- השילוב בין תפקיד מבצעי משמעותי תוך תחושת סיפוק עשייה ואתגר מורגשת בייחוד בחגים. בפועל – כמעט אין הבדל במשימות הגדוד או בפעילויות המבצעיות שהגדוד עושה בסופ"ש או בחג. בחגים אנחנו מגבירים כוננויות ובעיקר מגבירים אבטחה באתרים תיירותיים או בנקודות תורפה מבצעיות", מספר ממן.

לדבריו, "ההבדל העיקרי הוא באווירה לדוגמא ביום כיפור- האווירה היא שונה, רגועה יותר, חגיגית יותר. לצום בכיפור, בבסיס לזכר הימים ההם, במקביל לפרסומי מלחמת יום כיפור, אבל בזמן הזה- נותן משמעות אחרת למושג למען המדינה".

כל אירוע קטן, במיוחד כשיש באזור מטיילים רבים, יכול להסתיים כאירוע גדול וחריג", מדגיש ממן, "תפקידנו הוא לשמור 24 שעות, 7 ימים בשבוע על הגבול, האזרחים והמשפחה. אלו התחושות האלו שאנחנו מעבירים גם לחיילים. המפקדים מקיימים הסברים, שיחות, וסקירות היסטוריות על הגזרה כדי שהחיילים יבינו את הנפיצות ואת הרגישות ולא יכנסו לשאננות למרות הנוף הפסטורלי".

את חג הסוכות בילה ממן עם משפחתו האישית שבאה להתארח במשפחה המורחבת - בגדוד: "אשתי והילדים הגיעו להיות איתי פה בחג. אומנם הנסיעה ארוכה ולא פשוטה עם תינוק בן 9 חודשים וילדה בת שנתיים וחצי אבל זה שווה כל רגע, זה חשוב מאוד, לאשתי ולי אחרת אני פשוט לא רואה את הילדים לתקופות ארוכות מאוד. הישיבה בסוכה עם הילדים שרואים פתאום חיילים איתם בסוכה זו תמונה שאין כמותה. בכל אחד מהמוצבים שיש לנו בגזרה בנינו סוכה תחת כיפת השמיים בסמוך לחדר אוכל. כמובן שבכל סוכה יש את ארבעת המינים וכל הדרוש לקיום המצוות והמנהגים והאווירה היא משפחתית ומיוחדת".

בנוסף למבצעיות שלא מניחה לכוחות השומרים לרגע, מפעם לפעם פוגשים הכוחות גם במטיילים רבים. לאורך כל חודש תשרי, מטיילים, תיירים, בתי אב וזוגות צעירים פקדו את הגליל הירוק.

בסיומה של תקופת החגים מסכם הסמג"ד ואומר: "תקופת החגים עברה בשקט מופתי בגבולנו. צה"ל וכיום לוחמי גדוד 55 בצפון מראים נוכחות בגבול- על ידי סיורים רבים ופעילויות שונות. התרגילים הרבים, מכינים אותנו גם ליום פקודה. בעת צורך אנחנו נדע גם להרוג ולהשמיד את האויב שינסה לפגוע בנו".