פרקטיקת הבניה ביו"ש חייבת להשתנות

ח"כ סמוטריץ' קורא בפוסט שפרסם הערב לשינוי שיטת אישורי הבניה ביו"ש ומבהיר כי מפלגתו חייבת לדרוש זאת מיד אחרי החגים. המאמר המלא

בצלאל סמוטריץ' , כ' בתשרי תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרקטיקה של הבניה ביהודה ושומרון חייבת להשתנות. נקודה. זו דרישה שהבית היהודי חייב להציב כקו אדום עם פתיחת מושב החורף של הכנסת.

אני לא רוצה להלאות אתכם במספרים ובחישובים - אתם תלכו לאיבוד, ובדיוק על זה בונים בלשכת ראש הממשלה כשמפריחים ים של מספרים משקרים.

אז תסמכו עליי שעשיתי את זה בשבילכם ושמאחורי המספרים הגדולים שבלשכת ראש הממשלה מנופפים בהם מסתתרות מעט מאוד יחידות דיור חדשות שאפשר יהיה לבנות באופן מיידי. משהו סביב 580 יחידות.

כל היתר זה הרבה מאוד ספירה כפולה, ספירה של מבנים קיימים שעכשיו רק מסדירים את מעמדם התכנוני, פינוי בינוי, תכניות שמאושרות לקידום רק בשלבים הראשוניים (ועוד יצטרכו לאשר (ולנפנף במספרים...) פעמים רבות עד הבניה בפועל), וכדו'.

אז זו השורה התחתונה - כמעט חצי מיליון תושבים, פחות משש מאות יחידות דיור לבניה.

אבל מה שחמור יותר זה התלות המוחלטת באישור האמריקאי לכל בית. למרבה הצער, ראש הממשלה לא אומר אמת בעניין הזה - לא בקבינט, לא לחבריו בקואליציה ולא לציבור. בניגוד מוחלט לאמירות ולהבטחות החוזרות ונשנות שלו, יש גם יש התחייבות ישראלית שלא לקדם בניה מבלי לקבל אישור מהאמריקאים. הצוות הישראלי שעוסק בזה מטעמו של ראש הממשלה מנהל משא ומתן של ממש מול האמריקאים על כל תכנית, כשהצוות האמריקאי יורד לרזולוציה מטורפת. ומה שהאמריקאים לא מאשרים פשוט לא נכנס. וזה הזוי כשמדובר בממשל טראמפ החדש. הסכמתו של ראש הממשלה למערכת היחסים הזו היא מחדל מסוכן. אנחנו בהחלט בני ברית של האמריקאים אבל בשום אופן לא מדינת חסות שלהם.

כך, לדוגמה, האמריקאים לא מאשרים תכניות של אזורי תעשייה. כי באופן טבעי הם לא צמודי דופן (תראו לי מי בונה אזור תעשייה כבדה בתוך השטח הבנוי למגורים) ותופסים הרבה שטח (מה לעשות שמפעל דורש יותר שטח מבית?). בלי אזורי תעשייה אין תעסוקה ואין פרנסה ואין קיום. בלי אזורי תעשייה אין לרשות הכנסות מארנונה וממילא יש פחות שירות לתושב.

לכן, לדוגמה, לא אושרה לקידום תכנית לאזור תעשייה של העיר החרדית ביתר. תעסוקת חרדים היא אינטרס לאומי? לא ביהודה ושומרון...

בנוסף, חוץ מהבניה בבית אל - לא אושרו ולא יאושרו לפחות עד סוף השנה שום שיווקים. ושוב, גם כאן ראש הממשלה לא אומר אמת. ראש הממשלה טוען שאין שום סיכום עם האמריקאים על מכסות בניה. בפועל ישנה התחייבות ישראלית לא לאשר שום שיווק עד סוף השנה. השיווק בבית אל הוחרג, שוב - בהסכמת האמריקאים, אחרי מאהל המחאה שהוביל ראש המועצה שי אלון ואחרי הצעת החוק לקיום הבטחות בניה שח"כ יואב קיש ואני הגשנו בסוף המושב הקודם.

שום שיווק - כולל לא בירושלים!!

ויש עוד נקודה חשובה: מלאי התכניות שאפשר לאשר הולך ופוחת. אף אחד לא רוצה להשקיע הרבה כסף ולייצר תכניות שהסיכוי שיאשרו אותן לקידום שואף לאפס.

אז חלק מהתכניות הוגשו וראש הממשלה והאמריקאים לא אישרו, חלק לא הוגשו מראש כי ראשי המועצות העדיפו להגיש רק את מה שהכי חשוב ודחוף להם כדי לא לאפשר לראש הממשלה לאשר להם תכניות פחות חשובות, וחלק גדול בכלל לא מתוכננות כי חבל על הכסף. במבחן התוצאה יש כאן כישלון מוחלט. 580 יחידות לבניה בכל יהודה ושומרון.

אז מה צריך לעשות? פשוט מאוד. לבטל את החלטת הקבינט שקובעת שמועצת התכנון תתכנס רק אחת לשלושה חודשים ולהתחיל להתנהל ביהודה ושומרון בנורמליות.

מדובר בהחלטת קבינט שהיא בעיקר טיפשית ומזמינת לחץ. כשעושים מכל דיון תכנוני "אירוע של פעם ב" אז כל העולם קופץ על כל בית.

כשמועצת התכנון תתכנס באופן שגרתי כל יום, כמו בכל מקום אחר בארץ, ותדון בכל התכניות שיונחו בפניה בצורה מקצועית ועניינית, אז בדיון הראשון העולם קצת יצעק, בדיון השני העולם יחזור להתעסק בדברים שמטרידים אותו באמת (צפון קוריאה, הברקזיט, קטלוניה, ולא חסר מה עוד...) ומי שיצעק יהיה אולי יריב אופנהיימר. בדיון השלישי גם יריב אופנהיימר יחזור להתעסק בפתיחת השורות במר"צ ורק איזה דרור אטקס קקיוני עוד יגהק קצת לעצמו ולחבריו הערבים. ככה נוהג מי שרוצה לבנות. וראש הממשלה כנראה לא רוצה.

אבל זו לא הממשלה רק שלו. גם אנחנו חברים בה וגם אנחנו נושאים באחריות. הממשלה הזו היא ממשלה טובה בהרבה מאוד תחומים, אבל בתחום ההתיישבות היא ממשלה רעה. אם הבית היהודי לא רוצה לאבד את הרלוונטיות שלו בהתיישבות הוא חייב להציב את זה כדרישה של קו אדום. אפשר לפצח את זה. בדיוק כמו שאפשר היה להכריח את נתניהו לשנות את התנהלות הקבינט. כשמתעקשים על משהו חשוב מצליחים בו.

כאמור, זה הרבה יותר חמור משאלת המספרים. זו העצמאות שלנו והזכות שלנו על יהודה ושומרון.

ואם לא הבית היהודי אז אולי האיחוד הלאומי. מישהו חייב להרים את הדגל הזה. שבוע אחרי סוכות ייפתח בע"ה כנס החורף של מושב הכנסת, עד אז נצטרך לגבש דרכי פעולה.