סופית: אין הצעה נגד ישראל באונסק"ו

לראשונה זה שש שנים לא יועלה בכינוס הועד המנהל של הארגון הצעות הפוגעות בישראל. ההחלטה התקבלה פה אחד ואפילו איראן תמכה בה.

ניצן קידר , כ"א בתשרי תשע"ח

כרמל שאמה הכהן, בדיון באונסק"ו
כרמל שאמה הכהן, בדיון באונסק"ו
צילום: דוברות המשלחת הישראלית לאונסק"ו

לראשונה מאז שנת 2011, לא יועלו להצבעה הצעות אנטי ישראליות בועד המנהל של אונסק"ו.

חברי הועד הצביעו היום (רביעי) פה אחד בעד דחיית הדיון בהצעות אלה בחצי שנה - ואפילו מדינות כמו איראן תמכו בהצעה.

במערכת המדינית אמנם חששו כי איראן תנסה לפגוע בהסכמות שהושגו לגבי אי העלאת ההצעות, אך המדינה עמדה בסיכומים של הועד המנהל.

נזכיר כי בכל אחד מהכינוסים האחרונים התקבלו החלטות אנטי ישראליות - כולל קריאות לניתוק הזיקה בין העם היהודי לכותל המערבי בפרט וירושלים בכלל וכן להכרזה על מערכת המכפלה כאתר מורשת פלסטיני.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר לנו כי "ההישג היום הוא פרי עבודה דיפלומטית קשה, מתישה ומתסכלת במשך שלוש שנים".

"מרגע זה פנינו כבר לסבב הבא אין סיבה לנוח על זרי דפנה אלא לחשוב איך ניתן לנצל ולהעצים את המומנט החיובי והעוצמתי שהגענו אליו. נקודת המוצא צריכה להיות לשאוף להבנות ולשיתופי פעולה חיוביים עם שכנינו ולא שאיפה לנצח ולכופף אחד את השני. קרדיט עצום מגיע לשורה ארוכה של אנשי משרד החוץ ובראשם המנכ"ל וראש הממשלה שהיה חוד החנית בהבקעת חומת האנטי האוטומטי נגד ישראל באונסק"ו", סיכם שאמה הכהן.

אחת המדינות שדחפה לסיכום המדובר, בעיקר לאחר שהצד הערבי הבין שהוא מאבד את המומנטום האנטי ישראלי היתה ירדן. הנציג הירדני באונסק"ו סיפר, "אנחנו מבקשים להוות גשר בין החברות - ומקווים שהקונצנזוס שהושג יהיה לתועלת כולם".

עם זאת, הנציג הפלסטיני אמר בנאומו שאמנם הוסכם לדחות את ההצעות, אך הם מצפים שהארגון יפעל נגד "הכיבוש הישראלי וגם יטמיע החלטות קודמות שהתקבלו בעניין ירושלים ומערת המכפלה".