דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

השמרנים בארה"ב מאושרים עד הגג מתפקוד ממשל טראמפ, וחשים שהוא מספק את הסחורה שקיוו לה כשנתנו לו את תמיכתם בבחירות. כך דיווח היום (שלישי) האתר The Hill.

השבוע האחרון היה פורה במיוחד עבור סדר היום השמרני בארה"ב.

ביום שישי הודיע משרד הבריאות כי הוא יערוך שינוי בהנחיה מתקופת ממשל אובמה, שדרשה ממעסיקים לכלול כיסוי לאמצעי מניעת הריון בחבילות ביטוח הבריאות שהם מעניקים לעובדיהם. מעתה, מעסיקים המתנגדים להענקת אמצעים למניעת הריון, על רקע מוסרי או דתי, יהיו פטורים מדרישה זו.

באותו יום פרסם משרד המשפטים של טראמפ מזכר באורך 20 עמודים בו פירט את הדרכים בהם יפעל בכדי להגן על כל אזרח אשר "יפעל או יימנע מפעולה בהתאם לאמונתו הדתית".

בנוסף, בשבוע שעבר העביר בית הנבחרים הצעת חוק אשר תאסור על ביצוע הפלות לאחר השבוע ה-20 להריון. טראמפ הביע תמיכה בחוק.

"זו היתה שנה נהדרת עבור מחנה תומכי החיים", אמרה ג'ין מנסיני, נשיאת ארגון March for Life. השמרנים המתנגדים למדיניות הפלות מתירנית מכנים את עצמם "תומכי חיים" (pro-life). בתקופת הבחירות, רבים במחנה השמרני חששו מלתת תמיכתם לטראמפ, שאינו נחשב לאדם מאמין ואשר ניהל אורח חיים של נער שעשועים. אבל טראמפ סיפק את הסחורה ובגדול. באחת הפעולות הראשונות שלו כנשיא, חידש את המדיניות אשר אוסרת על העברת תרומות מגורמים זרים לארגונים המספקים הפלות או תומכים בהן.

גם השופטים שמינה טראמפ לבתי המשפט נחשבים מאוד שמרנים. באפריל ביטל טראמפ תקנה מעידן אובמה שאוסרת על מדינות להפסיק לממן את ספקית ההפלות Planned Parenthood.