דיווח: אתרי הגרעין הסודיים של איראן

רשת "פוקס" מדווחת כי איראן ממשיכה להפעיל מספר אתרים סודיים בהם היא מפתחת נשק גרעיני ללא כל פיקוח.

גיא כהן , כ"א בתשרי תשע"ח

דיווח: אתרי הגרעין הסודיים של איראן-ערוץ 7
הנשיא האיראני, חסן רוחאני
צילום: רויטרס

רשת "פוקס ניוז" מדווחת היום (רביעי) כי לאיראן מספר אתרים סודיים בהם היא ממשיכה לפתח נשק גרעיני ללא פיקוח.

הדיווח ברשת החדשות המקורבת לממשל טראמפ, מתפרסם לקראת הודעתו הצפויה של הנשיא האמריקני, כי לא יאשרר מחדש את ההסכם עם איראן. בכך יועבר הנושא לקונגרס, שיחליט אם לחדש את הסנקציות הכבדות על איראן, שבוטלו ב-2015.

הרשת מצטטת דו"ח חוקר של קואליציית האופוזיציה האיראנית, "ועד ההתנגדות הלאומי", שכותרתו "הליבה הגרעינית של איראן: אתרים צבאיים בלתי מפוקחים".

על פי הדו"ח, איראן מקיימת מספר מוקדי פיתוח גרעיניים צבאיים המסווים בתוך אתרים של פעילות גרעין אזרחית. בנוסף, הפיתוח מתבצע בתוך אתרים צבאיים, שאיראן אוסרת על מפקחים מהאו"ם לגשת אליהם. באתרים האלו קיימות רשתות של מנהרות המאפשרות להעביר מרכיבים תוכנית הפיתוח ממקום למקום בקלות ובחשאיות.

על פי הדיווח, פיתוח הנשק הגרעיני מבוצע ע"י יחידה הידועה בראשי התיבות הפרסיים שלה, SPND, הנתונה לשליטת משמרות המהפכה. ל-SPND שבע תת-יחידות, האחראיות על פיתוח מרכיבים שונים של הנשק הגרעיני. היחידה שמפתחת את המרעום של הפצצה קרויה METFAZ.

האופוזיציה קובעת כי פיתוח הנשק הגרעיני נמשך ללא האטה, בניגוד גמור לתנאי ההסכם של איראן עם שש המעצמות. היא אף זיהתה ארבעה אתרים שבהם מתנהל פיתוח הפצצה, "בדרגה גבוהה של ודאות".

האתר הראשון הוא פז'והשקאדה, באתר הצבאי פרצ'ין, כ-30 ק"מ דרומית מזרחית לטהרן. על פי הדו"ח, בו מתרכזים הניסויים של METFAZ.

האתר השני הוא אתר התעשייה נורי, הממוקם בתוך האתר הצבאי חוג'יר, מדרום מזרח לטהרן. בו מייצרים האיראנים את ראשי הנפץ הגרעיניים, בסיוע מומחים מצפון קוריאה, על פי הדו"ח.

האתר השלישי הוא האפטה טיר, הממוקם בתוך השטח הצבאי ליד איספהן. הפיתוח מתנהל בתוך מנהרה שאורכה כ-600 מטרים. המעבדות באתר זה שימשו בעבר לייצור מרכיבי צנטריפוגות, ועל פי הדו"ח, הן עדיין מסוגלות לעשות זאת.

האתר הרביעי הוא סנג'ריאן, מזרחית לטהראן, על גדות נהר ג'אג'רוד. אתר זה נחשב עד לא מזמן לאתר הנוסיים המרכזי של METFAZ, אולם באחרונה הוא פעיל פחות, וחלק גדול מהניסויים שבוצעו בו הועברו לפז'והשקאדה שבפרצ'ין.

אף אחד מהאתרים הללו אינו כלול ברשימת האתרים המפוקחים ע"י סוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.