מה המהות של שמחת תורה?

כחלק מהקמפיין של ערוץ 7 וקרן אחד לאחד לחיזוק אברכים מצטיינים בכל הישיבות, כותב הרב יצחק נריה על חשיבות החזקת לומדי התורה

תגיות: אחד לאחד
הרב יצחק נריה , כ"א בתשרי תשע"ח

מה המהות של שמחת תורה? -ערוץ 7
לומדים תורה
אילוסטרציה. פלאש 90

באחת הישיבות לפני שנים, אחד הבחורים קפץ פיזז וכירכר בשמחת תורה עם ספר התורה בכל עוז.

לאחד הרבנים, חרה שהבחור שלא היה מהמתמידים בקושי קם לתפילות, הכיפה שלו היתה די רופפת וגם לא בלט בשאר תחומי הלימוד - רוקד בכזו התלהבות. בסוף אחת ההקפות הוא ניגש אליו ואמר לו: חביבי בשביל מה שלמדת השנה, כבר רקדת מספיק.

בכל פעם כאשר אני נזכר בסיפור הזה בערב שמחת תורה, הוא מעורר בי כעס. תמיד אני אומר לעצמי, כי היה לו לבחור להשיב לרבו, 'אולי לא למדתי אבל אני שמח. אולי לא שקדתי, אבל זה לא אומר שאין לי חלק בתורה. אולי לך זה צורם אבל אני בשמחה לאומית'. שהרי האמת הפשוטה היא כי דווקא מתוך השמחה הגדולה בתורה, מתגלה הקשר העמוק ולפעמים נסתר שבין כל יהודי לבין התורה.

אני מבקש להעמיק בזה מעט. מתוך עיון בפסוקי התורה לא ברורה מה הסיבה לחג הנוסף והאחרון בחגי תשרי - "שמיני עצרת".

"וביום השמיני עצרת תהיה לכם". המילה עצרת משמעותה עצירה והתרכזות. לשם מה ההתרכזות? מה התוכן של החג? את זה התורה איננה מגלה לנו? יתר על כן שמיני עצרת הוא רגל בפני עצמו. מה מהותו של הרגל? לשמחה מה זו עושה? התורה איננה עונה. אבל כלל ישראל חוגג ביום זה את שמחת התורה. לא רק את סיום הסבב, אלא את הקשר העמוק בין עם ישראל לתורת ישראל. 

למען האמת השמחה בתורה היא כל כך גדולה, עד שאפילו דברים שכרגיל לא עושים מחמת חששות הלכתיים, בשמחת תורה כלל ישראל נהג להקל (מדובר בריקודים, פריסת חופה, וקריאת התורה בלילה אצל חלק מהעדות).

חז"ל מלמדים אותנו שישראל, הקב"ה והתורה הם אחדות אחת. שמחת תורה, היא הביטוי הנפלא לאחדות זו.

לכל אחד מאיתנו יש חלק בתורה. האחריות על לימוד תורה, על גדילה בתורה, על עמל תורה ועל הליכה בדרכיה, מוטלת על כולנו. לפעמים החלק האישי של כל אחד הוא נסתר ולפעמים החלק הוא על ידי תמיכה בלומדי תורה. הרצי"ה היה נוהג להדגיש את הנושא של "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו".

אשר על כן, עם כל הכבוד לרב שהעיר לתלמידיו, זה בכלל לא שאלה פרטית - כמה אני למדתי, ומי שלומד יותר זכאי לשמוח יותר. השאלה היא כמה זה חשוב לי, כמה אני שמח וכמה התורה היא מרכז החיים של כולנו. השאלה היא כמה אני מוכן להשקיע כדי להגדיל תורה בעם ישראל.

אנחנו בארץ בזכות התורה. אנחנו עושים חסד בזכות התורה. זו הסיבה שאנחנו בקרן אחד לאחד מאמינים יודעים ובטוחים שבציונות הדתית יש כוחות עצומים של תורה ואנחנו חייבים להוציא אותם לפועל.

הפרויקט הזה של תמיכה באברכים מצטיינים מכלל הישיבות, הוא הערובה לפיתוח מנהיגות רוחנית עתידית למען כלל ישראל. אני מזמין אתכם ומבקש מכם לשמוח באמת ושכל אחד יחזק את החלקים שלו בלימוד ותמיכה בלומדי תורה.

הצטרפו למבצע התמיכה בלימוד התורה - לחצו כאן